299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb bmw m wachauring 185ttt Thumb bmw m wachauring 137 650x432 Thumb bmw m wachauring 064 650x432 Thumb bmw m wachauring 327 650x446 Thumb bmw m wachauring 185 650x433 Thumb 41625 large bmw m wachauring 327 1024x597 conti wc8s sk Thumb 41624 large bmw m wachauring 185 Thumb 41623 large bmw m wachauring 137 Thumb 41622 large bmw m wachauring 077 Thumb 41621 large bmw m wachauring 064 Thumb 38691 large bmw m wachauring 185ttt

Deň s bavorským M (odomknuté)

Dostať sa za volant vozidiel športovej divízie BMW M nie je bežné ani pre nás motoristických novinárov. Preto som bez mihnutia oka prijal pozvanie na testovací deň s celou jej flotilou, ktorý sa konal na rakúskom pretekárskom okruhu Wachauring.

Po príchode na okruch stoja vedľa seba zoradené všetky modely športovej divízie, od malého M 135i až po X6 M. Mnohé z týchto áut som ešte nemal možnosť jazdiť, preto sa tejto príležitosti nesmierne teším. Inštruktori si nás rozdelili do štyroch skupín, naša najmenšia začína práve od toho „najslabšieho“. K dispozícii máme M 135i s manuálnou aj automatickou prevodovkou. Prvý si beriem manuál, ktorý najviac oceňujem po výmene za automat.

Doslova ma prekvapuje, že jedno a to isté auto môže reagovať úplne rozdielne, len na základe prevodovky. Odlišné sú hlavne v náročnosti na ovládanie. V prípade manuálu stačí poštekliť akcelerátor a zadok už letí bokom. Dostať ho do šmyku a hrať sa s ním si vyžaduje podstatne menej zručnosti a námahy. M-ková jednotka je asi najmäkší športovec z celej zostavy, ale krásne čitateľný a „blbuvzdorný“. Toto auto je oveľa komunikatívnejšie, ľahšie ovládateľné plynom. Z jeho reakcií som doslova nadšený. Preplňovaný 3-litrový V6 motor (235 kW/320 k) má dostatok sily už odspodu a predovšetkým nádherný zvuk, ktorý len treba vedieť správne dávkovať. No a na to je manuál určite lepší. Podvozok je naladený až prekvapivo komfortne. Možno si výrobca necháva priestor na ešte niečo radikálnejšie. S automatom začína iná pesnička. Roztancovať zadok a užiť si pár driftov dá viac práce. Spolupráca medzi vodičom a motorom nie je prostredníctvom akcelerátora taká priama a bezprostredná ako v kombinácii s manuálom. Automat je určite pohodlný na každodenné presuny, ale s manuálom je najmenšie M-ko koketnejšie.

V ďalšom kole sadám za volant mastodontov X5 M a X6 M. O charaktere týchto áut veľa napovie už samotné naladenie automatickej prevodovky, ktorá mení rýchlosti s menšou razanciou, kultivovanejšie a o poznanie pomalšie než v modeloch M3 alebo M6. Príjemne ma ale prekvapuje, že aj napriek vyššiemu ťažisku obe SUV- -čka dokážu dlho odolávať výraznej nedotáčavosti – vďaka aktívnemu zadnému diferenciálu, ktorý vie variabilne distribuovať krútiaci moment medzi zadné kolesá. Mimochodom tento zadný diferenciál debutoval v M modeloch, ale dnes je už súčasťou štandardného systému xDrive vo všetkých verziách X5 a X6. Očakával som, že na okruhu pri drastickom tempe bude so mnou hmotnosť týchto áut zametať od kraja ku kraju, ale ich schopnosť náhle meniť smer a celková agilita ma príjemne prekvapili. Hoci oba spomínané modely považujem z racionálneho hľadiska za nezmysel, spôsob akým potláčajú fyzikálne zákony je fascinujúci. Predovšetkým X5 M, ktorá je o niečo mäkšia než X6 M a vďaka tomu poddajnejšia a ľahšie ovládateľná.

Jednoznačne najväčším sklamaním bola pre mňa M5. Keď som ju vlani testoval, nedostal som sa jej tak pod kožu, ako keď človek presadá z auta do auta. Je neuveriteľné, aký dokáže byť aj v tomto prípade rozdiel medzi autami s rovnakou technikou – teraz mám na mysli M5 a M6, ktorým pod prednou kapotou buráca preplňovaný 4,4-litrový V8 motor s výkonom 412 kW/560 k. V M6 si veľkosť a hmotnosť auta takmer vôbec neuvedomujete. Sedíte takmer nad zemou a s autom sa dá hrať a vyšívať ako s prerastenou M3. V porovnaní s ňou M5 absolútne nevie maskovať svoju hmotnosť a veľmi vplýva na jej správanie tiež platforma 7-mičky a vyššie ťažisko. Sedí sa vysoko, auto má podstatne menej zvuku a zatiaľ čo jazda s M6 bola po okruhu stále veľkou zábavou, za volantom M5 som si svoje dve kolá odtrpel. Suverénne najhoršie M-ko z toho čo bolo k dispozícii.

No a na záver sa dostávam naopak k tomu najlepšiemu. Možno to znie neuveriteľne, ale za volant súčasnej M3 som sa dostal prvýkrát až teraz, na konci jej životného cyklu, no aj za tých pár chvíľ som vďačný. Toto auto komunikuje a ovláda sa ako motokára. Nič vám síce nedaruje zadarmo, musíte byť pohotový, viac v strehu ako za volantom ostatných, ale v konečnom dôsledku máte pocit, že za každých okolností máte auto dokonale pod kontrolou. Reakcie riadenia aj plynu sú bezprostredné a presné. Doslova cítite ako motor po milimetroch reaguje na prácu s akcelerátorom, či už ide o akceleráciu alebo brzdenie motorom. Pri pohľade na papierový výkon sa človeku až zatočí hlava (309 kW/420 k). V praxi však stratíte pred jeho silou rešpekt, pretože tak dobre ovládateľnú a zvládateľnú porciu výkonu ste v rukách ešte nemali. Keď raz budem veľký a budem si môcť kúpiť auto pre zábavu, zoženiem si jeden kus z tejto poslednej ozajstnej M3-ky. Pretože nie je nad atmosferický osemvalec.