Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb 2r Thumb 1r Thumb 2r Thumb 3r Thumb 3r Thumb 4r Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb 5r Thumb 6r

Ďalšie SUV-kupé na scéne: Range Rover s tajným latinským názvom

Novinka sa v hierarchii značky zaradí medzi Range Rover Evoque a Sport. 

Prezývku Velar mal kedysi úplne prvý Range Rover. Počas vývoja a testovania ho tak volali zástupcovia automobilky, aby sa verejnosť v predstihu nedozvedela pravé meno nového modelu. Napokon, Velar je odvodený od latinského slova velaris, čo znamená zastierať.

O necelé polstoročie neskôr sa Velar vracia na scénu. Tentoraz už ide o oficiálny názov nového Range Roveru. 

Briti si SUV-kupé postavili po svojom. Namiesto výrazne zaoblenej strechy v štýle BMW X6, zvolili priame línie a vzadu veľký spojler. Bočné okná sú pomerne malé, ale nedostatok denného svetla vnútri nehrozí, pretože sklenená je aj strecha. Veľký dojem robia bočné kľučky, aké poznáme skôr z prototypov než sériových áut.

Interiér je oficiálne päťmiestny, no tvar zadnej lavice naznačuje, že pohodlie čaká štyroch cestujúcich. Palubná doska má pre Range Rover typické horizontálne základné členenie. Efektne vyzerá čierna lesklá stredová konzola, do ktorej je zakomponovaný displej klimatizácie. Otázkou zostáva, či ho majiteľ dokáže udržať čistý - bez prachu a otlačkov.

Keďže oficiálna premiéra nového Range Roveru sa uskutoční prvého marca večer, Briti o ňom zatiaľ veľa neprezradili. Veľkosťou sa zaradí medzi modely Evoque a Sport. V hľadáčiku má už spomenuté BMW X6, Mercedes-Benz GLE Coupé, ale aj Porsche Macan.

Technika v útrobách hliníkovej karosérie vychádza z Jaguaru F-Pace. Pod kapotou nájdeme šesťvalcové motory (spočiatku V6 od Forda, neskôr nové R6 radu Ingenium) a ráta sa aj s plug-in hybridnou technikou.

Hoci v slovenských médiách sa objavili správy, že výroba novinky pobeží u nás, podľa našich informácií ju budú montovať v britskom meste Solihull, po boku sesterského Jaguara F-Pace a Range Roveru Sport.