Continental 09 2020 1140x190
Thumb 55n Thumb 51n Thumb 52 Thumb 53n Thumb 54n Thumb 56n Continental 09 2020 1024x597 Thumb 57n Thumb 58n

Ďalšie motory pre Nissan Juke: prepĺňaná jedna-trojka a hybrid

Benzínový turbomotor 1,3 DIG-T sa v predaji objaví na budúci rok, hybrid príde ešte o rok neskôr.

Nissan pri premiére nového Juke sklamal ponukou motorov. Dynamicky strihnutý crossover na úvod môže poháňať iba prepĺňaný benzínový trojvalec 1,0 DIG-T (86 kW/117 k), spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou alebo sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Dnes Japonci avizujú ďalšie agregáty. V priebehu budúceho roka sa pod kapotou udomácni turbomotor 1,3 DIG-T, čo je preznačkovaná verzia renaulťáckeho štvorvalca 1,3 TCe, montovaného aj do niektorých Dacií či Mercedesov. Juke dostane verziu vyladenú na výkon 114 kW (155 k), spojenú so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Diesel v štýlovom crossoveri nenájdete. Nissan radšej staví na hybridnú techniku. V spolupráci s aliančným partnerom Renault vznikla technológia e-Power (Renault ju volá E-Tech), kombinujúca atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 litra, dva elektromotory a patentovanú viacrežimovú prevodovku. Kým väčší elektromotor pomáha spaľovaciemu agregátu, menší slúži najmä ako generátor. Pri plnej akcelerácii však zaberú všetky tri motory. Kombinovaný výkon systému dosahuje 103 kW (140 k). 

Zatiaľ čo sesterský Renault Captur II dostane plug-in hybridnú techniku, vychádzajúcu z rovnakého základu, Nissan Juke sa musí uspokojiť s klasickým hybridom. To znamená, že akumulátor umiestnený v kufri má kapacitu iba 1,2 kWh a auto súvisle prejde čisto na elektrinu nanajvýš niekoľko stoviek metrov.

Konštruktéri napriek tomu tvrdia, že Juke v mestskej premávke bude až osemdesiat percent času tráviť v elektrickom móde. Rátajú pritom s hustou premávkou, kedy auto často akceleruje, ale aj brzdí, teda rekuperuje. V mestskej premávke môže byť hybrid až o 40 percent úspornejší ako klasický spaľovací motor.

Hybrid je vzhľadom na mestské poslanie Nissanu Juke bezpochyby najzaujímavejšou motorizáciou. Potenciálni zákazníci si však na ňu ešte počkajú. Uvedenie na trh je naplánované až na rok 2021. Záujemci po pohon 4x4 majú smolu, Nissan s ňou neráta.