Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 01 daf range edited 1 Thumb 04 daf cf 480 fax 8x2 b Thumb 03 daf cf 480 fad construction 10x4 Thumb 02 daf cf 480 faw 8x4 Thumb 05 daf cf 450 faq 8x2 Thumb 06 daf xf 530 ftm 8x4  1

DAF rozšíril sortiment

Holandský výrobca nákladných vozidiel obohatil svoju produktovú ponuku celým rad nových konfigurácií. 

Spoločnosť DAF plánuje ďalší rast, a preto chce upevniť svoju pozíciu aj v kategórii podvozkov pre montáž nadstavieb a vozidiel pre stavebníctvo. V ponuke značky pribudli zaujímavé riešenia pre modely ťažkej hmotnostnej kategórie. Novinkou je konfigurácia 8x4 FAW, ktorá bude k dispozícii ku koncu tohoto roka. Ide o štvornápravový podvozok z radu CF alebo XF. Zadný „tridem“ sa skladá z tandemovej poháňanej nápravy SR1360T bez kolesových redukcií alebo z tandemovej poháňanej nápravy HR1670T s kolesovými redukciami, zadná náprava je vlečená riadená. Celková hmotnosť nového podvozka 8x4 FAW je 37 ton a dá sa s ním veľmi presne manévrovať – priemer otáčania má iba 15,6 metra. Je teda ideálny na prepravu veľkých, resp. ťažkých nákladov na staveniská, kde je relatívne málo miesta. Hodí sa však aj ako základ pre sklápač, naťahovač kontajnerov či pre nadstavbu so žeriavom v zadnej časti podvozka.

Nový päťnápravový sklápač CF 10x4 pre veľmi ťažké prevádzkové podmienky ponúka DAF v spolupráci s partnerskou holandskou spoločnosťou Estepe. Je vybavený dvoma riadenými  10-tonovými prednými nápravami, hydraulicky riadenou10-tonovou vodiacou nápravou (ktorú možno aj zdvihnúť) a tandemovou poháňanou nápravou HR1670T s kolesovými redukciami a pneumatickým odpružením. Užitočné zaťaženie tohto sklápča, ktorý je určený predovšetkým na prepravu ťažkých nákladov piesku, štrku a kamenia, je okolo 30 ton a celková hmotnosť 49 t. Aj napriek piatim nápravám vďaka premyslenej konštrukcii ostal na ráme priestor pre 350-litrovú palivovú nádrž.

Model XF FTM, ťahač 8x4 poslednej generácie pre ťažkú dopravu s konfiguráciou náprav tridem, má poháňanú tandemovú nápravu SR1360T alebo HR1670T a riadenú vodiacu zadnú nápravu. V súprave s návesom môže dosiahnuť celkovú hmotnosť až 120 ton. Podvozok modelu XF FTM s rázvorom 4,65 metra charakterizuje relatívne kompaktná konštrukcia a technická hmotnosť 41 t. To ponúka významné výhody v oblasti ovládateľnosti a umiestnenia točnice ťahača, ktorá má maximálne zaťaženia 24, resp. 31 ton (v závislosti od typu náprav).
Novinkou je tiež DAF XF FAX s popisom náprav 8x2 (dve predné riadené, tretia poháňaná, posledná riadená vlečená). Podobne ako pri porovnateľnom modeli CF má aj XF FAX celkovú hmotnosť vozidla až 37 ton. Jeho riadená vlečená zadná náprava poskytuje maximálnu obratnosť, čo je výhodou pri doprave stavebných materiálov.  

Pozrime sa aj na nové nápravy: Od druhej polovice tohoto roka v ponuke značky DAF pribudne 10-tonová predná náprava pre modely CF a XF. To je dôležitá opcia najmä pre stavebníctvo, kde často býva veľmi zaťažená predná časť vozidla – napríklad ak je žeriav alebo hydraulická ruka za kabínou. Odpružená je listovými pružinami s troma listami. Eliminuje sa tak riziko preťaženia pri nevhodnom rozložení nákladu. K dispozícii je pre modely CF a XF v konfiguráciách s jednou prednou nápravou a motorom PACCAR MX-11, resp. MX-13. Druhou novinkou je 7,5-tonová vlečená náprava s jednomontážou. Vyznačuje sa väčšou tuhosťou a robustnosťou, hoci jej hmotnosť bola znížená o 10 kg; nosná časť nápravy je odlievaná. Statická nosnosť nápravy vzrástla o celých 25 % na 26 ton. To je dôležité vtedy, keď sa počas nakladania/vykladania väčšina zaťaženia kumuluje na poslednej zadnej náprave.