Kia 1140x190
Thumb dacia jogger hybrid 2022 Thumb dacia jogger hybrid 2023 3 Thumb dacia jogger hybrid 2023 2 Thumb dacia jogger hybrid 2023 4 Thumb dacia jogger hybrid 2023 5 Thumb dacia jogger hybrid 2023 6 Thumb dacia jogger hybrid 2023 7 Thumb dacia jogger hybrid 2023 8 Thumb dacia jogger hybrid 2023 10

Dacia Jogger Hybrid 2023: Poznáme prvú cenu najdrahšieho Joggera a ďalšie podrobnosti

Dacia začne v januári 2023 prijímať objednávky na prvý plne hybridný model, ktorý bude využívať známu techniku pôvodom z Renaultu. Pod kapotu Joggeru sa tak dostane motorizácia, ktorá poháňa napr. Renault Clio, Captur, Arkana alebo Nissan Juke. 

Základom hybridného pohonu Dacie Jogger bude, podobne ako v prípade Renaultu Arkana alebo Nissan Juke Hybrid atmosférické benzínové srdce 1.6 SCe zo spoločného vývoja s Nissanom. Spaľovací motor má nepriame vstrekovanie paliva, štyri valce, reťazový rozvod DOHC a pracuje v efektívnejšom Atkinsonovom cykle. Kvôli emisnej norme Euro 6d (platnosť od 1.1.2021) však dostal filter pevných častíc GPF. Samotný spaľovací motor ponúka 66 kW (90 k), pomáhajú mu však dva elektromotory.

Menší elektromotor má výkon 15 kW (20 k) a plní úlohu štartéra a generátora. Väčší produkuje 36 kW (49 k) a je súčasťou prevodovky. Kombinovaný výkon tohto hybridu v Arkane je 105 kW (143 k), v prípade Joggeru počítame s rovnakými hodnotami. Batéria má kapacitu 1,2 kWh. Na batériu dáva Renault záruku 8 rokov alebo 160 000 km. Počas tejto doby nesmie klesnúť kapacita batérie pod 63 %, inak ju vymenia. Totožné by to malo byť aj v prípade Dacie.

Najzaujímavejšou časťou hybridov E-Tech je použitá prevodovka. Ide o automatickú sekvenčnú skriňu bez spojky. S príchodom hybridu tak Jogger dostane konečne aj verziu s automatickou prevodovkou, dnes je k dispozícii iba 6-st. manuál. Spaľovací motor využíva štyri prevodové stupne, elektromotor sa pripája cez ďalšie dva prevodové stupne. Spojka chýba, radenie prebieha prostredníctvom elektronických aktuátorov a o synchronizáciu sa stará elektromotor. Hybridy E-Tech sa rozbiehajú stále na elektrinu. Teoretickou výhodou je komfortné, plynulé a zároveň rýchle radenie, jednoduchosť a nízka hmotnosť. Elektromotor a spaľovací motor vedia využívať "svoje" prevodové stupne nezávislé na sebe. Vďaka tomu mohli inžinieri naprogramovať až pätnásť rôznych pracovných režimov prevodovky. Menia sa automaticky. 

 

Dacia tvrdí, že hybridná verzia dokáže prejsť 900 km na jednu nádrž benzínu (v zmiešanom cykle WLTP) a má nižšiu priemernú spotrebu ako nehybridné modely. Hybridný Jogger bude stáť vo Francúzsku 24 600 eur a logicky bude najdrahšou motorizáciou v ponuke. Nehybridné modely začínajú vo Francúzsku od 16 990 eur (u nás od 16 200 eur). Zároveň pôjde o jedinú verziu Joggera s automatickou prevodovkou. Do úvahy taktiež treba brať to, že hybrid sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkať až vo vyšších výbavových stupňoch. Navyše, na Slovensku sú Dacie lacnejšie ako na francúzskom trhu. Ak sa vám teda zdá cena na prvý pohľad vysoká, po bližšom skúmaní to rozhodne nie je zlá ponuka. Ceny na slovenskom trhu zatiaľ nepoznáme, no značka by ich mala už čoskoro zverejniť. Prvé autá by mali doraziť v marci 2023.

Prečítajte si tiež:

Dacia osviežila identitu. Dotkla sa áut aj showroomov

Jogger, ktorý bol uvedený na trh v marci minulého roka, je pre značku veľkým úspechom. Dacia uviedla, že prijala 83 000 objednávok a 51 000 áut už dodala. Asi dve tretiny objednávok sú na najvyššiu úroveň výbavy a 55 percent kupujúcich si vyberá sedemmiestny model (štandardom je päť miest). Približne dve tretiny zákazníkov sa rozhodlo pre LPG model.