Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb nespolahlive prevodovky Thumb nespolahlive prevodovky ford focus

Consumer Reports: 10 áut, ktoré trápi nespoľahlivá prevodovka

Americká spotrebiteľská organizácia Consumer Reports zverejnila 10 modelov áut s problémovými prevodovkami. Medzi hriešnikmi sú aj autá, predávané v Európe.

Nedávno sme vám priniesli článok o autách, ktoré po rokoch a najazdených tisícoch kilometroch trápia svojich majiteľov problémovými motormi. Niektorým hrozí generálna oprava motora ešte pred métou 200 000 km. Medzi postihnutými kusmi bolo napr. Audi A4 2.0 TFSI z rokov 2009 - 2010, Mini Cooper a Mini Clubman 1.6 z rokov 2008 - 2009 alebo Jeep Wrangler s motorom 2.4 l a z roku 2006.

Prečítajte si:

Consumer Reports: Staršie autá s najproblémovejšími motormi

Dnes sa pozrieme na ďalších hriešnikov, tentokrát s problémovými, nespoľahlivý prevodovkami. Okrem tradičných amerických zástupcov sa v rebríčku vyskytli aj modely, vo veľkom predávané na európskom trhu. Práve poruchy prevodoviek patria po motoroch medzi najdrahšie opravy. V niektorých prípadoch nepomáha nič iné, len výmena celej skrine, čo výsledný účet v servise výrazne predraží.

Dvojspojková prevodovka Powershift napr. z Fordu Focus 2012 taktiež dokáže majiteľov a ich peňaženky pekne potrápiť.

Consumer Reports dlhodobo získava dáta rovno od majiteľov vozidiel, teda z prvej ruky. Na týchto 10 áut a konkrétne ich prevodovky sa vlastníci najviac sťažujú, niektorí dokonca do opravy alebo výmeny prevodovky "zainvestovali" viac ako 4000 dolárov. Áno, ide o odlišný, americký trh, no dáva pomerne presný pohľad na spoľahlivosť prevodoviek, najmä, ak sa časté závady vyskytujú v určitých rokoch výroby, ako je tomu napr. pri Nissane a CVT prevodovkách z rokov 2012 - 2015. Pre kupujúcich jazdeniek môžu byť zozbierané informácie od majiteľov a ich mastných účtoch za opravy veľkým prínosom.

Toto sú autá s problémovými prevodovkami

Nissan si celkovo pripísal zlé renomé, a to najmä kvôli prevodovke s plynule meniteľným prevodom XTronic CVT. Okrem 2014 Nissanu Versa Note, 2012 Maxima, 2013 Sentra a 2014 Infiniti QX60 šesticu zástupcov značky (vrátane luxusného Infiniti) z 10 člennej skupiny dopĺňa Nissan Pathfinder z roku 2014 a Nissan Rogue (X-Trail) z roku 2012. Práve poslední dvaja menovaní zástupcovia sú z nášho pohľadu dôležití, keďže sa vyskytovali a vyskytujú aj u nás. Consumer Reports hlási vysoký počet výmen prevodoviek. Treba však spomenúť, že mnohým zákazníkom Nissan prevodovky vymenil ešte v rámci záruky, a dokonca aj po záruke, keďže problémy týchto prevodoviek boli dobre známe.  

Odporúčame:

TOP 10 najspoľahlivejších áut v USA po nájazde 320 tisíc km

Nie príliš vábne si viedol Ford Focus z roku 2012 s dvojspojkovou prevodovkou Powershift. Consumer Reports tvrdí, že niektorých majiteľov prevodovky začali trápiť už po najazdení 48 000 km. Problémami s prevodovkami sa vyznamenal aj 2010 Jeep Wrangler. Skrine začínali haprovať po 160 000 km.

Desiatku áut s problémovými prevodovkami dopĺňajú pre nás neznáme modely 2010 Chevrolet Equinox/GMC Terrain a 2008 GMC Acadia.

Pre záujemcov o kúpu jazdeného auta odporúča Consumer Reports konkurentov, na ktorých prevodovky sa majitelia sťažujú najmenej. Namiesto Nissanu Pathfinder je lepšou voľbou Honda Pilot, Ford Focus môže nahradiť spoľahlivá Toyota Corolla, Honda CR-V je zasa lepšou alternatívou k Nissanu X-Trail. No a kto by mal nahradiť terénny Jeep Wrangler? Toyota FJ Cruiser s odolnou prevodovkou.

Zdroj: Consumer Reports