Čo majú spoločné drahé superšporty a bežné autá? Predsa svetlá
McLaren používal svetelnú techniku z autobusu, Lamborghini z Fiatu či Nissanu. Pozrite si, ako šetrili exkluzívne značky.
Niet pochýb o tom, že náklady na vývoj automobilov sú enormne vysoké. Pohybujú sa rádovo v miliardách eur. Ušetriť chcú všetci, veľké koncerny i takzvané automobilové manufaktúry.
Zatiaľ čo veľkí hráči zdieľajú komponenty v rámci rôznych modelov i značiek, drobné automobilky majú ťažšiu pozíciu. Ich autá sú exkluzívne a drahé, ale nízke počty vyrobených kusov rapídne zvyšujú náklady. A tak nečudo, že aj tieto značky hľadajú spôsoby, ako by mohli ušetriť. Najlepšie tak, aby si to zákazník nevšimol.
S veľkosériovými modelmi zdieľajú napríklad rôzne časti kúrenia a iné drobnosti, ktorých samostatná výroba by bola zbytočne drahá. Občas sa podobné zdieľanie objaví aj na povrchu - v podobe zhodných ovládačov v interiéri. Najmä v uplynulých desaťročiach bolo populárne, požičiavať si z bežných áut svetelnú techniku. A tak Lamborghini Diablo malo "oči" z Nissanu a McLaren F1 koncové svetlá z autobusu.
Pozrite si krátky prehľad, ako sa dizajnérom malosériových značiek podarilo zakomponovať do svojich diel svetelnú techniku z obyčajných áut.
Aston Martin DB7 - Mazda 323F
Aston Martin prekryl svetlá z Mazdy 323F zadným čelom, čím naoko zaoblil ich tvar.
Aston Martin Virage - Volkswagen Scirocco
V prípade modelu Virage, Briti použili koncové svetlá z Volkswagenu Scirocco. Zatmavený krycí plast si nechali vyrobiť vo vlastnej réžii.
Aston Martin Virage - Audi 200
Bristol Blenheim - Opel Senator - Audi A4 Avant
Britské kupé Bristol Blenheim používalo zadné svetlá zo starého Opla Senator ešte v roku 2011. Po modernizácii Briti zalovili v sklade Audi.
Callaway C12 - Opel Tigra
Americká firma Callaway sa špecializuje na úpravy Chevroletov Corvette. Piatej generácii v rámci kompletného prepracovania techniky i dizajnu dopriali svetlá z Tigry.
Invicta S1 - Volkswagen Passat B5
Stačilo pootočiť svetlá z Passatu, aby perfektne zapadli do zadných partií exkluzívnej Invicty S1.
Jaguar XJ220 - Rover 400
Jaguar zalovil u susedov v Roveri. Finálny tvar svetiel pozmenilo predsadené zadné čelo.
Lamborghini Diablo - Nissan 300ZX
Taliani pri omladzovacej kúre Diabla vymenili vyklápacie predné svetlomety za pevné, z modelu Nissan 300ZX. Treba povedať, že ani "darca" nie je úplne tuctovým autom.
McLaren F1 - Bova Futura
Kto by bol povedal, že superrýchly McLaren F1 môže obsahovať svetlá z diaľkového autobusu.
SSC Aero - Ford Focus
Americký superšport používa najlepšie predné svetlomety, aké Ford montoval do prvej generácie Focusa - s xenónovými výbojkami.
Morgan Aero 8 - Mini
Aj Morgan hľadal v regáloch cudzích automobiliek. Mini a Lancia mu poskytli dostatočne extravagantné svetlá, ktoré pasujú na moderný Morgan.
Morgan Aeromax - Lancia Thesis
Lamborghini Miura - Fiat 850 Spider
Zadné svetlá z Fiatu vyzerajú vďaka čiernym puzdram zaujímavejšie.
MG XPower V8 - Fiat Punto
Druhá generácia Punta dostala mimoriadne príťažlivé predné svetlomety. Siahla po nich nielen anglická značka MG, ale aj množstvo amatérskych tunerov. Tí svetlá z Punta montovali na autá iných značiek.
Noble M12 - Hyundai Sonata
Športiak Noble, pochádzajúci z Južnej Afriky, používal koncové svetlá z prvého Fordu Mondeo. Počas modernizácie ich dizajnéri nahradili svetlami z Hyundai Sonata.
Tatra 700 - Škoda Felicia
Aj v našich končinách dochádzalo k zdieľaniu svetelnej techniky. Napríklad úžitková Tatra Beta mala predné svetlomety zo Škody 120, zadné z Favorita pick-up. Do nášho prehľadu exkluzívnych áut však lepšie zapadá Tatra 700 s prednými a bočnými smerovkami prevzatými z Felicie.