Bd zimni prezuti 1140x190 sk

Čo bude so značkou SEAT? Skončí?

V poslednej dobe sa zdá, že koncern masívne investuje do samostatnej, prémiovo-športovej značky Cupra a materský SEAT ostáva v jej tieni. Pre zainteresovaných sa tak môže zdať, že so SEAT-om sa do budúcna nepočíta. Ako je to naozaj?

Zatiaľ čo Cupra ohlásila masívnu ofenzívu a je pripravená aj na čisto elektrické časy, o SEAT-e sa akosi mlčí. Žiadne nové ohlásené modely, málo informácií o budúcnosti a navyše, rozšírenie modelovej ponuky Cupry o "bežné" motorizácie, typické pre SEAT, a nie pre športovo ladené modely. Po novom tak napr. Cupru Leon kúpite aj s motorom 1.5 TSI 110 kW (150 k)...

Preto vo vzduchu visí otázka, či v koncerne VW neplánujú "zabiť" značku SEAT, ktorej miesto naplno preberie Cupra. Oficiálne stanoviská od zástupcov značky nemáme, viac svetla do situácie však priniesol v rozhovore pre Autocar predseda predstavenstva SEAT a generálny riaditeľ Volkswagenu, Thomas Schäfer: "Nezabíjame SEAT. Musíme len rozhodnúť o jeho budúcnosti." Dodal, že do roku 2028 či 2029 s ním určite počítajú, aj keď v súčasnosti mu masívne klesajú predaje... (v júli medziročne - 45 % a v auguste - 42 %). Čo bude nasledovať potom? Existuje niekoľko alternatív.

Jednou z nich je naozaj potenciálny koniec značky, a to hlavne v prípade, že budúcnosť individuálnej mobility je v rýdzo elektrických autách. SEAT by tak po boku Cupry už nedával zmysel. No to ešte ukáže čas, aj keď EÚ je v tomto ohľade neúprosná. Schäfer však pre britský magazín povedal, že SEAT by sa mohol transformovať na firmu, poskytujúcu mobilitu (car-sharingová spoločnosť s prispôsobenými dopravnými prostriedkami) a to v rovnakom duchu ako novozaložená podznačka Renault Mobilize. Pokračovanie touto cesto by umožnilo koncernu VW vyhnúť sa podobnosti značiek SEAT a Škoda, ktorá v priebehu rokov do určitej miery "kanibalizovala" predaje.

Zdroj: Autocar, motor1.com