Citroën ukázal nové malé-veľké auto, volá sa C3 Aircross
Nafúknutá cé-trojka si trúfa aj na ľahší terén.
Francúzska automobilka Citroën sa v nabitom segmente malých crossoverov chce presadiť priestorom, dizajnom a pohodlím. Novinka s názvom C3 Aircross nahradí dosluhujúci model C3 Picasso, vyrábaný v Trnave. Nástupca príde zo španielskej Zaragozy.
Dôvod pre zmenu krajiny pôvodu je jednoduchý. Citroën C3 Aircross má v automobilovom svete súrodenca - Opel Crossland X. Dizajn oboch áut sa líši zvonku i zvnútra, ale techniku zdieľajú. Francúzi do spoločného projektu investovali podvozok a motory, Nemci výrobné kapacity svojho závodu v Zaragoze.
Po tom, čo v trnavskej fabrike PSA Groupe vyrobia posledný Citroën C3 Picasso, budú sa sústrediť na produkciu klasickej cé-trojky a Peugeotu 208.
Minivany medzičasom vyšli z módy, a tak aj Aircross má bližšie k populárnym crossoverom. Nechýba oplastovanie spodnej časti karosérie, ochranné lišty Airbump na bočných dverách, ani vyššia svetlosť podvozka. Poháňané však sú výhradne predné kolesá, keďže C-Aircross zdieľa podvozkový základ s Citroënom C3.
Jazdu v ľahšom teréne uľahčí svetlá výška 175 milimetrov a vylepšená trakčná kontrola Grip Control. Zjazd prudkým klesaním spríjemní asistent, ktorý udrží bezpečnú rýchlosť.
Crossover je v porovnaní s hatchbackom C3 máličko väčší - na dĺžku meria 4150 milimetrov, na šírku 1740 mm, na výšku 1630 mm a vďaka rázvoru natiahnutému na úroveň 2595 mm ponúkne viac miesta na zadných sedadlách. Citroën ním plánuje konkurovať autám ako Renault Captur alebo Peugeot 2008.
Hlavnou devízou Aircrossu má byť veľký vnútorný priestor. Práve pre vnútornú vzdušnosť dizajnéri stavili na škatuľovitý základný tvar karosérie.
Nechýba možnosť posúvať zadné sedadlá v rozsahu 150 mm - lavica je delená v pomere 60:40 - a sklápať operadlo spolujazdca tak, aby bolo v aute možné previezť dlhšie predmety (max. 2,4 m). Batožinový priestor pojme v závislosti od polohy zadnej lavice 410 až 520 litrov nákladu.
Dizajn čerpá inšpiráciu od ostatných nových Citroënov. Na tenkú masku chladiča nadväzujú rovnako tenké diódové svetlá. O čosi nižšie sú umiestnené hlavné svetlomety.
Francúzi ponúknu 90 farebných kombinácií, rôzne doplnky a samozrejme pestrý interiér podobný Cactusu.
Predaj na slovenskom trhu odštartuje počas tohtoročnej jesene. Pod kapotou nájdeme známe benzínové trojvalce s objemom 1,2 litra (60 kW/82 k, 81 kW/110 k, 96 kW/130 k) a naftový štvorvalec BlueHDi (73,5 kW/100 k, 88 kW/120 k). Keďže Citroën zatiaľ nešpecifikoval objem naftového motora, nie je jasné, či ide o dosluhujúcu jedna-šestku alebo novinku s objemom o deciliter menším.
Prepĺňaný benzínový trojvalec 1,2 PureTech (81 kW/110 k) je ako jediný možné kombinovať aj so šesťstupňovou automatickou prevodovkou Aisin.
Citroën C3 Aircross dokáže monitorovať takzvaný slepý uhol, upozorniť na neúmyselné opustenie jazdného pruhu, automaticky prepínať stretávacie a diaľkové svetlá, čítať niektoré dopravné značky a ponúkne aj farebný head-up displej.