Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Citroën Traction Avant má osemdesiat
André-Gustave Citroën sa narodil 5. februára 1878 v Paríži. Jeho starý otec sa živil predajom exotického ovocia v Holandsku a volal sa Limoenman. Rodičia zakladateľa automobilky sa presťahovali v roku 1873 do Paríža.
Otec Levie Citroën predával diamanty, Matka Mazra pochádzala z Poľska. André-Gustave Citroën absolvoval Vysokú technickú školu v roku 1900 a o deväť rokov neskôr založil továreň na výrobu ozubených kolies. Šikmé zuby v tvare šípu si dal aj do loga svojej firmy, ktoré sú tam dodnes. V USA sa zoznámil v roku 1912 s Henrym Fordom, ktorý ho inšpiroval. V roku 1919 založil André-Gustave v Paríži na adrese Quai de Javel automobilku. Od začiatku výroby bola veľmi progresívna a vyrábala typ A 10 HP sériovo, podobne ako Ford v Amerike. V automobilke dokázali každý deň vyrobiť tridsať áut.
V roku 1931 sa objavilo v modeloch parížskej automobilky pružné uloženie motora. Dovtedy bol motor uložený v ráme pevne. Uloženie nazvané Moteur Floating Power, ktoré medzi rám a motor vložilo silentbloky z gumy, zaručilo dokonalý komfort a tichý chod. André-Gustave Citroën kúpil od Američana Edwarda Budda licenciu na celokovovú karosériu a okamžite objednal zariadenia na jej výrobu. Bolo to v roku 1923. Táto technológia dokázala zvýšiť výrobnú kapacitu automobilky až na 500 kusov denne. Kovová karoséria bola pevnejšia, odolnejšia a bezpečnejšia. V roku 1933 nastúpil do automobilky konštruktér André Lefebvre (1894 – 1964). Bol to pretekár, ktorý dokonca v roku 1927 vyhral Rally Monte Carlo, ale v prvom rade geniálny, pôvodne letecký inžinier a konštruktér. Veril prednému pohonu v časoch, keď bolo na trhu iba jedno percento predaných áut s týmto usporiadaním pohonu. A navyše bol tvorcom prevratnej samonosnej karosérie. Dizajn nového auta navrhol mladý perspektívny taliansky sochár Flaminio Bertoni (1903 – 1964).
V máji 1934 prišiel na trh model Traction Avant. Nový model mal revolučnú konštrukciu, dostal samonosnú celokovovú karosériu a pohon predných kolies. Štvorvalcový motor s objemom 1303 kubických centimetrov (72 x 80 mm) bol uložený vpredu pozdĺžne za prednou nápravou. Motor mal vyberateľné vložky valcov a ventily v hlave s rozvodom OHV. Pred motorom bola uložená prevodovka. To však nebolo všetko, Citroën Traction Avant mal navyše aj hydraulické brzdy na všetkých kolesách a nezávislé zavesenie kolies. Ešte v tom istom roku prevŕtali vložky na 78 milimetrov a nový objem motora bol 1529 kubických centimetrov. Zvýšenie zdvihu na 100 milimetrov najprv v športovom modeli o rok na to, prinieslo najčastejší objem 1911 kubických centimetrov.
V júli 1935 André-Gustave Citroën zomrel na rakovinu žalúdka. Jeho automobilka bola vtedy štvrtá najväčšia na svete. Model Traction Avant vyvíjali ďalej. Ako prototyp vznikol osemvalec s objemom 3822 (2x 1911) cm3. Od roku 1939 až do roku 1947 sa vyrábal šesťvalec s objemom 2867 cm3. Výroba modelu 7 CV sa skončila v júni 1941 a ďalej sa vyrábal modernejší model 11 CV. V roku 1954 prišiel model 15 CV, ktorý mal na zadnej náprave hydropneumatické pruženie. Koniec výroby modelu Traction Avant nastal v roku 1958. To sa už tri roky vyrábal jeho nástupca DS 19.