299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb c5 predok 54 Thumb 2deab57dd6384b75aa3ed8e82cbea54d Thumb c5 bokr 42 Thumb c5 budik 26 Thumb c5 koleso 50 Thumb c5 koleso 56 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb c5 kufor 06 Thumb c5 motor 05 Thumb c5 predobokl 16 Thumb c5 radenie 24 Thumb c5 sedpred 41 Thumb c5 sedzad 44 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb c5 stred 11 Thumb c5 strop 16 Thumb c5 svetzad 65 Thumb c5 volant 10

Citroën C5 Aircross: Podriadil sa móde a je všestrannejší

Najviac nás zaujala obratnosť auta a schopnosť pohodlne preplávať slovenskými cestami. Tri zadné sedadlá svedčia viac deťom ako urasteným dospelým. Z porovnania dvoch verzií vzišlo, že najsilnejší benzínový motor nie je výrazne smädnejší ako diesel.

Keď Citroën dal novému kompaktnému SUV názov C5 Aircross, urobil mu medvediu službu. Ľudí dráždi päťka v názve a majú tendenciu, porovnávať novinku s niekdajším sedanom a kombi strednej triedy. Lenže toto je úplne iné auto, postavené podľa diktátu modernej doby. Z davu konkurencie vytŕča dlhým rázvorom 2730 mm a variabilitou.

Konštruktéri mali v zásade dve možnosti: Namontovať dozadu klasickú lavicu, čím by vzniklo de- -facto štvormiestne auto s piatym núdzovým miestom vzadu uprostred. Alebo namiesto klasickej lavice, použiť tri samostatné sedadlá. Vybrali si druhú možnosť, takže v druhom rade nájdete tri rovnako veľké, samostatne posuvné sedadlá s polohovateľnými operadlami.

Ako to už býva, toto riešenie má svoje plusy aj mínusy. Tri sedadlá využívajú vnútornú šírku kompaktného SUV do posledného centimetra. Ak si dozadu sadne dospelý a riadne sa pripúta bezpečnostným pásom, bude natlačený na dvere. Vyšších jedincov môže zboku do hlavy tlačiť čalúnenie stropu, respektíve rámu dverí. Navyše, tri samostatné sedadlá sú pomerne úzke a majú kratšie sedáky. Z pohľadu dospelého, ktorý má cestovať na dlhšiu trasu, by klasická lavica bola pohodlnejším riešením. Lenže Citroën mieri predovšetkým na rodiny s deťmi a tie samostatné sedadlá určite ocenia. V extrémnom prípade dozadu natlačíte tri detské sedačky, ak jedna bude aspoň trochu súbtílnejšia (záleží na konkrétnom type). Ja som mal k dispozícii vajíčko, detskú sedačku plus podsedák a všetko sa dozadu zmestilo bez problémov. Auto obsahuje tri kotvy Isofix z nich vzadu sú iba dve, a to na krajných miestach. Tretí Isofix obsahuje sedadlo spolujazdca. Hlavnou prednosťou Citroënu C5 Aircross je variabilita. V situáciách, keď vzadu sedí iba jedno alebo dve deti, môžete sedadlá ľubovoľne posúvať (v rozsahu 150 mm) alebo sklápať, ak sú práve neobsadené, a zväčšiť priestor pre batožinu. Jeho objem môže postupne narásť zo základných 580 litrov, cez 720 (všetky tri sedadlá posunuté úplne dopredu), až po 1630 l (zadné sedadlá sklopené, batožina naložená po strechu). Kombinácií, ako usporiadať kabínu, sú desiatky. Akurát škoda, že sedadlo spolujazdca nie je možné sklopiť dopredu a previezť tak dlhšie predmety. Menší Citroën C3 Aircross túto funkciu má.

Kabína je pekná a praktická. Digitálny prístrojový panel dostanete od druhého výbavového stupňa Feel. Vie zobraziť aj mapu navigácie, no otáčkomer je vyslovene minimalistický.

 

Predné sedadlá pripomínajú kreslá. Ich tvar je podriadený pohodlnému nastupovaniu a vystupovaniu, takže na sedákoch majú minimálne bočné vedenie, zatiaľ čo na operadlách je bočná opora výraznejšia. Vyskúšal som si dva varianty sedadiel - celokožené a čalúnené kombináciou koža-látka. Hoci vyzerajú rovnako, polokožená verzia mi pripadala pohodlnejšia. Mala subjektívne inú výplň sedáku. Odporúčam vyskúšať si to na vlastnej koži. Ľahkým sklamaním sú mäkčené plochy v interiéri. Zvlášť, keď značka Citroën sa sústredí na komfort. Nebazírujem na mäkčených plastoch, ale lakťové opierky vo výplniach dverí by predsa len mohli obsahovať hrubšiu vrstvu peny. Rovnako na mieste, kde pravé koleno šoféra prichádza do kontaktu so stredovým tunelom, by namiesto plastovej ozdoby, mohla byť mäkčená plocha. Odkladacie priestory sú vymyslené výborne, hlavne hlboká klimatizovaná schránka pod lakťovou opierkou, ktorá poslúži ako chladnička a 1,5-litrová fľaša sa v nej doslova stratí.

Za volantom novinky som bol zvedavý na pohodlie jazdy a porovnanie dvoch najsilnejších motorov. C5 Aircross je v Európe druhý model Citroënu, vybavený tlmičmi s takzvanými hydraulickými dorazmi. Ich funkciu sme si vysvetlili už dávnejšie. Hlavná tlmiaca jednotka je poddajná, takže auto pôsobí mäkkým, komfortným dojmom. Keď narazí na hrubšiu nerovnosť, tlmiče prepružia, ale karoséria nedostane ranu. Väčšinu energie totiž zhltnú hydraulické dorazy. Zjednodušene povedané, každý tlmič obsahuje až tri tlmiace jednotky. Hlavnú a hydraulické dorazy na oboch koncoch.

Musím povedať, že v C5 Aircross nové tlmiče fungujú ešte o level lepšie ako v Cactuse. Súvisí to zrejme s faktom, že novinka bola od začiatku vyvíjaná s novými tlmičmi, kým Cactus ich dostal v rámci faceliftu. Citroën C5 Aircross postavený na 18-palcových kolesách (pneumatiky 235/55) s prehľadom odfiltruje drvivú väčšinu nerovností na slovenských cestách. Avšak porovnávať jeho podvozok s hydropneumatickým, ktorý využíval predchádzajúci Citroën C5, je nezmysel. Hydropneumatika ponúkala ešte plavnejšiu jazdu a možnosť meniť svetlú výšku, no bola aj technicky výrazne zložitejšia a samozrejme drahšia. Nehovoriac o tom, že Aircross má vzadu jednoduchú nápravu s torznou priečkou. Existujú nerovnosti, na ktorých zadná časť auta mierne znervóznie, žiadne odskakovanie kolies však nečakajte. Zadná náprava je na pomery jednoduchej konštrukcie naladená veľmi dobre. Hoci pneumatiky sú pomerne široké, auto nemá tendenciu „tancovať“ vo vyjazdených koľajách na našich cestách. Rozchody kolies sú z tohto pohľadu trafené dobre.

Naftový dvojliter nás neoslovil tak ako benzínová jedna-šestka.

 

Jednou z najlepších vlastností Aircrossu je jeho obratnosť. Nečakajte žiadne prevratné technológie, ako natáčanie zadných kolies alebo variabilný prevod riadenia. Riadenie je klasické, príjemne strmé a predné kolesá sa vedia vytočiť vo veľkom uhle. Dojem skvelej obratnosti mi nezávisle potvrdili ďalší dvaja šoféri, ktorým som auto požičal. Pri parkovaní, v pravouhlých odbočkách alebo na kruhových objazdoch - všade tam je C5 Aircross naozaj obratný, rýchlo reaguje na pokyny volantom a výborne zatáča. Netreba však celkom podľahnúť jeho čaru. Keď opustíte mesto a rýchlosť jazdy stúpne, mrštnosť sa postupne vytratí. V zákrutách cítiť vyššie ťažisko i vplyv poddajného pruženia. Nedotáčavosť nastupuje pomerne skoro. Myslím si, že s týmto autom nik nebude mať ambíciu vyslovene rezať zákruty. Skôr si vychutná komfort a využije obratnosť.

Citroën montuje do svojho najväčšieho SUV aj trojvalec, ale tentoraz som dal prednosť dvom výkonnejším motorom – benzínovému 1,6 PureTech (133 kW/181 k) a naftovému 2,0 BlueHDi (130 kW/ 177 k). Oba sú spriahnuté výhradne s osemstupňovou meničovou automatickou prevodovkou Aisin. Cenový rozdiel medzi nimi predstavuje 2000 eur, a to vo všetkých troch výbavových verziách. Mojím favoritom je lacnejší benzín. Auto s ním pôsobí „ľahkonoho“ a pocitovo svižnejšie. Meranie pružnosti telemetriou však ukázalo, že po dynamickej stránke sú oba motory vzácne vyrovnané. Veľký podiel na tom má bezpochyby prevodovka, ktorá v oboch prípadoch radí veľmi rozumne. Nemá tendenciu, za každú cenu využiť čo najvyšší stupeň. Snaží sa ťažiť z krútiaceho momentu, ale ak je to potrebné, nebráni sa ani podradeniu. Keďže stupňov je osem, sú pomerne krátke a dobre na seba nadväzujú, podradenie nemá negatívny vplyv na hluk v kabíne. Otáčky totiž stúpnu len o približne 500/min. Benzín u mňa vyhráva pre pocitovo príjemnejšiu a rozhodne tichšiu jazdu, ale aj kvôli spotrebe. Rozdiel v porovnaní s dieselom totiž nie je taký veľký, ako by sa mohlo zdať. Celkový priemer naftovej verzie dosiahol 7,4 a benzínovej 8,0 l/100 km. Autá jazdili po rovnakej trase naprieč Slovenskom a rovnakým tempom. Benzínu viac pristane poskakovanie v meste, zatiaľ čo nafte svedčia dlhé trasy po diaľnici. Napokon, tam som nameral najväčší rozdiel v spotrebe: diesel 7,4, benzín 8,3 l/ 100 km. Ak sa pýtate, či jedna- -šestka má niečo spoločné s kazivým motorom 1,6 THP, ktorý Francúzi kedysi vyvinuli v spolupráci s BMW, tak odpoveď znie: áno. Lenže koncern PSA ho medzičasom v niekoľkých etapách kompletne prepracoval a zdá sa, že najnovšia verzia (vyrábaná cca tri roky) funguje bez problémov.

KÚPIŤ, ČI NEKÚPIŤ?

Ak netrváte na pohone 4x4, ktorý Citroën C5 Aircross neponúka v žiadnej verzii, a dokážete využiť variabilitu troch samostatných sedadiel, potom ide o dobrú voľbu. Beriem benzín 1,6 PureTech.

Technické parametre
motor  1,6 PureTech  2,0 BlueHDi
zdvihový objem [cm3]  1598 1997
výkon [kW/k]  133/181  130/177
pri otáčkach [1/min]  5500 3750
krútiaci moment [Nm]  250 400
pri otáčkach [1/min] 1650 2000
maximálna rýchlosť [km/h]  216 211
batožinový priestor [l]  580-720-1630
registračný poplatok [€]  700 530
cena modelu od [€]  23 990 25 990
  1,6 PureTech  2,0 BlueHDi
60-100 km/h [s]  4,9 4,8
80-120 km/h [s]  6,2 6,3
0-100 km/h [s]  8,4 8,6
100-0 km/h [m]*  45,3 46,7
otáčky pri 130 km/h [1/min]  2200 1900
spotreba mimo mesta  6,5 l/100 km  6,2 l/100 km
spotreba na diaľnici  8,3 l/100 km  7,4 l/100 km
priemerná spotreba  8,0 l/100 km  7,4 l/100 km
*pod pomerne dlhú brzdnú dráhu sa podpísala kombinácia zimných pneumatík (Continental Winter Contact TS 850) a teplého počasia (cca 7ºC).