Citroën C3 prešiel faceliftom. Má byť ešte komfortnejší
Súčasná generácia Citroënu C3 je tu s nami 4. rok, preto dozrel čas medzigeneračné osvieženie. Od prvého predstavenia tretej generácie koncom roka 2016 predali už 750 000 kusov. Nový model C3 príde na slovenský trh a do predaja v júni 2020.
Prečítajte si tiež:
TEST Citroën C3 Aircross PureTech 110: Hravý praktik
Modernizovaná podoba C3 (hore) v porovnaní s tou súčasnou (dole).
Modernizovaný Citroën C3 musí v triede zabojovať s takými novinkami a esami, ako Peugeot 208, Opel Corsa alebo Renault Clio. Citroën C3 chce s nimi udržať krok a tak prináša zmeny na viacerých frontoch.
Facelift prináša modernejší dizajn, ktorý sa podľa značky inšpiroval štúdiou Cxperience. Zvonku spoznáte francúzsku novinku najmä podľa prepracovanej prednej časti. Modernejšie pôsobí maska chladiča, ktorá nadväzuje na tradične rozdelené svetlomety. Nielen denné svietenie, ale aj hlavné svetlá sú teraz diódové, a to vo všetkých výbavách. Jemne pozmenené sú aj nárazníky a bočné ochranné plastové obloženie Airbump. Citroën k tomu pridáva nové laky karosérie alebo 17-palcové kolesá z ľahkých zliatin, C3 teraz môže mať aj predné parkovacie senzory. Citroën C3 sa nepodobá na žiadne iné auto v triede, vďaka dizajnovým zmenám pôsobí ešte štýlovejšie a originálnejšie.
Interiér sa pýši novými, pohodlnejšími sedadlami Advanced Comfort, ktoré C3 preberá z väčšieho modelu C4 Cactus a C5 Aircross. Sedadlá majú hrubšiu penovú výplň (hrúbka peny pod čalúnením sa zvýšila z 2 mm na 15 mm), ktorá je výrazne mäkšia. Sedadlo vodiča je teraz vybavené lakťovou opierkou. V triede zaujme aj batožinový priestor s objemom 300 l.
Interiér dostane v dvoch základných prevedenie. Emeraude vsádza na dynamiku a tmavé odtiene, Techwood pripomína ešte väčšmi pomery v obľúbenej obývačke aj vďaka dreveným dekorom. Citroën tiež tvrdí, že zamakal na lepšom odhlučnení interiéru.
Paleta motorov ostáva zhodná. Pod kapotou sú známe turbobenzínové trojvalce 1.2 PureTech s výkonmi 61 kw (83 k) a 81 kW (110 k). Silnejšiu verziu dostanete okrem manuálnej 6- stupňovej prevodovky aj so 6-stupňovým automatom, slabšia 61 kW verzia bude v ponuke výhradne s 5-stupňovým manuálom. Turbodiesel zastupuje štvorvalec 1.5 BlueHDI s výkonom 73 kW (99 k) spárovaný s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou.
Výrobca vyzdvihuje aj paletu asistenčných a bezpečnostných systémov, ktorá sa skladá z 12 hlavných prvkov:
- predné parkovacie senzory (FRONT PARKING ASSIST);
- automatické brzdenie v prípade hroziacej nehody (ACTIVE SAFETY BRAKE);
- automatické vyzvanie k prestávke po 2 hodinách jazdy rýchlosťou aspoň 65 km/h (COFFEE BREAK ALERT);
- rozpoznávanie únavy vodiča (DRIVER ATTENTION ALERT);
- automatické diaľkové svetlomety (INTELLIGENT BEAM HEADLIGHTS);
- zadná parkovacia kamera a zadné parkovacie senzory (REVERSING CAMERA);
- asistent rozjazdu do kopca (HILL-START ASSIST);
- zvuková a vizuálna výstraha pred nechceným opustením jazdného pruhu do rýchlosti 60 km/h (LANE DEPARTURE WARNING);
- sledovanie slepého uhla (BLIND SPOT MONITORING SYSTEM);
- sledovanie dopravných značiek (SPEED LIMIT SIGN RECOGNITION AND RECOMMENDATION);
- tempomat a obmedzovač rýchlosti (CRUISE CONTROL / SPEED LIMITER).