Vw golf 03 2020 1140x190 variant
Thumb 1263110 iw1j2ofk51 Thumb citroen c3 aircross 4 Thumb 1262492 42ubvchgya Thumb citroen c3 aircross 35 Thumb citroen c3 aircross 108 Thumb img 8450 Suzuki 05 2020 1024x597 Thumb img 8437

Citroën C3 Aircross: Crossover aj minivan

Nástupca Citroënu C3 Picasso sa navonok snaží pôsobiť robustne a taký je aj jeho podvozok. Najväčší tromf novinky v porovnaní s konkurenciou vidíme vo veľkom vnútornom priestore.

Citroën počas prvých jázd s novým malým crossoverom odvážne zaradil do itinerára vyslovene rozbité šotolinové cesty. Napokon tých desať kilometrov na nerovnom povrchu prezradilo o aute viac než zvyšné dve stovky na kvalitnom francúzskom asfalte. Aircross má trochu tuhšie naladený podvozok ako klasická Cé-trojka, a to paradoxne veľmi pomohlo. Jazda síce nie je taká plavná ako v malom hatchbacku, avšak tlmiče sú dlhšie a účinnejšie absorbujú hrubé nerovnosti. Platí to aj pri prejazde spomaľovacích retardérov. Tam, kde kratučké zadné tlmiče Citroënu C3 idú často až na doraz, Aircross prejde bez problémov. Akurát nesmiete podľahnúť vábeniu 17-palcových kolies, pretože na šestnástkach je jazda pohodlnejšia. Aircross má spomedzi súčasných Citroënov najlepšie naladený podvozok na rozbité cesty. Lenže poháňané sú vždy iba predné kolesá, takže sebavedomé označenie SUV musíme brať s rezervou.

Aircross patrí medzi najpriestrannejšie malé crossovery. Palubná doska prebrala základné črty od malej C3.

Svetlá výška podvozka 175 milimetrov sa nachádza niekde medzi „nízkymi“ osobnými autami a ozajstnými SUVčkami. Na šmykľavom povrchu môže pomôcť príplatková trakčná kontrola Grip Control a k nej štandardne dodávaný asistent pre zjazd z prudkého kopca.

Aircross nahrádza v ponuke Citroënu model C3 Picasso. Jeho výroba však nebeží v Trnave, ale v španielskej Zaragoze, kde vzniká aj sesterský Opel Crossland X. Aj keď novinka vyzerá na prvý pohľad úplne inak, vnútri má s Picassom veľa spoločné. Hlavnou devízou je veľký priestor. Práve pre vnútornú vzdušnosť dizajnéri stavili na škatuľovitý základný tvar karosérie. Škoda, že možnosť posúvať zadné sedadlá v rozsahu 150 mm nie je dostupná už v základnej výbave. Francúzi ju sériovo montujú iba do najdrahšej verzie Shine. Pri dvoch nižších stupňoch výbavy si za ňu treba priplatiť 450 alebo 250 eur. Dodáva sa v balíčku s niekoľkými asistenčnými systémami. Operadlo spolujazdca môžete sklopiť, aby bolo v aute možné previezť dlhšie predmety (max. 2,4 m). Batožinový priestor pojme v závislosti od polohy zadnej lavice 410 až 520 litrov nákladu.

Schopnosť podvozka zvládať horšie cesty nás príjemne prekvapila.

Palubná doska pripomína malú Cé-trojku. V porovnaní s ňou pribudlo do výbavy niekoľko nových prvkov, ako vyhrievané čelné sklo alebo head-up displej. Zástupcovia automobilky na prezentácii tradične venovali veľkú pozornosť asistenčným systémom. Sledovanie takzvaného mŕtveho uhla, upozornenie na neúmyselné opustenie jazdného pruhu alebo autonómne núdzové brzdenie už dobre poznáme. V prípade Aircrossu stojí za pozornosť hlavne rozpoznávanie dopravných značiek. Patrí totiž do základnej výbavy aj tej najlacnejšej verzie a funguje výborne. Buď máte jednoduchší variant – spolieha sa výhradne na kameru za čelným oknom, alebo vyšší, ktorý spolupracuje s navigáciou. Vtedy systém dokáže rozpoznať aj začiatok či koniec obce, prípadne križovatku, ukončujúcu platnosť rýchlostného obmedzenia. Pritom nevadí, že informácia o najvyššej dovolenej rýchlosti sa na prístrojovom paneli nezobrazuje vo forme symbolu dopravnej značky, ale iba v textovej podobe. Jedným kliknutím sa rýchlostný limit dá preniesť do obmedzovača rýchlosti.

Pod kapotou nájdeme známe benzínové trojvalce s objemom 1,2 litra (atmosférický - 60 kW/82 k, prepĺňaný - 81 kW/110 k) a naftový štvorvalec 1,6 BlueHDi (73 kW/ 99 k, 88 kW/120 k). Prepĺňaný benzínový trojvalec 1,2 PureTech (81 kW/110 k) sa ako jediný dá kombinovať aj so šesťstupňovou automatickou prevodovkou Aisin. Práve benzínový turbomotor s automatom sme si vyskúšali na vlastnej koži. Klasický meničový automat radí naozaj lahodne. Pri jemnom zrýchľovaní sa snaží vyťažiť maximum z krútiaceho motora, ale keď intenzívnejšie zošliapnete plynový pedál, potom rýchlo podradí. Akurát spotrebu paliva si preveríme až v domácom teste. V nekonečných korzických kopcoch totiž prekročila deväťlitrovú hranicu.

Technické parametre
motor 1.2 PureTech Turbo
zdvihový objem [cm3] 1199
výkon [kW/k] 81/110
pri otáčkach [1/min] 5500
krútiaci moment [Nm] 205
pri otáčkach [1/min] 1500
maximálna rýchlosť [km/h] 181
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 11,8
nameraná spotreba [l/100 km] 6,5
objem batož. priestoru [l] 410-520-1255
cena modelu od [€] 15.490