Citroën C-Elysée má zaujímavého nástupcu, k nám nedorazí
Nový kompaktný sedan sa pýši svetlou výškou ako SUV a svoju odolnosť prezentuje aj navonok.
Myšlienka dostupného sedanu, ktorý zvládne dlhodobé týranie na nekvalitných cestách, sa ujala. Dvojičky Citroën C-Elysée/Peugeot 301 zožali solídny úspech aj na Slovensku.
Dnes už iba dožívajú. Z ponuky motorov vypadol atmosférický trojvalec s objemom 1,2 litra a najmä vydarená jedna-šestka, ktorá zákazníkom imponovala azda najviac. Flotilové emisie nepustia, a tak si jednoduché sedany môžete kúpiť už iba s turbodieselom 1,5 BlueHDi.
Ďaleko od našich hraníc medzičasom predstavili ideového nástupcu C-Elysée. Volá sa Citroën C3 L, je určený pre juhovýchodnú Áziu a do Európy ho nedovezú.
Novinka je o 83 milimetrov dlhšia (meria 4510 mm) a má o 14 mm dlhší rázvor náprav (2666 mm). Zato konštrukčný základ zostal nezmenený. Sedan vznikol na platforme PF1, ktorú v Európe aktuálne využíva napríklad Citroën C3.
Doménou sedanu má byť odolnosť. Niektoré časti interiéru, ktoré sa obyčajne iba zacvaknú jeden do druhého, sú v C3 L navzájom zoskrutkované. Samotné plasty majú byť odolnejšie a naladenie podvozka prispôsobené rozbitým cestám. Svetlá výška dosahuje až 180 milimetrov, čo je naozaj hodnota na úrovni crossoverov alebo rovno SUVčiek. Pre porovnanie - Citroën C-Elysée má svetlosť podvozka na úrovni 140 mm.
Lenže odolnejšia konštrukcia nestačí. Inakosť musí byť viditeľná na prvý pohľad a Francúzi sa tomu prispôsobili. Citroën C3 L dostal plastové brnenie á la crossover. Má nelakované lemy blatníkov a nadstavce na nárazníkoch i prahoch. Imidž je dôležitý, preto nechýbajú ani strieborné prvky imitujúce kovovú ochranu podvozka.
Predné partie majú na pomery značky Citroën konzervatívne tvary. Dominujú veľké halogénové svetlomety, opticky prepojené tenučkou maskou chladiča. LED denné svietenie našlo útočisko v nárazníku. Moderná doba si vyžiadala aj presťahovanie bočných smeroviek z blatníkov do spätných zrkadiel.
Interiér pôsobí jednoducho a obsahuje prvky z rôznych modelov koncernu PSA. Zatiaľ čo u nás Francúzi stavili výhradne na dotykové displeje, v novinke C3 L skombinovali obrazovku s tradičnými mechanickými ovládačmi klimatizácie. Mali na to dôvod, pretože dotykový displej nepatrí k štandardnej výbave všetkých verzií. Šetrenie vidno na zadných sedadlách bez plnohodnotných hlavových opierok. S podobným riešením kedysi vyrukoval aj Citroën C-Elysée, ale v rámci faceliftu napokon dostal tri výškovo nastaviteľné opierky.
Kufor v základnom usporiadaní pojme 594 litrov, a to je o citeľných 88 l viac než predchodca.
Čo nájdeme od kapotou? Marketingové označenie THP190 sľubuje veľa, no v skutočnosti ide o prepĺňaný benzínový trojvalec s objemom 1,2 litra, ktorý produkuje výkon 85 kW (116 k). Číslo 190 v názve motora symbolizuje zaokrúhlenú hodnotu najvyššieho krútiaceho momentu. Kombinujú ho so šesťstupňovým manuálom alebo s novou šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.
Pre vybrané trhy bude v ponuke aj atmosférická jedna-šestka.