Citroën a Peugeot vydolujú z trojvalca až 156 koní. Prinesú aj menší turbodiesel
Francúzi sa pripravujú na prísnejšiu emisnú normu i príchod novej platformy pre malé autá.
Populárnu naftovú jedna-šestku v autách koncernu PSA Peugeot-Citroën o dva roky vystrieda nový turbodiesel. Štvorvalec 1.5 BlueHDi vzniká preto, aby splnil požiadavky emisnej normy Euro6.2, platnej od roku 2017.
Francúzi nedávno doplnili súčasný diesel 1.6 HDi o redukčný katalyzátor, ktorý prostredníctvom vodného roztoku močoviny odbúrava z výfukových plynov oxidy dusíka. Stačilo niekoľko úprav, aby osvedčené HDIčko vyhovelo norme Euro6. Kvôli ďalšiemu sprísneniu predpisov však konštruktéri musia postaviť úplne nový motor.
Z pohľadu bežného zákazníka je dobré, že objem klesne iba minimálne a turbodiesel si zachová štyri valce. Vyššiu účinnosť má dosiahnuť napríklad ďalším navýšením vstrekovacích tlakov. Filter pevných častíc sa posunie bližšie k výfukovým zvodom, kde by mal byť účinnejší.
Novinka príde na trh v troch výkonových verziách, siahajúcich od 55 kW (75 k) do 96 kW (130 k).
Zatiaľ čo nový turbodiesel je prakticky hotová vec, najsilnejšia verzia benzínového trojvalca 1.2 PureTech existuje iba vo forme prototypu. Mala by dosiahnuť výkon až 115 kW (156 k) a po konštrukčnej stránke byť vlajkovou loďou koncernu PSA.
Vyšší výkon zabezpečí väčšie turbodúchadlo, schopné natlačiť do troch valcov viac vzduchu. Lenže, chvíľu trvá, kým sa turbo roztočí a dosiahne optimálny plniaci tlak. Plynulý nárast sily od najnižších otáčok preto zabezpečí elektrický kompresor.
Francúzi pripravujú kompletne modernizovanú rodinu trojvalcov 1.2 PureTech, atmosférických i prepĺňaných. Sú upravované tak, aby s ohľadom na použitie novej platformy EMP1, určenej pre malé autá. Ako prvý by ju mal dostať nástupca Peugeotu 208, ktorý sa na trhu objaví zrejme v roku 2018.