Thumb 20220812171345 h5668r63br Thumb bmw i7 prod Thumb 20220812171536 jnaakah3kc Thumb mb kecskem t

Čínsky CATL postaví v Maďarsku gigatováreň na batérie

Bude to najväčšia továreň svojho druhu v Európe za 7,34 mld € kapacity 100 GWh (teda pre vyše 1 milión elektromobilov ročne) sídliaca na východe krajiny v Debrecene a druhá tejto firmy po prvej v Nemecku.

Výstavba na ploche 200 ha sa má začať ešte tento rok a hotová má byť do 64 mesiacov. Vyrábať bude akumulátorové články a moduly pre automobilky Mercedes-Benz v Nemecku a Maďarsku, Audi a BMW v Maďarsku a ďalšie závody koncernov Stellantis a Volkswagen v Európe.

Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL) je najväčším producentom akumulátorových batérií na svete s 35% (!) trhovým podielom. Prvú baterkáreň v Európe postavil v Nemecku za 1 mld € výlučne pre modely Mercedes-Benz EQE a EQS a elektromobily BMW, do ktorých dodáva akumulátory aj juhokórejský Samsung SDI. Tak sa náš kontinent stáva montážnou dielňou čínskych produktov. Za baterkárske veľmoci sa tu etablujú Nemecko (CATL, Tesla, Svolt, Farasis Energy, VW) a Maďarsko (SK Innovation, Samsung, Nio, CATL) ale rovnaké výrobky už vo veľkom produkuje aj Poľsko (LG Chem).

U nás bude vyrábať inteligentné akumulátorové batérie InoBat, ktorý má začať stavať fabriku za 1 mld € pri Voderadoch koncom t. r. a v hre sme (spolu s Českom a Poľskom) aj o veľký závod na výrobu batérií pre všetky značky koncernu Volkswagen v hodnote 4 mld €. Ten plánuje v rámci tohto projektu zamestnať 4.500 ľudí a ďalšie tisícky v dodávateľskom reťazci. Štát mu na realizáciu ponúka priestor v novom strategickom priemyselnom parku pri Šuranoch. V porovnaní s konkurentmi leží v blízkosti 3 automobiliek a prijateľnej vzdialenosti aj ďalších závodov doma i v Maďarsku, má výhodné napojenie na železnicu a v blízkej budúcnosti má tadiaľ viesť aj nová rýchlostná cesta. V prospech Slovenska by mohol zapôsobiť aj výrazne zelenší energetický mix. Navyše naša krajina s vysokým podielom vodných a jadrových zdrojov dokáže elektrinu vyrobiť pre prírodu šetrnejšie ako Česko a Poľsko. Volkswagen má o tejto novej investícii definitívne rozhodnúť v blízkej budúcnosti.

Advertisement