Čínsko-nemecký elektromobil Byton odhalia o mesiac
Druhý čínsky elektromobil, ktorý má ambíciu stať sa globálnym prémiovým modelom, bude mať svetovú premiéru na septembrovom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.
Autormi tohto projektu sú dvaja Nemci. Bývalý marketingový riaditeľ BMW v Číne a neskorší manažér v automobilke Infiniti Dr. Daniel Kirchert a niekdajší hlavný konštruktér elektromobilu BMW i8 Carsten Breitfeld, ktorý však na jar t. r. z neho prekvapujúco prestúpil do iného čínskeho startupu zameraného na výrobu elektromobilov Iconiq . Obaja založili spolu s ďalšími investormi spoločnosť Future Mobility Corporation, ktorej hlavným poľom pôsobnosti je automobilka Byton. Jej hviezdny deň nastane o 3 týždne na autosalóne IAA vo Frankfurte nad Mohanom. Svetovej verejnosti tam predstaví svoj prvý sériový model. Bude to crossover M-Byte s čisto elektrickým pohonom, karosériou vonkajších rozmerov 4.850 x 1.940 x 1.650 mm, rázvorom náprav 2.945 mm, rozchodom kolies 1.670 mm a hmotnosťou 2.090 kg. Jeho zadné kolesá bude poháňať elektromotor (200 kW/272 k, 400 Nm) čerpajúci energiu zo 71 kWh batérie, ktorá sa postará o akčný rádius 400 km. Verzia s pohonom všetkých kolies bude mať dva elektromotory celkového výkonu 350 kW/476 k odvádzajúce celkový krútiaci moment 710 Nm a batériu kapacity 95 kWh, ktorá jej zabezpečí dojazd do vzdialenosti 520 km.
Na otázku čím sa bude nová značka líšiť od ostatných konkurentov Daniel Kirchert hovorí, že okrem elektrického pohonu chce verejnosť zaujať konektivitou. Byton je už teraz nastavený na využívanie 5G siete a na autonómnu jazdu, na ktorú je pripravený v oveľa pokročilejšom štádiu než rivali vyrábajúci konvenčné autá. Výrobcovia prémiových nemeckých áut potrebujú podľa neho kultúrnu zmenu a zákazníkov, ktorí sa na nej budú podieľať. Ťažko to od nich očakávať, keďže v priemere majú viacej než 50 rokov. Byton má podstatne mladšiu cieľovú skupinu. Oslovuje čerstvých tridsiatnikov. Na čínskom trhu má totiž zákazník prémiového segmentu v priemere iba 35 rokov!
Veľa začínajúcich firiem bojuje s financiami a neraz kvôli nim aj skončia skôr než vôbec začnú. Ako je z tejto stránky zabezpečný Byton? Práve uzavrel tretie kolo financovania a má šťastie na silných strategických partnerov. Sú nimi čínska automobilová skupina FAW a mesto Nanjing.
Elektromobil M-Byte začnú sériovo vyrábať v septembri a krátko nato ho v Číne aj začnú predávať. Na americký trh ho plánujú uviesť v lete a na európsky koncom budúceho roka. Hneď po rozbehu sériovej výroby konštruktéri začnú pracovať na vývoji druhého modelu. Bude to limuzína vyššej strednej triedy K-Byte. Do predaja ju chcú uviesť v roku 2022. Šéfdizajnér Benoit Jacob a jeho tím už v Mníchove pracujú na vývoji tretieho modelu značky. Má to byť novodobá veľkopriestorová 7-miestna limuzína predurčená na zdieľanú mobilitu.
Ako prvé prídu do predaja verzie M-Byte s pohonom 4x4 a väčšou akumulátorovou batériou. Tento špičkový model má stáť asi 50.000 $. Základná verzia so slabším motorom a menšou batériou ale tiež s 1.250 mm širokým prístrojovým displejom má vyjsť na 45.000 $. Za pozornosť tiež stojí, že druhý globálny ale zároveň prvý prémiový čínsky elektromobil Byton M-Byte si už pred jeho svetovou premiérou objednalo 60.000 zákazníkov.