299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Čiastočky z bŕzd vraj škodia viac ako diesle. Vymysleli na ne vysávač

Denne dýchame drobné čiastice, pochádzajúce z brzdových platničiek, ktoré z dlhodobého hľadiska môžu ľudskému organizmu škodiť. Malá francúzska firma s tým chce skoncovať. Alebo len skúša zarobiť na emisnej téme?

Emisie a vôbec škodliviny, ktoré do ovzdušia vypúšťa doprava, sú v automobilovom priemysle momentálne témou číslo jeden. Pritom hlavným zdrojom znečistenia vôbec nemusia byť motory.

Zo štúdie spoločnosti Bosch vypracovanej v Nemecku vyplýva, že vznetové agregáty bez DPF filtrov ročne vyprodukujú v priemere 6820 ton pevných častíc. Vyše trikrát toľko - 21 610 ton rôznych pevných častíc - vzniká vzájomným trením pneumatík a vozovky, a oderom brzdových doštičiek o kotúč.

Valivý odpor kolies a brzdenie sa pritom týka všetkých áut bez rozdielu, vrátane ekologicky ladených elektromobilov.

Trecie segmenty brzdových platničiek zväčša tvoria kovové, keramické alebo minerálne látky, načastejšie v práškovej či vláknitej podobe.  

"Rôzne kovové častice sú často menšie ako jeden mikrón, napriek tomu môžu ľudskému zdraviu uškodiť," hovorí Christophe Rocca-Serra, šéf malej startupovej firmy Tallano Technologies.

Keďže vzniku škodlivín pri brzdení sa nedá zabrániť, francúzska spoločnosť prišla s myšlienkou malého vysávača, ktorý ich má zachytávať. Štyri malé turbíny sú umiestnené priamo na brzdových čeľustiach a približne 97% uvoľnených častíc nasmerujú do zberných nádob. K ich vyprázdňovaniu by podľa vynálezcov malo dochádzať v rámci štandardných servisných prehliadok.

"Vysávače" údajne prešli rozsiahlym testovaním tak, aby odolali vibráciám i rôznym poveternostným podmienkam. Ich životnosť má zodpovedať životnosti celého auta. 

Christophe Rocca-Serra chce, aby sa tento systém postupne stal súčasťou štandardnej výbavy áut, ako napríklad ABS. Jeho firma Tallano Technologies pritom nemá záujem systém vyrábať, vynález si nechala patentovať a ponúka ho rôznym subdodávateľom pre automobilový priemysel.

Prvé zmluvy sú vraj uzavreté a výroba má odštartovať už na budúci rok. Investícia sa v prípade nového automobilu pohybuje okolo päťdesiatich eur. Ak chcete mať rovnaký systém na už existujúcom aute, náklady budú vyššie, keďže musia zahŕňať aj montáž.