Vw tiguan 03 2020 1140x190
Thumb 1 Thumb 1 Thumb 2 Thumb 3 Thumb 4 Thumb 7 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 5 Thumb 6 Thumb 8 Thumb 9 Thumb 10 Thumb 12 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 14 Thumb 13 Thumb 11 Thumb 15 Thumb 17 Thumb 18 Thumb 16 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 19 Thumb 20 Thumb 21 Thumb 22 Thumb 23 Thumb 25 Thumb 24 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 26 Thumb 27 Thumb 28 Thumb 29 Thumb 30 Thumb 31 Thumb 32

Cestovateľský denník – Slovinsko ako alternatíva k Chorvátsku

Idem autom k moru a väčšinu ľudí asi napadne hneď Chorvátsko. Ale tam už som bol minule, aj predminule aj predpredpredminule. A tak dnes vyrážam na predĺžený víkend k moru do Slovinska.

Prvým cieľom mojej cesty je prímorské mesto Portorož a stredoveký prístav Piran. Z Bratislavy cez Viedeň, Graz, Maribor, Ľubľanu do Portorožu je to 567km (cestu uvádzam z BA pre jednoduchosť, zvyšok z vášho mesta si už dorátajte, u mňa je to + 212km z Banskej Bystrice). Čas 5,5 hodiny podľa Googlu je orientačný a nepočíta s tým, že sa počas cesty zastavíte na obed a/alebo kávu.

Piran je krásne malé mestečko, presne také, ako ho očakávate na pobreží Jadranu. Úžasná historická atmosféra, prístav s malými loďkami, námestíčko, úzke uličky a promenáda popri mori s reštauráciami a kaviarňami. Je tu pešia zóna takže na pešo.

Rád sa vozím autom popri mori kľukatými cestami len tak, kam ma cesta dovedie, a tak idem ďalej smerom na sever. Nad mestom som sa dostal z hlavnej cesty do Národného parku Stunjan, kde po obojsmernej asfaltke, širokej tak akurát na jedno auto, prechádzam cez olivové sady a vinice. Pre mňa, chlapca z hôr, naozaj výnimočné.

Počasie mi veľmi nepraje. Ale nezúfam, a keďže je koniec októbra, aj tak som  nemal v pláne kúpať sa. Ostávam teda v aute. Keď som už tu, zájdem si do Talianska na espresso. Jednak mi to znie noblesne, a do Terstu je to len 30km po diaľnici, cez slovinský prístav Koper.

Večer mi bolo dopriate, počasie sa umúdrilo, a sledujem s otvorenými ústami nádherne „gýčové“ farebné divadlo západu slnka pri mori.

Po ceste k moru/späť si môžete spraviť niekoľko zastávok. Napr. slávny žrebčín Lipice s nemenej slávnymi lipicanmi, ktoré sa rodia čierne a postupne úplne zbelejú (http://www.lipica.org/en/). Unikátny krasový jaskynný systém Postojnska jama, v ktorom sa môžete previesť vláčikom (http://www.postojnska-jama.eu/en/). Ľubľanu, Maribor, Triglavský národný park s najvyšším vrchom Triglav 2864 m (http://www.tnp.si/national_park/) alebo jazero Bled, kam mierim.

Nad jazerom sa týči hrad Bled na vysokom bralí. Je odtiaľ najlepší výhľad na jazero s Alpami v pozadí. Na jazere je ostrov, na ktorom žila podľa legendy slovanská bohyňa lásky, života a plodnosti – Živa. Pôvodný chrám, ktorý jej bol zasvätený neskôr, prestavali na kostol. Na ostrov môžete doplávať (asi chyba s tými zabudnutými plavkami) alebo loďkou.

Šťastie praje pripraveným, a tak bola práve v čase mojej návštevy hradu noc strašidiel, takže mám obhliadku spojenú s vystúpeniami v dobových kostýmoch. Jazero sa dá obísť dookola za cca 3 hodiny. Je to nádherná prechádzka. Spájam ju s obedom a ochutnávkou miestnej „rybacej“ polievky.

Späť na Slovensko som už nešiel spodnou cestou, ale na sever na Villach cez diaľničný tunel Predor Karavanke 7864 m spájajúci Slovinsko a Rakúsko.

Predsudky o tom, že Slovinsko je drahé, sú zbytočné. Napr. benzín/nafta sú tam lacnejšie ako u nás. Do hocijakej reštaurácie môžete pokojne vbehnúť bez obavy z toho, že budúci mesiac nebudete mať na hypotéku. Malé talianske espreso od €1,30, polievka od €3,50 (a bavíme sa o naozajstnej paradajkovej, nie zohriaty zriedený pretlak bez chuti), cestoviny frutti di mare €8-9. Určite si dajte čevapčiči v chlebe (ako kde €6-€9), ale nie o 8mej večer ako ja. Aktuálnu cenu ubytovania si pozrite napr. na Bookingu (http://www.booking.com/city/si/portoroz.cs.html), keďže som bol mimo sezónu. Hostel od €20, apartmán/Hotel 3* od €50, Hotel 4* od €80 až po Kempinski 5* s raňajkami a vstupom do wellness za €130 (ceny za izbu pre 2och/noc).

Dôvodov, prečo navštíviť Slovinsko napriek tomu že majú len 47 km pobrežia jadranského mora, je hneď niekoľko. V Chorvátsku som už bol X-krát. Je to bližšie ako do Chorvátska, možno o pár km, ale je. Je tam rovnaká mena, čím problém so zamieňaním peňazí a nemusíte riešiť, že koľko „to“ vlastne stojí. Napriek tomu, že najlacnejšia týždenná diaľničná známka €15 nie je práve „najlacnejšia“, stále je to lepšie ako mýtne poplatky v Chorvátsku alebo Taliansku. Slovinsko je pomerne malá krajina s kvalitnými diaľnicami a všade sa dostanete jednoducho a rýchlo. Napr. z rakúskych hraníc ste po diaľnici cez Maribor a Ľubľanu pri mori do 3och hodín. Navyše v Slovinsku je toho naozaj veľa čo vidieť/zažiť vďaka kombinácii Álp a mora.