Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Český Autoklub testoval vysokorýchlostné pneumatiky pre SUV
Spolu s Autoklubom ČR sme absolvovali ďalší zo série testov zimných pneumatík. Tento raz sme si vzali na mušku 17-palcové plášte pre Škodu Yeti a spol.
Kvalitná zimná pneumatika musí excelovať vo všetkých meraných disciplínach. Test ale ukázal, že niektoré z testovaných vzorov majú medzery vo výkonnosti na suchu, vode alebo snehu. Keďže sme hľadali najvyrovnanejšiu pneumatiku, hodnotenie za vlastnosti na suchu, vode a snehu sme rozdelili rovným dielom na tretiny. Referenčných 100% bolo prekročených na suchu a snehu. Najväčšie rozdiely sa prejavili na vode. Najmenšie na snehu. Za referenciu bola zvolená opäť prémiova pneumatika už „domáceho“ koncernu Continental. Presnejšie novinka Continental ContiWinterContact TS850. Za súperov mu Autoklub vybral tieto pneumatiky – Michelin Alpin A4, Sava Eskimo HP, Goodyear UltraGrip 8 Performance, Kléber Krisalp HP2, Vredestein Wintrac Extreme, Kormoran Snowpro B2 a teší nás, že prvýkrát je v teste aj zástupca ambicióznych Kórejcov Hankook Winter I’cept Evo. Poďme sa ale pozrieť ako to dopadlo v jednotlivých disciplínach.
Suchý povrch
Brzdenie na suchom povrchu so systémom ABS preukázalo prvé veľké rozdiely, kedy v štandardných situáciách ako je spomalenie z rýchlosti 100 km/h bol rozdiel v brzdných dráhach medzi prvou a poslednou pneumatikou až 4,6 m. V čase kedy prvá pneumatika už stála, posledná išla ešte rýchlosťou 30,7 km/h. Najlepšie na suchom povrchu brzdí Michelin Alpine A4 s brzdnou dráhou 44,4 m. Druhý skončil Continental, za ním Vredestein, Hankook, Goodyear, Sava, Kléber a posledný bol Kormoran.
Brzdenie na suchom povrchu
Suchý handling
Zvládli všetci účastníci testu s rozdielom 1,52 sekundy, čo je na pomerne rýchly okruh, dlhý 3330 m, slušný výsledok pre všetky pneumatiky. Niekto však musí byť prvý. Víťazstvo si aj v tejto disciplíne odniesol Michelin. Prekvapením bolo druhé miesto pre Hankook, po ktorom nasledovali Vredestein, Continental, Kléber, Sava a ďalším, ale menej milým prekvapením je predposledné miesto pre Goodyear. Záver poľa opäť patril pneumatike Kormoran.
Handling na suchom povrchu
Mokrý povrch
Voda poradie premiešala. Priečny aquaplaning ovládli plášte Sava a Goodyear. Za nimi nasledovali Continental, Michelin, Hankook, Kormoran a Kléber. Zrýchlenie na vozovke so súvislou 6 mm hĺbkou vodného stĺpca a tým aj odvod vody v priamom smere najhoršie zvládol Vredestein. Pozdĺžny aquaplaning, čiže prekĺzavanie predných kolies a odolnosť dezénu pri prejazde 9 mm hlbokým vodným stĺpcom najlepšie zvládli prémiové plášte Continental a Michelin a za nimi Sava, Goodyear, Kléber, Hankook, Vredestein a Kormoran. Rozdiel v dosiahnutej rýchlosti bol až 8,6 km/h.
Priečny aquaplaning
Maximálnu možnú rýchlosť pri prejazde mokrým kruhom, teda najlepšie vedia prenášať výkon na cestu pod záťažou v zákrute pneumatiky Continental, Goodyear a Michelin. Posledný opäť skončil poľský Kormoran s odstupom 1,72 sekundy pri prejazde kruhom s priemerom 55 m. V mokrom handlingu na kompletne zavlažovanom okruhu dlhom 1823 m dominoval s priemerným časom 90 sekúnd na kolo Continental. Druhý Michelin dosiahol čas 91,2 s. Ďalej nasledovali Goodyear 93, 3 s, Vredestein 95,0 s, Sava 95,2 s, Kléber 95,4 s, Hankook 98,6 s a Kormoran 101,9 s. Rozdiel medzi prvým a posledným účastníkom testu bol 11,9 s.
Pozdĺžny aquaplaning
Zatáčanie na mokrom povrchu
V skúške brzdných dráh na vode so systémom ABS opäť zvíťazil Continental, s náskokom 20,7 m pred posledným Kormoranom. Ostatní účastníci testu sa zoradili v tomto poradí: Michelin, Sava, Goodyear, Vredestein, Kléber a Hankook. Rozdiel v brzdnej dráhe medzi prvým a druhým dosahuje takmer dĺžku jedného auta. Zatiaľ čo prvý už stál, druhý v rovnakom momente ešte pokračoval rýchlosťou 22,2 km/h. Posledný až rýchlosťou 49,2 km/h, čo môže mať devastačné následky pri strete s prekážkou.
Handling na mokrom povrchu
Brzdenie na mokrom povrchu
Sneh
Pri brzdení na snehu s ABS sa prekvapivo v najlepšom svetle ukázal Kormoran, ktorý z rýchlosti 50 km/h zabrzdil na dráhe dlhej 27,4 m. Rozdiel medzi Kormoranom a najslabšou pneumatikou Hankook nebol na snehu veľký. Predstavoval len 2,5 m.
Brzdenie na snehu
Aj v handlingu pri výjazde do kopca po povrchu so súvislou vrstvou snehu dominovali lacnejšie, tzv. budgetové plášte. Zasneženú rýchlostnú skúšku najlepšie zvládla Sava a za ňou Kormoran. Potom nasledovali Goodyear, Continental, Michelin, Vredestein, Kléber a Hankook.
Handling na snehu
Disciplína akcelerácie 0 – 20 km/h na snehu sa opäť stala korisťou značky Kormoran. Aj tu však rozdiely neboli veľké. Medzi ním a posledným Vredestein bol rozdiel len 49 cm. Druhý Goodyear, tretia Sava a štvrtý Continental potrebovali na dosiahnutie rovnakej rýchlosti o 7,9 až 18 cm dlhšiu trať.
Záber na snehu
Svoju dominanciu v snežných disciplínach Kormoran potvdil aj v skúške záberu na snehu, ktorú opäť suverénne ovládol. Za ním bolo poradie Sava, Continental, Kléber, Michelin, Goodyear, Vredestein a Hankook.
Komfort V hodnotení akustického a jazdného komfortu sa rozdiely pohybovali až v rozmedzí 6,9% dosiahnutých bodov. Vzhľadom k malému vplyvu na celkové poradie treba vyzdvihnúť predovšetkým pneumatiky Continental, Michelin, Kormoran a Hankook.
Vonkajší hluk Rozdiel 2 dB medzi najlepším plášťom Goodyear a posledným Vredestein nie je pri rýchlosti 50 km/h z pohľadu účastníkov cestnej premávky nijak dramatický. Pri rýchlosti 80 km/h sa už rozdiely blížili k 3 dB.
Valivý odpor V tejto disciplíne sa pneumatiky Kléber, Continental, Michelin, Kormoran a Hankook umiestnili v skupine C. Ostatné pneumatiky dosiahli hodnotenie E. Hospodárnosť by pri voľbe zimných plášťov nemala byť dominantným parametrom, predovšetkým v konfrontácii s ostatnými, záberovými a brzdnými vlastnosťami plášťov.
Záver
Z dosiahnutých výsledkov vyplýva, že na vode sa v najlepšom svetle ukázal Continental ContiWinterContact TS850, ktorý zároveň veľmi slušne obstál aj na suchu a snehu. Dá sa teda povedať, že pre podmienky našej stredoeuróspekej zimy, s prevažne mokrým povrchom a len veľmi krátku dobu pokrytým ťažkým kašovitým snehom, prípadne súvislou vrstvou snehu, je najlepšou voľbou Continental. Vedľa nešliapnete ani keď si zvolíte druhú pneumatiku v poradí Michelin Alpin A4, ktorá zvíťazila v suchých disciplínach a celkom jej sedí aj mokrý povrch. Dobrou voľbou sú tiež celkovo tretí Goodyear UltraGrip 8 Performance a Sava Eskimo, ktorým zase najviac sedí sneh a v podstate aj voda. Suchý povrch už menej. Ako najlepšia voľba do vyslovene zimných podmienok sa ukázala pneumatika Kormoran. Na suchom aj mokrom povrchu žiaľ najviac zaostala, kvôli čomu jej patrí posledná priečka aj celkovo. Z lacnejších, tzv. budgetových plášťov najlepšie obstála celkovo štvrtá Sava Eskimo HP. Kórejský zástupca Hankook Winter I’cept Evo, na ktorého sme boli zvedaví, skončil až predposledný.