Continental 03 2020 jar b 1140x190 testy
Thumb content ceny paliv Thumb cena paliv august 2021

Cena ropy klesla. Aký je výhľad cien benzínu a nafty?

Ceny ropy zaznamenali od konca minulého týždňa pokles o viac ako 5 percent. Za poklesom na trhu čierneho zlata stoja najmä obavy zo šíriaceho sa delta variantu koronavírusu.

Behom posledných dní bola veľká pozornosť venovaná predovšetkým situácii v Číne. Ako včera informoval denník Washington Post, čínske úrady urobili v meste Wuhan zásadné opatrenia. Lety, cestovanie vlakom a športové zápasy pozastavili. Vyhlásili aj program hromadného testovania občanov.

Napriek tomu, že počet nových prípadov nie je vysoký, mnohé médiá uvádzajú, že tentoraz je nárast nových infekcií pozorovaný vo viac ako 35 mestách, v 17 čínskych provinciách (z 33 provincií). Stojí za to pripomenúť, že tieto mestá majú často niekoľko miliónov obyvateľov. To vyvoláva obavy z dopytu po rope. Bezpochyby sa v najbližších dňoch pozornosť trhov zameria na epidemiologickú situáciu v Číne a kroky miestnych orgánov. Ceny ropy tlačí aj koniec motoristickej letnej sezóny, ktorý je charakteristický poklesom dopytu po čiernom zlate.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že priemerné ceny benzínu a dieslu na Slovensku by mali v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch zaznamenať pokles od jedného do troch centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu sa na Slovensku behom minulého týždňa nezmenili, pričom priemerné ceny dieslu zaznamenali nárast o 0,1 centu za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. 

Vývoj priemerných cien benzínu a nafty na Slovensku si môžete pozrieť na stránkach štatistického úradu. 

Zdroj: XTB Research