Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb p90090408ttt Thumb p90105324 650x431 Thumb p90115704 650x323 Thumb p90115693 650x432 Thumb p90109968 650x432 Thumb p90106306 433x650 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 38368 large p90115704 Thumb 38367 large p90115693 Thumb 38366 large p90109968 Thumb 38365 large p90106306 Thumb 38364 large p90105324 Thumb 38363 large p90090408 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 36545 large p90090408ttt

„Časy, keď sa jazdné vlastnosti definovali výkonom motora sú za nami“ (odomknuté)

Z pôvodne naškrobeného a veľmi oficiálneho interview (tak si vždy predstavujem rozhovor so šéfom značky) sa nakoniec vyvinul veľmi príjemný pokec na tému športovej divízie, identity značky aj pohľadu do zákulisia vývoja novej generácie Mini. Presne podľa scenára ako si komunikáciu o svojej značke Kay Segler, šéf Mini predstavuje – priateľsky, otvorene a na rovinu.

Čo nové prinieslo Mini do Ženevy?

Sú tu dva aspekty. Prvým je európske; uvedenie modelu Mini John Cooper Works Paceman. Na trhu je od 16. marca. Celý stánok je ale sústredený na našu športovú divíziu John Cooper Works, čo je ako M divízia v prípade vozidiel BMW, na ktorých som mal to šťastie pracovať dva roky. Výkon je niečo, čo majú autá v génoch a mne to koluje v krvi, niečo, čo musíte mať, ak ste naozajstná automobilová značka. S verziami John Cooper Works pracujeme a tu ukazujeme našu ponuku. To je druhá perspektíva pohľadu na novinky.

Ako sa vám darí s divíziou John Cooper Works? Koľko áut predávate ročne?

Darí sa nám výborne. Snívali sme tak o 2 percentách z celkových predajov Mini, možno trochu viac. Potom sme mali vizionársky cieľ 3 % a teraz v januári sme dosiahli 4 %. Štyri percentná z predaja značky Mini prišli od John Cooper Works. To nám signalizuje, že v rámci značky Mini je o výkonné autá záujem a tiež to, že sme s nimi trafili do čierneho. Je mnoho dôvodov, prečo je John Cooper Works úspešný. Jedným z nich sú rely, venujeme sa im intenzívne. Cestným pretekom tiež, ale najmä rely – aj s našou investíciou do účasti na Dakare. Ukazuje sa, že tu sme išli správnym smerom, lebo ako možno viete, Stéphane Peterhansel Dakar vyhral druhýkrát a my sa s ním chystáme znova na Dakar budúci rok. Tím X-Raid veľmi chce dosiahnuť ďalšie víťazstvo, tak uvidíme, aký bude výsledok. Toto naši zákazníci akceptujú a uznávajú. Vidia, že v oblasti športu niečo robíme.

Prečo ste sa teda stiahli s WRC, keď je motoristický šport pre značku Mini taký dôležitý?

Myslím, že vo WRC ešte stále máme nejaké autá…

Áno, ale nie ako fabrický tím…

Pochopte, prosím, že sme mali veľmi dlhú a ťažkú debatu so všetkými. Sponzorov hľadal tím ProDrive aj ostatní. Marketingová platforma WRC však bola ohrozená a ako isto viete, nakoniec sa zrútila. Dôvody sú očividné a jasné a bolo veľmi ťažké vidieť perspektívu novej marketingovej platformy. Dlho sme čakali, až kým neprišiel čas urobiť rozhodnutie… Napokon pre sponzorov nebolo veľmi zmysluplné púšťať sa do WRC, pretože tam neexistuje marketingová platforma. Plne súhlasím, že svojím spôsobom je škoda, ako sa to skončilo. Ale nedalo sa tomu vyhnúť.

Chystáte aj nejaký produkt pre najnižšie automobilové súťaže, ako je napríklad špeciál kategórie R2 alebo R3?

V súčasnosti ešte stále máme autá kategórie WRC. Posledné z nich tím Pro Drive predal, myslím, na Ukrajinu, kde sa súťaží s týmto autom. Nechceme sa púšťať do ďalších investícií. Máme tiež niekoľko vozidiel v 24-hodinových pretekoch a je tu Dakar. Domnievam sa, že pre značku ako Mini je to už dostatočne rôznorodé. Nechceme preto ísť do ďalšej kategórie. Hodláme však pokračovať s autami Mini Challenge, čo sú autá na cestné preteky a na budúci rok príde nová generácia Mini, ktorá by v ďalšom roku mohla mať aj svoje pretekárske verzie.

Ako je na tom obchodne Paceman? Pretože sa veľmi podobá na Coutryman…

Nepodobá.

Nie?

Nie. Môžete ho možno trochu prirovnať k Range Roveru Evoque. Trošku. A Range Rover Evoque má napríklad troj- a päťdverovú verziu, ale v podstate vyzerá rovnako. Nik však nemôže povedať, že Paceman vyzerá rovnako ako Countryman. Prepracovali sme celú zadnú časť. Nielenže línia strechy sa smerom dozadu znižuje, ale aj zadné svetlá sú vodorovné namiesto zvislých, celá zadná časť je teda úplne iná. Máme tiež odlišný dizajn zadných sedadiel – keďže strecha je o 4 cm nižšia, aj poloha sedadiel sa zmenila, sú asi o 3,5 cm nižšie. Miesto nad hlavou je rovnaké ako u Countrymana a vzadu máte rovnaký pocit na dvoch samostatných sedadlách, hoci je to kupé. Rozdielom je aj to, že Paceman má dvoje dverí, nie štvoro. Nie je to teda auto pre úzku skupinu záujemcov a myslím si, že má vlastný charakter. Ak by to tak nebolo, nazvali by sme ho Countryman Coupé.

Zákazníci ho akceptujú?

Ešte sme ho len začali predávať, takže uvidíme. Ale doterajšia odozva bola úžasná. Práve sme dokončili niečo, čo nazývame Dealer Experience: Celkove na 4 týždne sme pozvali všetkých dílerov z celého sveta do Fínska – zo 105 krajín prišlo 90 – a bolo to úžasné. Ich reakcie… díleri majú dobrý cit. Vedia „zaňuchať“, či ide o dobré auto alebo nie. Som v automobilovom biznise už 25 rokov a z tohto auta mám veľmi dobrý pocit.

Jazdil som na ňom pred dvoma týždňami na snehu a mám otázku ohľadne pohonu všetkých kolies All4. Je to niečo podobné systému xDrive? Pretože reakcie pohonu na točenie volantom a prácu s akcelerátorom sú veľmi podobné a človek má výborný pocit kontroly nad autom. Takže ako to je?

Na to vám najlepšie odpovie môj kolega, ktorý je expert v tejto oblasti a na pohone x-Drive pracoval niekoľko rokov. pretože na autách s xDrive pracoval mnoho rokov, takže môže urobiť porovnanie. Filozofia je rovnaká, logika systému je rovnaká. Je to proaktívny systém, ktorý pracuje s informáciami od senzorov ešte skôr, než sa dostane do situácie, kedy je potrebný. Máme na palube všetky potrebné senzory od ABS až po ESP. Softvér systému je však trochu iný, keďže tu máme štandardné rozdelenie krútiaceho momentu medzi prednú a zadnú nápravu v pomere 50:50, kým pri autách vybavených xDrive je to 70:30 pri modeloch X alebo 60:40, ak ide o bežné auto. Filozofia je teda rovnaká, technológia v pozadí je tiež rovnaká, líši sa však hardvér. V prípade modelov ako X6 alebo X5M musíme použiť iný hardvér než pri Countrymane, pretože tam pracujeme s inými silami, iným krútiacim momentom. Ale spôsob, akým systém reaguje a ktorý ste si všimli, je rovnaký, ako pri xDrive. Na spomínanom stretnutí dílerov vo Fínsku som stretol rely legendu Rauna Altonena a on mi vysvetlil, prečo môžu byť autá s pohonom všetkých 4 kolies také rozdielne. Každé má inú stabilitu: Keď idete do zákruty alebo dole kopcom a nezrýchľujete, ale spomaľujete – nie brzdením, proste dáte dole nohu z plynového pedála – náš systém vypne spojku a auto samo roluje. Pri iných autách zadné kolesá v podstate brzdia, čo spôsobuje, že auto je nestabilné. Môžete ho samozrejme stabilizovať softvérovo, ale je lepšie, ak to nemusíte nemusieť to robiť, lebo to nie je potrebné. A potom mi to ukázal. Nepoznám nikoho, kto by testoval viac áut s pohonom všetkých kolies ako on – a on mi povedal, že toto je dôvod, prečo je Countryman neporaziteľný na snehu a ľade.

Čo môžete prezradiť o pripravovanej, novej generácii Mini?

Nič nie je oficiálne. Ako viete, BMW a Mini majú spoločnú architektúru. To nám dáva veľkú flexibilitu pri výbere komponentov. V súčasnosti BMW a Mini majú rozdielne motory, pritom Mini používa aj motory Peugeot. Toto sa v budúcnosti zmení. O prevodovke a podobných veciach vám nemôžem povedať viac, ale máme komponenty, ktoré môžeme zdieľať a vďaka ktorým máme výhodu v technológii a nákladoch. V oblasti komponentov teda samé dobré správy. Čo sa týka jazdných vlastností a potrebného softvéru, o ktorom teraz hovoril kolega, ručím vlastnou hlavou za to, že Mini vždy bude Mini. Autá BMW jazdia ináč a už po desiatich sekundách za volantom aj so zaviazanými očami okamžite rozoznáte, kedy ide o Mini. Tento pocit ako v motokáre bude pre Mini jedinečný.

Takže bude ľahšie?

To vám nemôžem povedať, práve som všetko o novom Mini zabudol… Máme pred sebou ešte celý rok, nová generácia príde až na jar 2014. Súčasné Mini z môjho pohľadu ešte nie je zastarané a vyrábame ho dňom i nocou. Výrobná linka beží od šiestej ráno do pol piatej nasledujúceho rána. V podstate 24 hodín denne a počas víkendov a sviatkov sa pripravujeme na novú generáciu. Fabrika v súčasnosti nedokáže vyrábať ani jedno auto navyše oproti našim súčasným plánom.

To je dobrá situácia…

Je to dobrá situácia, až do posledného dňa. Tak by to malo ostať a aj to tak ostane. Je to úžasná vec: Pri Mini nemáme produktový cyklus, sme stabilní. Je to ako my dvaja – čím starší, tým sme lepší.

Spýtam sa teda ináč. Testoval som Jednotku od BMW s trojvalcovým prepĺňaným motorom s výkonom 132 kW/180 k a osemstupňovou automatickou prevodovkou. Môžeme niečo podobné očakávať aj od Mini?

Na toto sa ťažko odpovedá, pretože by sme nemali dávať žiadne informácie o novinkách ohľadne ďalšej generácie Mini skôr, ako ju oficiálne predstavíme. Z mojej skúsenosti s BMW v divízii M si myslím, že doba, keď sa jazdné vlastnosti definovali výkonom motora sú za nami. Práve preto, a to každý vie, sme u BMW skončili s naháňaním výkonu. V niektorých prípadoch vám ani veľa koní nezaručí lepšiu jazdu, práve naopak, môžu byť nestabilnejšie a ťažšie zvládnuteľné. U Mini preto nejdeme cestou pridávania ďalších 30 alebo 40 koní. Keď si sadnem za volant GP a mám šancu vyraziť s ním napríklad do „Zeleného pekla“ (okruh Nürburgring), je to pre mňa niečo neprekonateľné. Jazdil som s týmto autom už v júli 2011 a vyrábať sme ho začali v novembri minulého roka. Z hľadiska motora bolo teda už vyše 12 mesiacov všetko hotové. Pracovali sme iba na karosérii a naladení podvozka – do detailov. To je to, v čom sme chceli byť odlišní, nie v počte koní pod kapotou. Človek, ktorý na tom pracoval je pán Wenninger. Konštruktér podvozkov, inštruktor jazdy v rámci skupiny BMW a navyše účastník 24-hodinových pretekov. Kto by mohol auto navrhnúť lepšie? A on vraví: “Ja viac koní nepotrebujem. Najviac potrebujem citlivý a veľmi stabilný pocit z jazdy.” Nie je jednoduché dosiahnuť takýto pocit stability s krátkym autom. Musíte si ale zajazdiť s GP na okruhu a potom pochopíte, o čom hovorím. Podľa mňa nie je správne tlačiť do malých áut stále väčší výkon. Samozrejme, že sa to dá. Ale netreba pridávať kilowatty len preto, lebo to robí konkurencia. Myslím, že aj bez toho ponúkame lepšie auto.

Akým smerom sa bude Mini ako značka uberať v budúcnosti? Má to byť synonymum malých, naturálnych športových áut, na ktorých je radosť jazdiť, alebo štýlových prémiových malých automobilov?

Z každého trocha. Vo všeobecnosti jedným zo základných aspektov značky Mini je vzrušenie. Vzrušenie musí vyžarovať z áut, musí byť prítomné na našich podujatiach, na našich internetových stránkach, v našej komunikácii, v spôsobe, akým veci robíme, ako pracuje náš tím, ako sa správame k zákazníkom. Všetko je to o vzrušení a o tom, pristupovať k tomu druhému ako ku priateľovi. Nie ako k oponentovi alebo partnerovi pri vyjednávaní, ale ako ku kamarátovi. Ak by som mal s mojím autom problém a vy by ste boli od Mini, ospravedlnili by ste sa mi s tým, že sa cítite rovnako zle ako ja, pretože niečo také by sa nemalo stávať. A okamžite ste ako priateľ, sme na rovnakej úrovni. Myslím, že Mini je jediná značka, ktorá vystupuje takto. Je obrovské množstvo vecí, ktoré pri aute nemusíte definovať: Nemusí byť luxusné, lacné, štýlové… V rámci produktovej palety Mini dokážeme ponúknuť množstvo vecí. Počnúc Mini One, ktoré je viac orientované na dizajn a kupujú si ho ľudia, ktorým až tak nezáleží na výkone, až po John Cooper Works, čo je v podstate koncentrát pretekárskeho pocitu. Počnúc celkom drahým modelom John Cooper Works Paceman až po menší diesel s nižšou spotrebou. Máme teda obrovskú škálu ponuky. Čo majú všetky modely spoločné, je pocit, ktorý z nich ako zákazník máte: Toto auto je špeciálne pre vás a iba pre vás.

Modelová skladba je už ukončená, alebo ešte vidíte priestor na rozširovanie?

Toto nie je otázka platformy, alebo architektúry. Architektúra je flexibilnejšia než platforma. Snažím sa to vždy vysvetliť na kostre človeka: Kostra je architektúra, definujete v nej spoje, určujete, že toto musí byť presne na tomto mieste. Tento spoj nemôžete presunúť na iné miesto, lebo by ste nezdvihli povedzme nohu. Keď teda máte architektúru, ktorú definujú tieto spoje, môžete pridať napríklad svaly, môžete povedzme predĺžiť ruky. Ak máme definovanú architektúru, môžeme vyrobiť napríklad vyššie autá, dlhšie autá, môžete s ňou pracovať. Ak máte platformu, ste zafixovanejší, môžete robiť o trochu dlhšie alebo kratšie autá, ale myslím si, že platformy sú vecou možno nie minulosti, ale prvým krokom. Architektúra je ďalší stupeň. A musíte byť veľmi inteligentní, aby ste vytvorili kostru so spojmi umiestnenými tak, že vám umožnia vyvinúť rôzne veci. Ďalším krokom teda bude architektúra a s architektúrou je možné všetko.

Advertisement