Vw tiguan 11 2021 1140x190
Thumb 116462 1 5 Thumb sergio marchionne2 300x201 Thumb alain visser3 300x201 Thumb palmer andy1t 300x199 Thumb joe bakaj 300x201 Thumb 65624 large titul Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb 65623 large palmer andy1t Thumb 65620 large sergio marchionne2 Thumb 65619 large salutetodealers hero Thumb 65618 large palmer andy1 Thumb 65617 large logo fca Thumb 65616 large joe bakaj Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb 65615 large alain visser3 Thumb 65614 large 123934 1 5 Thumb 65613 large 116462 1 5

Budúcnosť automobiliek podľa ich manažérov

Sergio Marchionne (Fiat Chrysler Automobiles CEO): Chyby s Alfou už nezopakujeme

Sergio Marchionne2

Šéf taliansko-amerického koncernu – Kanaďan pochádzajúci z Talianska – je nevšedná osobnosť. Pozoroval som to na každom stretnutí s ním. Naposledy na autosalóne v Ženeve. Aj tam bol veľmi otvorený, bezprostredný a priamy, veci pomenúval jasnými slovami a nehanbil sa priznať aj vlastné omyly. Zároveň pripomenul, že značka športových áut Alfa Romeo nie je na predaj – a už vôbec nie koncernu Volkswagen. Práve naopak, Marchionne chce tradičnú taliansku značku ďalej posilniť. „Môžu o nej naďalej snívať“, povedal a zdôraznil, že Alfa v žiadnom prípade nie je v ponuke a ostane v Taliansku. „Tak ako sa autá Jeep predávajú na celom svete ale až po jadro sú americké, aj DNA Alfy Romeo musí byť autenticky talianske“.

Tým odmietol aj starosti odborárov a zamestnancov, ktorí sa obávajú, že po prevzatí koncernu Chrysler ostanú talianske automobilky málo využité. Otvorenou však zostáva otázka dohody s odborárskym zväzom FIOM, ktorý bojkotuje Marchionneho návrhy. Nesúhlasí s dlhšími pracovnými smenami a kratšími prestávkami. Marchionne kvôli tomu pohrozil presťahovaním automobilovej výroby z Talianska do zahraničia a zastavil investície do modernizácie a rozšírenia domácich závodov. Taliansko-americký koncern sa vo väčšej miere mieni preorientovať na prémiové vozidlá značiek Alfa Romeo a Maserati. Taký je aj športiak Alfa 4C a športová limuzína Maserati Quattroporte. Tie majú firme do roku 2016 zabezpečiť návrat do čiernych čísel. Predvlani vykázala automobilová divízia koncernu FIAT stratu vyše 700 mil €. Bez príspevku koncernu Chrysler bola by strata výrazne väčšia. Vlaňajšie hospodárske výsledky

Marchionne záverom prezradil, že prvá nová Alfa uzrie svetlo sveta koncom budúceho roka. Naproti tomu Lancia má ostať lokálnou značkou s jediným modelom. Pritom ešte nedávno sa hovorilo, že tento rok budú automobilky Alfa Romeo a Lancia ziskové, že každá z nich bude ročne predávať takmer 300.000 vozidiel, že minulý rok začne Alfa Romeo opäť predávať svoje vozidlá aj v USA. Naproti tomu v Európe už neexistujúca značka Chrysler bude mať naďalej výnimku, aby mohla svoje autá predávať vo Veľkej Británii. V ponuke bude sedan 300C, viacúčelové veľkopriestorové vozidlo Voyager aj Lancia Delta a Ypsilon pod značkou Chrysler. Nový strategický plán koncernu FIAT-Chrysler oznámi jeho šéf v máji.

Alain Visser (Volvo Car Group, viceprezident pre marketing, predaj a servis) Uvažujeme o malom SUV

Alain Visser3Švédska automobilka od roku 2010 patriaca čínskemu holdingu Zhejiang Geely sa vlani po rokoch vrátila do čiernych čísel. Pritom ešte v prvom polroku 2013 dosiahla operatívnu stratu 88.71 mil USD. Výsledky hospodárenia firma oznámi na bilančnej tlačovke tento mesiac. Volvo vraj dosiahol operatívny zisk 230 mil USD. Súčasťou úsporných opatrení firmy je dovážať do Európy viacej súčiastok z Číny. Volvo práve realizuje investičný program za 11 mld USD. Niektoré jeho modely majú o 2 roky obsahovať až 75% komponentov dovážaných z Číny. Okrem toho budú pripravované modely Volvo a Geely spočívať na spoločných platformách. Švédska automobilka chce Čínu využiť za svoju výrobnú bázu na zvýšenie odbytu v juhovýchodnej Ázii. Volvo vlani predal 427.840 osobných áut, čo je o 1,4% viacej než rok predtým. Ďalšie zvýšenie odbytu firma očakáva po zavedení nových modelov. Takým bude športovo-úžitkové vozidlo XC90 novej generácie, ktoré predstavia už tento ale predávať ho začnú na budúci rok. Po ňom bude nasledovať elegantný sedan, ktorý vznikne kombináciou dizajnérskych a technických prvkov použitých pri stavbe 3 dizajnérskych štúdií predstavených v posledných 7 mesiacoch.

Zástupcovia švédskej automobilky a čínskeho vlastníka Geely sa principiálne dohodli a niekdajšie diferencie zažehnali. Obe strany mali totiž v minulosti rozdielne názory na zásadné záležitosti, ktoré vyplývali z rozdielnych kultúr. Vedúce osobnosti z centrály Volvo v švédskom Goteborgu a z centrály Geely v čínskom meste Hangzhou podpísali o tom príslušnú dohodu. „Keď sa budeme držať tejto stratégie, budeme mať úplnú slobodu. Máme samozrejme isté finančné a strategické hranice ale dohodli sme sa aj na stratégii, ktorú musíme rešpektovať. Ináč ale nebudú na operatívnej úrovni žiadne vplyvy“, preniklo na verejnosť. Súčasná stratégia predpokladá, že Volvo ostane v Európe silnou automobilovou značkou, ktorá bude svoje autá predávať aj v USA. Aj Geely sa zameria na rozvoj svojej značky a všetky dcérske značky zruší.

Andy Palmer (Nissan Motor Corp. výkonný viceprezident): Datsun v Europe neponúkneme

Palmer_Andy1TNissan sa chce stať najpredávanejšou ázijskou značkou v Európe a predbehnúť tak Toyotu, ktorá mu toto prvenstvo uchmatla v roku 1998. Obe automobilky však budú čeliť silnej konkurencii, ktorú pre ne predstavuje kórejský Hyundai. Ten predal vlani po prvý raz viacej áut než Nissan, lebo pred uvedením na trh novej generácie Nissan Note v lete minulého roka nemala japonská značka niekoľko rokov vo svojom portfóliu žiaden nový model. Napriek tomu si však udržala svoj trhový podiel. Nissan teraz uvádza na trh 2 zásadné nové modely, ktoré mu dávajú nádej a istotu. Veď aj nový Note sa predáva podstatne lepšie než jeho prvá generácia.

Teraz prichádzajúci Qashqai, vzbudil obrovskú pozitívnu odozvu a taká sa očakáva aj nového modelu X-Trail, ktorý bude nasledovať v priebehu niekoľkých týždňov. Palmer predpokladá, že nový Qashqai priláka do predajní značky ročne asi 300.000 zákazníkov. Pritom z neho bude existovať iba jedna karosárska verzia. Predĺžený variant Qashqai+2 nasledovníka nedostane, lebo oň bol minimálny záujem. Jeho úlohu splní nový X-Trail, ktorý bude mať aj verziu so 7 sedadlami. Budúci rok sa očakávajú ďalšie moderné a progresívne produkty. Medzi nimi aj dlho chýbajúci nasledovník kompaktného hatchbacku Almera. Ten vraj spočinie na tej istej platforme CMF, na ktorej postavili nový Qashqai aj X-Trail. Nová generácia úspešného malého modelu Nissan Micra má uzrieť svetlo sveta koncom roka 2016. Časť jej produkcie určenej pre európskych zákazníkov majú presťahovať na náš kontinent. Konkrétne do jedného z málo využitých závodov Renault vo Francúzsku. Ročne tam majú vyrobiť asi 130.000 áut tohto typu.

Znova vzkriesená značka Datsun sa zatiaľ v Európe neobjaví. Jej modely sa budú predávať iba v rozvojových krajinách. Čas ukáže či to bude pravda aj o 10 rokov, lebo podobné vyjadrenia zneli aj z koncernu Renault o značke Dacia pred 10 rokmi a teraz je z nej globálna značka so širokým modelovým portfóliom. Kompaktný Infiniti Q30 budú vyrábať v britskom Sunderlande. Ročne tam z neho plánujú zmontovať asi 60.000 vozidiel. Polovica z nich má ísť na export.

Joe Bakaj (Ford of Europe, viceprezident pre vývoj produktov): Ford Ka bude globálny model

Joe BakajFord je neobyčajne hrdý na svoj Focus, ktorý je na trhu od roku 1998 a odvtedy sa z neho na celom svete predalo vyše 12 miliónov vozidiel, vrátane 6,9 miliónov v Európe. Podľa aktuálnych štatistík je Focus najpredávanejším automobilom na svete. Ford odhaduje, že iba vlani sa z neho predalo asi 1,1 miliónov áut, z toho vyše 300.000 ks v Číne. Vďaka tomu sa Focus stal najžiadanejším osobným autom na najrýchlejšie rastúcom trhu s novými vozidlami na svete. Nový Focus je prvým európskym autom so systémom Sync2. Ide o pokročilý komunikačný systém s 8-palcovým farebným dotykovým displejom s vysokým rozlíšením, ktorý zabezpečuje pokročilé hlasové ovládanie pre ľahší prístup k hudbe, navigácii, klimatizácii a funkciám kompatibilných mobilných telefónov. Navigačný systém tiež po prvý raz v Európe ponúka režim rozdelenej obrazovky s podrobnými nformáciami o križovatkách, ohlasovanie názvov ulíc, 3D zobrazenie diaľničných križovatiek a orientačných bodov aj cestovného sprievodcu Michelin a Michelin Green. Systém Sync2 umožňuje vodičovi zadávať jednoduchšie jednorázové navigačné ciele a zároveň ho môže požiadať o zahranie pesničky požadovaného interpreta. Stlačením tlačidla hlasového ovládania a vyslovením povelu „Som hladný“ dokonca zobrazí zoznam miestnych reštaurácií s možnosťou následného navádzania. Nový Focus je prvým modelom značky ponúkajúci funkciu kolmého parkovania – novú technológiu automatického parkovania, ktorá pomôže vodičom zacúvať na parkovacie miesto po boku iných vozidiel.

Ford bude naďalej rozširovať montáž motorov EcoBoost aj do ďalších modelových radov. Plánuje ich ponúkať aj vo vozidlách Transit Connect a ďalších. Absolútnou novinkou je informácia, že tretia generácia Ford Ka bude globálny model. Nedozvedel som sa ešte o nej žiadnu oficiálnu informáciu ale z neoficiálnych zdrojov viem, že to bude priestrannejšie a cenovo prístupnejšie vozidlo, ktoré stavajú na modifikovanej platforme nízko nákladového auta Ford Figo určeného pre rozvojové krajiny, ktoré zase spočíva na skrátenej platforme predchádzajúcej generácie Ford Fiesta. Z prvých špionážnych fotografií poznať, že tretia generácia Ford Ka bude väčšia než súčasná. Postavia ju na skrátenej a zmodernizovanej platforme starej Fiesty, ktorú zložia z tenších oceľových plechov a tým znížia jej hmotnosť. Oficiálne informácie sa o novom globálnom aute značky dozvieme na budúci rok.