Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
BMW X5: Keď v teréne sadne na brucho, pruženie sa automaticky dvihne ešte o 3 cm
V Paríži som si prvýkrat siahol na nové BMW X5 a vyspovedal jeho tvorcov. Hoci na pohľad neriskuje a ide v šľapajach predchodcu, novinka výrazne napreduje v mnohých oblastiach. Viac sa dozviete v článku.
Najväčšou výzvou pri vývoji novej generácie X5 pre konštruktérov bolo posunúť zážitok z jazdy na opäť o niečo vyššiu úroveň. Samozrejme, že snažili sa vylepšiť aj dizajn, dať mu modernejší nádych. V rámci rozhovoru s konštruktérmi auta som neobišiel ani obrovské ladvinky v maske chladiča, ktoré sa mnohým ľuďom v diskusiách na internete zdajú až priveľmi veľké. Odpoveď zástupcov značky je, že svojim autám chcú dať výraznejší charakter, a preto ich opäť trochu zväčšili. Vylepšili tiež ďalšie výbavové a technologické prvky na aute, ako napríklad asistenčné systémy. Najväčšou témou ale bola jazdná dynamika. Snaha o to, aby auto bolo lepšie ovládateľné, ale súčasne komfortnejšie na každodenné použitie. Riadeniu vdýchli spätnú väzbu typickú pre osobné modely značky BMW a už štandarde nová X5 jazdí na adaptívnych tlmičoch s oceľovými pružinami, aby si každý majiteľ X5 mohol vybrať medzi komfortným alebo športovejším naladením podvozka. Podľa nálady, podmienok na ceste, charakteru trate, ktorá ho čaká a pod. Ďalším krokom bolo vzduchové pruženie na oboch nápravách, ktoré má priniesť ešte viac komfortu na bežné cesty, ale súčasne posilniť schopnosti auta v teréne. V kombinácii so vzduchovým pružením si môžete priobjednať Offroad balík, kedy vzadu dostanete samosvorný diferenciál a spolu s ním aj špeciálnu spodnú ochranu motora a prevodovky. Ďalšou opciou je aktívne riadenie s natáčaním zadných kolies, ktoré sa vedia vychýliť do 3-stupňového uhla.
Zatiaľ čo pri uvedení X3 sa technici a marketéri nehrali na terén, dokonca priznali, že auto bolo vyvíjané primárne pre asfaltové cesty, na ktorých ho aj väčšina majiteľov využíva. V prípade X5 sa karta obrátila a už sa vo veľkom spomína terén. Napriek tomu, že obe autá stoja na rovnakej, novej modulárnej platforme, preinterpretovanej pre SUV, čo vidieť aj na prvý pohľad z bočného profilu. Auto je prikrčenejšie, prednú kapotu má na pohľad nižšie položenú a pod ňou motor tlačený k zemi. Veľmi bude záležať na tom, pre ktorú farbu sa rozhodnete. V bielej vyzerá X5 robustne a dosť mohutne, v tmavej si ju z diaľky pomýlite s X3. Módne blogerky teda majú pravdu, že čierna zoštíhluje.
Vrátim sa ale k terénu. Keďže mi to nedalo, opýtal som sa, prečo sa nová X5 tak veľmi hrá na terén? Či kvôli konkurenčnému tlaku Marcedesu, alebo majú na to iný dôvod. Predpokladám, že aj X5 väčšina majiteľov využíva rovnakým spôsobom ako X3. Odpoveď znela, že je to požiadavka zákazníkov z rôznych kútov sveta, kde se X5 predajne darí najviac a nemajú všade len asfaltové cesty. Ide o ľudí, ktorí X5 využívajú na voľnočasové aktivity ako bicyklovanie, lyžovanie, či rybačku alebo dokonca aj poľovačku.
Offroad balík
Štandardná svetlosť podvozka je 21 cm, pričom vzduchové pruženie sa v závislosti od režimu jazdy vie dvihnúť alebo spustiť o 4 cm. Čiže v najvyššom bode vie mať 25 cm, ale ani to ešte nie všetko. Technici nechávajú majiteľom malú psychologickú poistku. V prípade, že by ste v teréne ostali visieť na bruchu, podvozok sa automaticky dvihne o dodatočné 3 cm na 28 cm, aby sa z problémového miesta ľahšie dostali. Rovnako podvozok reaguje aj keď iba bruchom šuchnete o zem, napríklad vo vyjazdených koľajách. Auto to zistí nie na základe dotykového senzora, ale zmenou na tlaku na jednotlivé kolesá, resp. tlmiče. Tento systém je súčasťou len terénneho balíka, do ktorého okrem vzduchového pruženia patrí ešte spodná ochrana motora a prevodovky a samozrejme špeciálne jazdné režimy pre jednotlivé druhy povrchu.
Na otázku, ako je na tom nová X5 s pohotovostnou hmotnosťou nám technici nedali jednoznačnú odpoveď. Úplne holé auto by vraj bolo ľahšie, aj napriek tomu, že je dlhšie, širšie a celkovo väčšie. Ale teraz v štandarde ponúkajú viac výbavy, čiže ak to udržia na úrovni predchodcu, bude to úspech.
Nová X5 jazdí na kolesách rozmeru od 18 do 22 palcov. Vraj je to prvé sériové BMW štandardne jazdiace na 22 palcoch. Čo sa týka pohonu, dodávať sa bude iba s pohonom 4x4, známym systémom xDrive, ktorý bude špeciálne prispôsobený každému motoru a prevodovke zvlášť. Čiže, zatiaľ čo iní výrobcovia ponúkajú, či už z ekonomických alebo iných dôvodov dve verzie pohonu 4x4. Jednu pre slabšie a druhú pre silnejšie motorizácie, BMW sa sústreďuje len na xDrive.
Na otázku, prečo si zákazníci v Európe nebudú môcť objednať osemvalcový motor, zástupcovia výrobcu tvrdia, že podiel týchto agregátov na starom kontinente je veľmi malý. A za ďalšie, musia prihliadať aj na výrobné kapacity, preto si osemvalec zo začiatku šetria pre iné trhy. Samozrejme v budúcnosti ho nevylučujú ani pre Európu, ale na úvod určite nie. Rovnako sa nepočíta ani so štvorvalcovými agregátmi. Dokonca aj prípade hybridu nahradí štvorvalec konečne šesťvalec, za čo BMW chválime.
Plug-in hybrid s dojazdom až 80 km na elektrinu
Ponuka motorov bude teda vyzerať nasledovne. Vybrať si budete môcť z troch 3-litrových šeťvalcov. Jedného benzínového 40i s výkonom 250 kW/340 k a krútiacim momentom 450 Nm a dvoch naftových. Známy agregát 30d ponúkne 195 kW/265 k a 620 Nm. Silnejší M50d dopovaný hneď štyrmi turbodúchadlami dosahuje výkon 294 kW/400 k a krútiaci moment 760 Nm. Približne takto o rok BMW rozšíri ponuku o nový plug-in hybrid, ktorý čisto v elektrickom režime prejde až 80 km. Pokiaľ to tak bude aj v skutočnosti, bude to prvý zmysluplný plug-in hybrid medzi prémiovými SUV-čkami. Kombináciou 3-litrového benzínového šesťvalca (210 kW/286 k) s elektromotorom (82 kW/112 k) BMW dosiahlo systémový výkon 290 kW/394 k. Kvôli batériám objem kufra hybridnej verzie klesne o 150 na 500 litrov. Štandardný model v 5-miestnom usporiadaní odvezie až 650 litrov batožiny.
Hlavica radiacej páky z brúseného krištáľu
Na záver ešte aspoň niekoľko slov k interiéru. Po usadnutí za volant jasne vnímate, že sedíte v úplne novom aute. Počnúc výplňami dverí, cez tlačidlá, nový digitálny prístrojový panel, nová palubovka. Všetko má úplne nový nádych, hoci na prvý pohľad rozoznáte, že sedíte v BMW. V kokpite vypichnem len tri detaily, ktoré ma na prvýkrát najviac zaujali. V prvom rade chladené alebo vyhrievané držiaky na nápoje. Kávičkári sa teda určite potešia, že v X5 im káva nevychladne alebo energetický nápoj sa nezohreje.
Druhým zaujímavým detailom je netradične tučná hlavica radiacej páky - joystick, navyše z brúseného skla. Až sa mi natíska do úst výraz brúsený krištáľ a neviem si pomôcť, ale veľmi mi táto hlavica pripomína Jozefa Kabáňa, ktorý už dnes pracuje na dizajne budúcich modelov BMW. Tretím detailom je skrinka na prístrojom paneli, čo je vlastne kamera snímajúca oči vodiča. Tá je priamo prepojená s asistenčnými systémami pre jazdu po diaľnici a v dopravnej zápche. Vďaka kamere budete môcť pri jazde v kolóne rýchlosťou do 60 km/h kompletne pustiť volant na akokoľvek dlho a auto vás bude držať v jazdnom pruhu. Podmienkou len je, že stále sa musíte pozerať dopredu. Takže žiaden telefón.