Continental 03 2020 jar a 1140x190 mercedes
Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 3 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 2 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 1 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 3 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 4 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 5 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 6 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 7 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 8 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 9 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 10 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 11 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 12 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 13 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 14 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 15 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 16 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 17 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 18 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 19 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 20 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 21 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 22 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 23 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 24 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 26 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 25 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 27 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 28 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 29 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 30 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 31 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 32 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 33 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 34 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 35 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 36 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 37 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 38 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 39 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 41 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 42 Thumb bmw idrive 8 autozurnal.com 43

BMW predstavuje novú generáciu infotainmentu iDrive 8. Bude ešte lepší než terajší?

Ovládanie multimediálneho a informačného systému BMW iDrive patrí v súčasnosti medzi to najlepšie. Mníchovská značka ohlásila novú, už 8. generáciu iDrive. Toto ponúkne. 

Užívateľsky prívetivý infotainment s neprekonateľným otočným ovládačom považujeme za výborný kompromis - ťukať môžete aj do dotykového displeja, no ovládanie kolieskom je jednoznačne intuitívnejšie a nerozptyľuje ako dotykový displej. BMW iDrive ocenili aj niektoré testy, a to najmä z hľadiska príjemnosti ovládania a zároveň bezpečnosti. Niektoré značky sa ním vo veľkom inšpirovali a "okopírovali" ho - spomenieme japonskú mazdu. A to vôbec nie je na škodu.

BMW však nezaspalo na vavrínoch a prináša novú. 8. generáciu infotainmentu. Otázka z titulku článku je na mieste. Je jasné, že z hľadiska funkcii bude novinka ešte premakanejším systémom. Čo však ovládanie, nedostane "na frak"? BMW sľubuje, že nie. Navyše, má byť ešte intuitívnejšie než doteraz. My sme si však všimli "detail" v podobe absentujúceho samostatného panelu klimatizácie a ďalších hardvérových ovládačov a tlačidiel. A to nás trochu mrzí.

Užívateľský zážitok s novým operačným systémom BMW Operating System 8 podčiarkuje nová generácia displejov, ovládačov a softvéru ako aj výkonná konektivita a schopnosť spracovania širokého spektra dostupných dát. Nový systém iDrive sa postupne dostane do všetkých tried vozidiel a prvý raz sa predstaví v priebehu tohto roka v modeloch BMW iX a taktiež aj v BMW i4.

Schopnosť inteligentného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant prispôsobiť sa individuálnym potrebám a zvykom vodiča ako aj aktuálnej situácii z neho robia hlavný spôsob interakcie medzi človekom a vozidlom. Ovládací systém vznikol so zameraním na interakciu pomocou prirodzenej reči a dotykového ovládania cez zakrivenú obrazovku BMW Curved Display. Značka tak pri novom systéme dáva dôraz práve na dotykové ovládanie skrz centrálny displej. 

Systém rozpozná opakujúce sa situácie, učí sa z nich a poskytuje podnety, aby mohli jednotlivé funkcie reagovať správne a s dostatočným predstihom. Aktualizácia softvéru na diaľku Remote Software Upgrade umožňuje novému systému BMW iDrive ťažiť z pravidelných online aktualizácií, prinášať dodatočné funkcie a neustále sa udržiavať v aktuálnom stave.

Najvýraznejšiu novinku fyzických prvkov prítomných na palube predstavuje zakrivená obrazovka BMW Curved Display, ktorá v sebe spája prístrojovú dosku aj stredovú ovládaciu obrazovku. Zakrivené spracovanie je futuristickým pohľadom na tradičnú palubnú dosku orientovanú na vodiča známu z interiérov modelov automobilky BMW. Zakrivená obrazovka BMW Curved Display sa natáča na vodiča a vytvára dobrý ergonomický efekt, ktorý zjednodušuje priame a intuitívne dotykové ovládanie. Nová obrazovka BMW Curved Display spája 12,3-palcovú prístrojovú dosku a 14,9-palcovú stredovú ovládaciu obrazovku do jedného celku.

Pri vývoji nového systému BMW iDrive sa kládol dôraz najmä na hlasové ovládanie a dotykové funkcie zakrivenej obrazovky BMW Curved Display. Počet tlačidiel a ovládačov sa zmenšil takmer o polovicu. BMW tvrdí, že skupiny najčastejšie používaných a základných funkcií sa zároveň nachádzajú presne tam, kde by ich užívatelia očakávali a hľadali. Ovládacie panely na stredovej konzole a palubnej doske dostali nový, príťažlivý a minimalistický dizajn. Známy ovládač iDrive Controller je hlavným ovládacím prvkom na stredovej konzole. Dotykový ovládač Touch Controller obkolesuje prstenec so zlato-bronzovým povrchom Gold Bronze.

Nová generácia systému BMW iDrive prináša do novo vyvinutého operačného systému BMW Operating System 8 nový dizajnový jazyk. Užívateľské rozhranie je zároveň upravené tak, aby v správnom momente jednoduchým a ľahko pochopiteľným spôsobom zobrazovalo potrebné množstvo informácií.

Široké možnosti individuálnych úprav dostupné pre zobrazovaciu plochu za volantom možno rýchlo a jednoducho vybrať funkčným tlačidlom na volante.  Vodič si podľa svojich vlastných preferencií a aktuálnej situácie môže prepínať medzi troma druhmi zobrazenia a viacerými funkciami — stačí na to iba pár krokov a pohybov palcom.

Srdečné uvítanie

Great Entrance Moments (Veľkolepé vstupné momenty) je označenie pre užívateľský zážitok, ktorý na vodiča čaká od príchodu k vozidlu až po začiatok cesty. V tomto prípade je kľúčom ultra širokopásmová rádiová technológia (UWB). S presnosťou na centimetre dokáže určiť, kde sa nachádza kľúč alebo mobilný telefón a podľa toho vozidlo vie, z ktorej strany sa k nemu vodič približuje. V momente, keď vzdialenosť klesne pod tri metre, začne sa vozidlo prebúdzať, čo dá najavo prostredníctvom plynulo sa zvyšujúceho jasu a dynamických svetelných efektov vonkajšieho osvetlenia. Interiér osvetlí jemné tlmené svetlo. Vozidlo užívateľovi naznačí cestu k vstupu, ktorý osvetlí svetelný koberec v blízkosti dverí vodiča. Zároveň sa všetky kľučky osvetlia.

Keď sa vodič priblíži na 1,5 metra, vozidlo sa odomkne bez ohľadu na to či používa UWB kľúč alebo mobilný telefón s funkciou digitálneho kľúča BMW Digital Key Plus. Otvorenie dverí aktivuje pomoc s nastupovaním do sedadla vrátane vyhrievania volantu, povrchov, aj sedadla. Celá zakrivená obrazovka BMW Curved Display zobrazí uvítaciu animáciu v štýle BMW, ktorá dá najavo, že systém sa spúšťa.

Pripravia sa osobné nastavenia z BMW ID a pokým vodič vstupuje do vozidla, nadviaže sa aj spojenie s jeho mobilným telefónom. Prebiehajúci telefonický hovor sa plynulo prepne na mikrofón a reproduktory vozidla. Medzi tým sa na stredovom displeji zobrazí uvítacie okno s osobným pozdravom a s užitočnými návrhmi a informáciami.

Nový systém BMW iDrive sa predstaví s režimami Efficient, Sport a Personal. Spolu s vývojom BMW iDrive pribudnú v budúcnosti aj ďalšie režimy. Budú medzi nimi aj režimy, ktoré sa nebudú primárne zameriavať na vodiča či riadenie. Do režimov sa zabudujú ďalšie funkcie a možnosti, ktoré umožnia ich ďalšie nastavovanie. Nové funkcie sa do vozidiel dostanú prostredníctvom online aktualizácií.

"Inteligentné" ovládanie klimatizácie a dotykový displej 

Ovládanie klimatizácie v budúcnosti vytvorí súčasť zakrivenej obrazovky BMW Curved Display, pretože užívatelia iba zriedka menia niektoré z nastavení klimatizácie. To tvrdí BMW. Všetky komfortné a teplotné funkcie sa tak budú inteligentne ovládať spolu. Každé ďalšie nastavenie sa zaznamená do systému a uloží v užívateľskom profile BMW ID, takže užívateľ už nebude musieť opätovne robiť rovnaké nastavenia. My však vieme, že mnohí užívatelia si nastavenia teploty a klimatizácie poćas jazdy menia. Absencia samostatného panelu klimatizácie je mrzutá. BMW však stavilo na umelú inteligenciu.

Ideálna prednastavená konfigurácia bola naprogramovaná na základe vyhodnocovania viac ako 440 miliónov jázd zo všetkých automobilových tried a regiónov sveta. Okrem otáčok ventilátora a rozloženia vzduchu sa inteligentná klimatizácia stará aj o vyhrievanie volantu, povrchov a sedadiel či ich chladenia, aby tak zaručila optimálny teplotný komfort. Pre maximálne zefektívnenie ovládania klimatizácie a úspory energie sa pri automatickom ovládaní berie do úvahy množstvo faktorov ako napríklad počet ľudí na palube, ich rozmiestnenie či intenzita a smer dopadu slnečných lúčov. 

Klimatizácia sa ovláda centrálne a v každej zóne nastavuje individuálnu teplotu. Zároveň automaticky upravuje všetky potrebné prvky na základe individuálnych nastavení zadaných v menu inteligentnej klimatizácie. Viaceré požiadavky možno zadať aj priamo rôznymi hlasovými povelmi. Napríklad pokyn „Je mi zima na nohy,” spôsobí, že sa zvýši teplota v priestore nôh.

Digitálny kľúč a ochrana voči krádeži

Automobilka BMW už od roku 2018 prináša prevratnú možnosť, keď ako digitálny kľúč od vozidla môže slúžiť aj mobilný telefón. Výrobca prémiových automobilov však momentálne vyvinul nový, pohodlný a bezpečný spôsob na odomykanie a štartovanie vozidla bez toho, aby užívateľ musel svoj Apple iPhone vôbec vytiahnuť z vrecka. Prichádzajúca verzia digitálneho kľúča BMW Digital Key Plus využíva ultra širokopásmovú rádiovú technológiu (UWB) zabudovanú do vozidla. Táto technológia sa nachádza aj v čipe U1 zabudovanom v mobilnom telefóne Apple iPhone.

UWB predstavuje digitálnu rádiovú technológiu vytvorenú pre mimoriadne širokopásmové využitie s krátkym dosahom. Výhodou je extrémne precízna schopnosť lokalizácie a identifikácie spojená s maximálnou bezpečnosťou. BMW Digital Key Plus sa prvý raz predstaví v novom plne elektrickom modeli BMW iX.