Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
BMW M550d: Naftové športovanie s tromi turbami
Začína nová éra nafty. V nej naftový šesťvalec prepĺňajú tri turbá, motor točí neuveriteľných 5400 1/min a jeho zvuku pomáha zvukový generátor. Ten prifarbuje jeho tóny pomocou audiosystému. Ako jazdí som skúšal v okolí Mníchova.
Naftový trojliter preplňovaný tromi turbami je dielom športovej M divízie a poháňať bude novú päťku, päťku kombi a SUV modely X5 a X6. Vo všetkých prípadoch výhradne v kombinácii s pohonom všetkých štyroch kolies xDrive a v spojení s 8-stupňovým automatom. Technický popis motora prinášame v odseku nižšie, preto sa budem venovať hlavne dojmom z jazdy. Všetky štyri autá absolvujú výstavnú premiéru na autosalóne v Ženeve a stanú základom novej modelového radu M Performance, ktorý má vypĺňať priestor medzi štandardnými modelmi BMW a vrcholnými verziami M. V hierarchii značky budú mať približne takú pozíciu ako rodina S-line u Audi.
Všetky štyri modely automobilka vybavila okrem výnimočného motora aj špecifickým naladením riadenia, elektronických systémov a športovými tlmičmi a pružinami, ktoré v niektorých prípadoch pochádzajú z originálnych M modelov. Napríklad v prípade päťky. Súčasťou balíka sú aj optické úpravy a zušľachtené boli aj interiéry.
Technický klenot, alebo len marketingová výplň medzery?
Oboje. Záleží na tom, či sa BMW M550d pozeráte z pohľadu fanúšika značky alebo výrobcu a klientely. Keď som dostal pozvanie zúčastniť sa prvých testovacích jázd s novou naftovou M päťkou, zvýskol som najprv od nadšenia. Všetko od BMW čo má M v názve je totiž zárukou opojných adrenalínových a dynamických zážitkov.
Neskôr, keď som sedel na prezentácii a auto som si naživo vyskúšal, prvotné nadšenie zo mňa opadlo. Poviete si, že nevďačný a rozmaznaný slovenský novinár….. Zamyslel som sa kam ten svet speje, keď BMW s trikolórou a M na zadnej kapote poháňa točivý naftový motor, navyše v kombinácii s pohonom xDrive (aby auto dokázalo preniesť krútiaci moment 760 Nm bezpečne na cestu a aby vodič vedel udržať jeho 1,9 tony v rukách) a svojmu zvuku musí pomáhať zvukovým generátorom. To je pohľad skeptického fanúšika značky, ktorý mal rád na BMW všetko naturálne.
Výrobca sa na to pozerá z úplne iného, skôr marketingového pohľadu. Má ďalšiu špičkovú verziu, navyše s prívlastkom M pre tých, ktorí túžia po niečom výnimočnom, ale s nižšou spotrebou. Výrobca sľubuje neuveriteľných 6,3 l/100 km, čo je veľmi teoretická hodnota. Z vlastných skúseností viem, že BMW 530d dokáže reálne jazdiť za 6,4 l/100 km, ale už xDrive si vypýta minimálne o liter viac a tento agregát bude ešte smädnejší. V jeho prípade by bolo úspechom aj 9 l/100 km, pretože klientela tohto segmentu musí byť zvyknutá na podobné spotreby. Navyše 9 l sa s týmto motorom dá pokojne dosiahnuť.
Ja som počas testovacej jazdy spotreboval v priemere 11,7 l/100 km. Samozrejme nejazdil som na spotrebu, ale ani som ho nijak veľmi nedusil. Po nemeckom vidieku to ani nejde. Občas som si vychutnal opojenie z brutálneho krútiaceho momentu a razantného radenia pod plynom, ktoré sprevádza trhnutie celým autom. Ťah motora je impozantný. Pokiaľ máte skúsenosť zo zrýchlenia v 530d alebo 535d, tak tu zažívate niekoľkonásobne silnejší tlak a hneď odspodu otáčkomera. Krútiaci moment 740 Nm vrcholiaci medzi 2000 až 3000 1/min dáva o sebe vedieť a pocítite to najmä na odkrvení hlavy. Najväčší rozdiel medzi spomínanými verziami naftového trojlitra a týmto gladiátorom cítiť približne od 2000 1/min. Môžete očakávať čokoľvek, ale jeho naliehavý ťah vás aj tak zaskočí. A čo sa deje potom je začiatkom novej histórie. Toto je prvý turbodiesel, ktorý vás neprestane intenzívne tlačiť do sedadla ani po prekročení 5000 1/min. Ťah poľaví až vyslovene pri 5400 1/min, kedy zasiahne obmedzovač. Automatická prevodovka radí razantne, ako sa na športové auto patrí. Zvlášť v manuálnom režime. Každé preradenie sprevádza trhnutie celým autom, typické pre M modely. Keď si to raz vyskúšate, ďalej budete radiť len manuálne a vychutnávať si tieto živočíšne prejavy. Držať plyn na podlahe a cítiť ako každé preradenie viaže a opäť zintenzívni jeho explozívny ťah je nádherný zážitok. S touto silou však treba vedieť narábať.
Vodič si neuvedomuje skutočnú rýchlosť a navyše pri každom dynamickejšom prejazde zákruty musí tiež kalkulovať s pohotovostnou hmotnosťou 1,9 tony. Inak povedané, na slizkých nemeckých cestách po daždi som si jazdu s M550d vôbec neužil. Nemohol som sa zbaviť pocitu, ktorý som už pri päťke opisoval, že riadim obrovskú hmotu a musím myslieť na jej rozmery a hmotnosť. Neskôr som zistil, že hmotnosťou to nebude, ale skôr tou masou, resp. robustnosťou karosérie, ktorá zabíja jeho obratnosť. Z dvoch dôvodov. Prvým je, že tromi turbodúchadlami preplňovaný V6 motor je len o 20 kg ťažší než motor, z ktorého vychádza. Druhým, že po M550d som skúšal 640 xd, ktorý podľa papierov váži ešte o 60 kg viac, ale jazdu s ním som si podstatne viac užil. Hoci je ťažší, pôsobil obratnejším a agilnejším dojmom. Ak by som mal povedať, z ktorého auta som mal väčší zážitok a s ktorým som sa lepšie povozil, tak jednoznačne so 640 xd.
Zvukový generátor
Keď som sa pred dvomi rokmi prvýkrát stretol s týmto zariadením, práve na BMW Inovation days, jeho využitie bolo prezentované hlavne v súvislosti s elektromobilmi. Vtedy sme jazdili po Mnichove s prototypom Mini a tlačidlami na klávesnici som si počas jazdy mohol meniť zvuk šíriaci sa cez reproduktory do interiéru. Na výber bolo 6 rôznych zvukov od V6 a V8 motora európskeho, amerického s hlbšími basmi až po pretekárske auto. Vtedy som netušil, že so zvukovým generátorom sa stretnem tak skoro v sériovej podobe a už vôbec nie, že ním počítajú aj do športových modelov.
To je zásadný zlom vo vývoji športových modelov. Pri akcelerácii sa interiérom M550d nesie nádherný sýty športový zvuk, fabričkou vo vysokých otáčkach blízky skôr benzínovým športovým motorom. Výrobca tvrdí, že sa snažil zvýrazniť krajšie odtiene zvuku naftových motorov, s čím môžem súhlasiť. V podstate samotný zvuk sa mi páči, nemám s ním problém a dokonca sa hodí k tomuto motoru. Problém je, že najviac zvuku sa šíri z reproduktorov a nie od motora čí výfuku. Zvonka znie trojnásobne preplňovaný šesťvalec presne ako 530d a s prifarbením výfukov sa vraj vôbec nepočíta. Takže aj široké ploché koncovky výfuku sú len pre parádu.
Michal Karpat
Foto: výrobca