Continental 05 2020 1140x190
Thumb 01 berlingo furgon tretej genera cie Thumb 02 dsc 1236 Thumb 03 berlingo furgon tretej genera cie Thumb 04 berlingo furgon tretej genera cie edited 1 Thumb 05 berlingo furgon tretej genera cie 4 Thumb 06 berlingo furgon tretej genera cie Continental 05 2020 1024x597 Thumb 07 berlingo furgon tretej genera cie Thumb 08 berlingo furgon tretej genera cie Thumb 09 berlingo furgon tretej genera cie 2 Thumb 10 berlingo furgon tretej genera cie 3 Thumb 11 berlingo furgon tretej genera cie 4 Thumb 12 berlingo furgon tretej genera cie 5 Continental 05 2020 1024x597 Thumb 13 berlingo furgon tretej genera cie 8 monta z

Berlingo Furgon tretej generácie

Zoznámte sa s novým Citroënom Berlingo Furgon ešte pred jeho oficiálnym uvedením na slovenský trh. Cena začne na úrovni 11.790 € bez DPH a kompletný cenník bude zverejnený čoskoro.

Spoločný program Groupe PSA pre dodávky Peugeot Partner, Citroën Berlingo, Opel Combo a Vauxhall Combo priniesol štvorčatám titul International Van of the Year 2019. Generačný skok v oblasti dizajnu, výbavy a modularity je nesporný. Nový produkt výrobca všestranne pripravil na množstvo rozmanitých úloh, ktoré plnia vozidlá v tomto segmente vanov, vodiča podporujú pri práci vyspelé technológie aj inovácie v oblasti komfortu, na vysokej úrovni sú prvky aktívnej bezpečnosti. 

Citroën Berlingo Furgon je „zakladajúcim členom“ tohto produktového radu – prišiel na trh roku 1996 a hneď získal titul Van of the Year 1997 (spolu s dvojčaťom Peugeot Partner). Od tých čias sa vyrobilo viac ako 1,5 milióna týchto vozidiel a teraz začína kariéru tretia generácia s rovnakým menom. 

Úplne nová kabína

Tím Alexandra Malvala, šéfa dizajnu v Citroëne, navrhol pre úžitkovú verziu odlišnú prednú časť: je vysoká, krátka, so širokými svetlami – jasný znak príbuzenského vzťahu s vanom strednej triedy Citroënom Jumpy. Plynulé línie sú pri pohľade z profilu prísľubom veľkého vnútorného priestoru.

Interiér kabíny bol úplne prepracovaný. Dizajnéri z Citroën Style sa rozlúčili s predchádzajúcim štýlom Berlinga a vytvorili moderný, prehľadný, ergonomicky riešený prístrojový panel s horizontálnym členením. Použité materiály na centrálnej konzole, dverách a sedadlách pôsobia kvalitne aj odolne. Návrhári nezabudli na praktické schránky, poličky a zásuvky pre najrôznejšie predmety – od drobností (perá, mince) a držiakov na poháre až po napríklad 15-palcový notebook. Celkovo má posádka v kabíne k dispozícii 113 litrov odkladacích priestorov, dva sloty na USB kľúče, dve 12-voltové zásuvky a jednu zásuvku na 220 V.

Užitočné zaťaženie až 975 kg

V ponuke sú dve veľkosti karosérie: M a XL. Základná verzia v novom produktovom rade má rozmery 4403/1848/1825 mm (d/š/v), rázvor 2785 mm a objem nákladného priestoru 3,3 až 3,8 m3, do ktorého sa dajú naložiť predmety dlhé do 3090 mm. Zákazníci, ktorí potrebujú prepravovať ešte dlhšie veci, si môžu objednať dohora výklopné dvere nákladného priestoru a praktické veko v streche. Verzia XL je dlhšia o 350 mm (rázvor 2975 mm) a poskytuje objem nákladného priestoru do 4,4 m3, resp. maximálnu dĺžku podlahy 3440 mm. 

Nakladanie rozmerných predmetov cez dvojkrídlové zadné dvere uľahčuje nízka podlaha, ktorá je iba 557 mm nad zemou. Šírka medzi vnútornými blatníkmi je dostatočná na naloženie dvoch europaliet vysokozdvižným vozíkom, a to aj pri krátkom variante karosérie. Šesť upevňovacích ôk na podlahe a ďalšie štyri voliteľné na bočných stenách v polovičnej výške umožňujú spoľahlivé zafixovanie nákladu. Užitočné zaťaženie Berlinga Furgon dosahuje až 975 kg (podľa verzie). 

Nové koncepty konfigurácie

Dve verzie sú úplne nové: Worker a Driver. Ide o špecifické konfigurácie, ktoré sa výrazne odlišujú konceptom vybavenia aj filozofiou – podľa hlavného pracovnému režimu vozidla. Variant s názvom „Worker“ je určený pre široké spektrum profesionálov a najrôznejšie odvetvia činností. V zlých podmienkach (čerstvý sneh, blato) má vodič k dispozícii systém Grip Control, ktorý zlepšuje trakciu a asistenta pri zjazde z kopca (Hill Assist Descent). Nadštandardný jazdný potenciál podporuje výbava pre stavenisko. Tá zahŕňa zväčšenú svetlú výšku (+30 mm oproti verziám na 15-palcových kolesách), tvrdšie stabilizátory vpredu aj vzadu, zadné pružiny s variabilnou charakteristikou a ochranný kryt pod motorom, pneumatiky sú celoročné M+S. Užitočná nosnosť verzie Worker je zvýšená na 1000 kg. 

Verzia „Driver“ je vyvinutá pre dlhé trasy alebo zabezpečovanie množstva dodávok v mestskom prostredí. Preto tvorcovia tejto konfigurácie kládli väčší dôraz na komfort jazdy. Základom každodennej efektívnosti vodiča je pohodlné výškovo nastaviteľné sedadlo s bedrovou opierkou, lakťovou opierkou a priehradkou na spodku. K dispozícii je akustický balík, dvojzónová klimatizácia, elektrická parkovacia brzda, adaptívny tempomat s funkciou „Stop“ a svetelný a dažďový senzor aj 8-palcový dotykový displej s pripojeným rádiom. 

V ponuke je tiež vyhotovenie Extenso(R) s troma sedadlami, ktoré odvezie až trojčlennú posádku alebo vďaka preklápaciemu krajnému sedadlu a otvoru v deliacej stene umožňuje vo vozidle prepravovať aj predmety, ktoré sú dlhšie než nákladný priestor. Variabilnosť tohto riešenia umocňuje pracovná doska na zadnej strane prostredného operadla, takže kabína poslúži tiež ako mobilná kancelária.

Zaujímavým riešením je aj päťmiestna verzia modelu XL („crew cab“, resp. polokombi) navrhnutá na prepravu osôb aj pracovného vybavenia, pričom nákladný priestor je od posádky oddelený pevnou stenou. V prípade potreby možno zadnú lavicu sklopiť a otvoriť dvierka v deliacej stene – potom sa dlhé predmety dajú posunúť až po sedadlo predného spolujazdca. Tento variant kabíny príde na trh neskôr. 

Výkon 75 až 130 k

Výrobca ponúka pre van Berlingo benzínový motor PureTech (110 k) a vznetové BlueHDi so zdvihovým objemom 1560 cm3 alebo 1499 cm3 vo výkonových modifikáciách 55 kW/75 k a 73 kW/99 k, resp. 93 kW/130 k. Kombinujú sa s päťstupňovou a so šesťstupňovou manuálne ovládanou prevodovkou, pre najvýkonnejší motor je k dispozícii aj najnovšia generácia automatickej 8-stupňovej prevodovky EAT8 (Efficient Automatic Transmission) s ovládacími páčkami na volante.

Elektronickí „spolujazdci“

Novinka disponuje dvoma desiatkami systémov, ktoré uľahčujú jazdu, manévrovanie, prepravu nákladu a zvyšujú bezpečnosť i komfort posádky. Voliteľný priestorový kamerový systém Surround Rear Vision podporuje vodiča pri cúvaní a nový asistenčný systém s ultrazvukovými senzormi na bokoch vozidla pomáha predchádzať poškodeniam karosérie pri manévrovaní v stiesnenom priestore. Najmodernejšie informačno-relaxačné systémy kompatibilné s Apple CarPlay a Android Auto zaručujú, že vodiči ľahko nájdu cestu aj k najodľahlejším lokalitám i naspäť.

Za koľko?

Ceny pre náš trh na konci decembra 2018 ešte neboli k dispozícii, ale importér avizoval, že ponuka sa začne na úrovni 11.790 € bez DPH a kompletný cenník bude zverejnený už čoskoro.

V budúcom vydaní Autožurnálu prinesieme podrobný test dodávky s krátkym rázvorom vo verzii BlueHDi 130 S&S a užitočným zaťažením 650 kg.