299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb dsc 13651 Thumb co8c0257 9 1 650x433 Thumb 66371 large co8c0257 9 1 Thumb 66368 large dsc 13651

Bérešovi sa v rely nedarilo. Vyhral na kopci v Ožďanoch

Pre rodáka z Debrade to boli dve premiéry počas jediného víkendu. Prvé vystúpenie za volantom Mini John Cooper Works RRC skončilo včasným odstúpením z Rally Prešov. V nedeľu už Béreš oslavoval triumf na Oždianskych serpentínach, kde prvýkrát ukázal Subaru Impreza WRC E1.

Tohtoročný kalendár majstrovstiev Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu je mimoriadne nahustený. Sezóna odštartovala počas posledného aprílového víkendu v rakúskom Rechbergu. Tento víkend sa jazdilo v Ožďanoch a nasledujúci bude patriť podujatiu v poľskej Zaluži. To ale nie je jediný prípad, keď sa o slovenské body bude bojovať tri týždne po sebe. Nároky na techniku i čas všetkých zúčastnených sú obrovské.

Náročný kopcový kalendár však spôsobil aj to, že počas jedného víkednu sa na Slovensku konala Rally Prešov i Oždianske serpentíny. Poškodení boli najmä organizátori serpentínov. Mnohí jazdci rely totiž kombinujú svoju disciplínu s kopcami. Lenže v sobotu dali prednosť rýchlostným skúškam Rally Prešov.

V preriedenom štartovom poli Oždianskych serpentínov dominoval Ján Miloň na Škode Fabia WRC. V súčte časov z oboch súťažných jázd bol o viac než jedenásť sekúnd rýchlejší než Martin Juhás v BMW M3, klasifikovaný na druhej priečke. Na stupne víťazov vystúpil ešte Miloš Koleno junior, vodiaci po trati Škodu Octavia Kit Car.

Prešovská rely v sobotu večer skončila, a tak sa do Oždian pri Rimavskej Sobote presunuli aj “relysti”. A na výsledkoch to hneď bolo vidieť. Chuť si chcel napraviť najmä Jozef Béreš junior, ktorý v Prešove absolvoval iba dva merané testy a svoje nové Mini John Cooper Works RRC musel predčasne odstaviť. Na kopci osedlal ďalší nový špeciál – Subaru Impreza WRC, pripravený pre kategóriu E1 nad 2000.

Technika tentokrát fungovala a Béreš oslavoval víťazstvo. Igor Drotár na domácej rely v Prešove došiel druhý. Rovnaký výsledok zopakoval na Oždianskych serpentínach. Súťažnú Fabiu WRC vymenil za kopcovú triedy E1+2000, no za Bérešom zaostal o 3,170 sekundy.

co8c0257-9 (1)

Ján Miloň – víťaz zo soboty – sa tentoraz nedostal ani na pódium. Skončil tesne pod ním, pretože na tretie miesto sa vyšvihol Roland Mogyoros s monopostom Dallara F398.

Po podujatiach v Rechbergu a Ožďanoch to vyzerá, že boj o národný titul sa zúži medzi špeciály kategórie E1 nad 2000, ktoré sedlá Béreš a Drotár. O to väčšia škoda, že na našich kopcoch už neuvidíme Ford Fiesta E1 Martina Koiša. Bánovčan svoj špeciál predal do Portugalska a plánuje sa venovať iba automobilovým súťažiam.