BASF a Hengst vyvinuli opakovane použiteľný olejový filter Blue.on
Koniec zbytočného odpadu a plytvaniu materiálov pri pravidelných výmenách oleja? Spoločnosť BASF a Hengst vyvinula olejový filter typu "spin-on", ktorý je možné používať opakovane, mení sa len vnútorná vložka.
Technologické spoločnosti BASF a Hengst vyvinuli pre automobily svetovo prvý opakovane použiteľný plastový olejový filter typu „spin-on“. Filter Blue.on predstavuje udržateľnú alternatívu k bežným kovovým „spin-on“ filtrom, pretože pri výmene oleja ho nie je nutné nahrádzať ako celok novým filtrom. Vyrobili ho z materiálu Ultramid® Structure LFX, čo je dlhým skleným vláknom vystužený a vysoko odolný plast, vyvinutý firmou BASF. Jeho špecifické vlastnosti poskytujú nové možnosti pre náhradu kovu.
Opätovne použiteľný filter Blue.on
Každoročne sa vymenia a zlikvidujú dve miliardy olejových filtrov. Stačí si predstaviť, koľko zbytočného materiálu sa pritom zlikviduje. Pri výmene oleja sa vymení aj celý olejový filter a zvyškový olej sa zlikviduje ako nebezpečný odpad. Navyše tým vzniká veľké množstvo ďalšieho odpadu. To predstavuje zásadný problém pre automobilový priemysel. Filter Blue.on ponúka udržateľné riešenie.
Nový modul Blue.on, ktorý používajú poprední výrobcovia automobilov, sa skladá z troch komponentov: puzdro filtra, spojovací prvok k motoru a filtračný prvok. Pri výmene oleja sa vymení len filter ako taký, pričom celoplastový modul je možné používať počas celej životnosti motora. Na konci životného cyklu vozidla je možné recyklovať takmer všetky komponenty modulu. Ďalší prínos použitého materiálu je v úspore hmotnosti modulu o 23 % oproti kovovej verzii.
Udržateľné riešenie pre túto vysoko namáhanú súčiastku bolo vytvorené z materiálu Ultramid Structure A3WG12 LFX. Tieto materiály sú dlhým skleným vláknom vystužené polyamidy s mimoriadnymi vlastnosťami: okrem vynikajúcej mechanickej odolnosti pri vysokých teplotách, tento materiál vykazuje nízku tendenciu k deformáciám, zmršťovaniu a krúteniu. Práve tieto vlastnosti umožnili vznik inovačného konceptu tohto filtra. Vzhľadom na dlhé sklené vlákna a následnú zmenu ich orientácie vznikla rozmerovo stabilná súčiastka. Sklené vlákna pri vstrekovaní do formy vytvoria v súčiastke trojrozmernú sieť, čo vedie k vynikajúcej kvalite povrchu.
Spolupráca dvoch lídrov
„Spoločnosť Hengst nás oslovila s nápadom na vytvorenie alternatívy ku kovovým puzdrám, ktoré šetria zdroje a vykazujú rovnaké vlastnosti,“ uviedol Christian Janeba, Senior Key Account Manager divízie Performance Materials spoločnosti BASF. „Podieľali sme sa na vytvorení nového materiálu a komplexného technického balíčka so zameraním na udržateľnosť.“
Okrem testovania komponentu a poradenstva pri spracovaní plastov ponúkla spoločnosť BASF tiež simulačný nástroj Ultrasim: „Vývoj trval dlho, ale výsledok je veľmi presvedčivý,“ povedal Michael Böhm zo spoločnosti Hengst. „Všetci partneri chceli vytvoriť nielen inovačnú technickú súčiastku, ale aj udržateľné riešenie pre automobilový priemysel a vodičov. Po mnohých testoch a skúšobných prevádzkach, na ktorých sa spoločnosť BASF podieľala svojim komplexným know-how v oblasti plastov, sa konečne dostavili pozitívne výsledky.“ V roku 2018, ešte pred začatím sériovej výroby, získal filter Blue.on ocenenie za inováciu od nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.