Thumb 3a Thumb 1a Thumb 2a Thumb 4a Thumb 5a Thumb 6a 1024x597 conti wc8s sk Thumb 7a Thumb 8a Thumb 9a Thumb 11a Thumb 10a Thumb 12a 1024x597 conti wc8s sk Thumb 13a

Avia je definitívne späť, opäť spustila výrobu áut i náhradných dielov

Dnes už legendárny výrobca lietadiel a neskôr úžitkových vozidiel sa vrátil do českých rúk. Produkciu modernizovaných áut a náhradných dielov rozbehli v Přelouči.

Skupina Czechoslovak Group urobila z Tatry prosperujúcu spoločnosť a teraz má rovnakú ambíciu s ďalšou tradičnou českou značkou. Avia opäť ožila a výroba sa vrátila do Česka. Predchádzajúci majiteľ Ashok Leyland Motors najskôr presťahoval produkciu do Indie a neskôr ju úplne zastavil.

Český zbrojár Jaroslav Strnad, ktorý stojí na čele skupiny Czechoslovak Group, chce z Avie urobiť rovnako rentabilnú automobilku, akou je dnes kopřivnická Tatra.

Prvým krokom k úspechu má byť modernizovaný úžitkový automobil Avia radu D Initia, a to vo verzii Euro6 určenej pre trhy Európskej únie i Euro5, ktorá mieri do tretích krajín. Česi novinku predstavili ešte vlani v lete na veľtrhu v Moskve. Chvíľu však trvalo, kým výroba reálne odštartovala. Aktuálne je hotových približne 60 kusov, ktoré budú slúžiť ako predvádzacie vozidlá u dílerov. Zároveň sa opäť rozbehli dodávky náhradných dielov.

Moderné Avie nepochádzajú z pražských Letňan, kde ich v minulosti dlhé roky vyrábali. Areál bol príliš veľký a výroba v ňom na dnešné pomery nerentabilná. Navyše, v Prahe podľa Jaroslava Strnada chýba dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Produkciu preto presťahovali do pardubického kraja. V Přelouči vznikol výrobný závod takpovediac na zelenej lúke.

Modernizovaná Avia radu D Initia má prepracovanú prednú časť kabíny s veľkou čiernou lesklou plochou pod čelným sklom a staronovým logom automobilky. Nižšie sa nachádza mohutný otvor pre prívod vzduchu k chladiču a šestica malých okrúhlych svetlometov.

Plechový základ kabíny zostal zhodný s pôvodným radom D, ktorý vznikal pod taktovkou značky Daewoo a vyvinuli ho vo Veľkej Británii.

Na pohon slúži prepĺňaný naftový štvorvalec od americkej spoločnosti Cummins. Má objem 4,5 litra a dodávajú ho v troch výkonových verziách - 112 kW (152 k), 134 kW (182 k), 152 kW (207 k). Prevodovka značky ZF je vždy šesťstupňová, manuálna. Variant s pohonom 4x4 má prídavnú prevodovku Praga.

Ponuka obsahuje niekoľko verzií, od 7,5 do 12 ton. Zákazník si ďalej môže vybrať medzi pohonom jednej alebo oboch náprav. K dispozícii je tiež niekoľko dĺžok rázvoru.

„Nechceme návrat na trh uponáhľať. Chceme si byť istí, že dodávame vynikajúce vozidlo za slušnú cenu. Preto sa dlhodobo sústredíme hlavne na kvalitu a optimalizáciu procesov, a chceme ďalej pracovať na efektivite výroby,“ povedal riaditeľ automobilky Martin Šustek.