Thumb p90531326 highres from march 2024 high Thumb p90531327 highres from march 2024 high Thumb p90531328 highres visualisation in the Thumb p90531325 highres from march 2024 high Thumb p90531329 highres visualisation in the Thumb p90531330 highres from march 2024 high Thumb p90531331 highres from march 2024 high Thumb p90531332 highres from march 2024 high

Autonómne riadenie Level 3 v BMW už od jari 2024. Má to však niekoľko háčikov

Vysoko autonómne riadenie úrovne Level 3, ktoré umožňuje vodičom zložiť ruky z volantu a dočasne odviesť pozornosť od vozovky, bude čoskoro k dispozícii v BMW radu 7.

Nová funkcia označená ako BMW Personal Pilot L3 zbavuje v určitých situáciách osobu za volantom úlohy riadiť a ovláda rýchlosť vozidla, vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla a polohu v jazdnom pruhu. Túto novú funkciu možno objednať do nových modelov BMW radu 7 (okrem verzií i7 eDrive50 a i7 M70 xDrive) od decembra, aby sa do vozidiel montovala od marca budúceho roka. Funkcia vysoko autonómnej jazdy bude v ponuke iba v Nemecku za cenu 6 000 eur.

Technológia umožňuje vodičom pri jazde do rýchlosti 60 km/h na diaľniciach so štrukturálne oddelenými vozovkami presmerovať svoju pozornosť na iné činnosti vo vozidle. Vďaka sofistikovaným senzorom ide o prvý systém svojho druhu, ktorý možno použiť aj v tme. Zavedením úrovne Level 3 v  BMW radu 7 sa BMW stáva prvou automobilkou, ktorá vo svojom produktovom portfóliu neponúka len jazdu na úrovni Level 2, ale aj funkciu úrovne Level 3, pri ktorej možno zložiť ruky z volantu.

Zásadný rozdiel medzi úrovňami Level 2 a Level 3 tkvie v tom, že pri úrovni Level 2 (čiastočne autonómna jazda) zostáva zodpovednosť vždy na vodičovi. Vždy, keď sa používa BMW Highway Assistant (Level 2), musia vodiči sledovať, čo sa deje na ceste a byť schopní vždy znova prevziať úlohu riadenia. Toto nepretržite monitoruje kamera snímajúca bdelosť vodiča.

V BMW radu 7 s aktivovanou funkciou BMW Personal Pilot L3 budú môcť vodiči napríklad vyriešiť pracovné e-maily, legálne telefonovať a pod - ale pozor, pri jazde do rýchlosti 60 km/h. Počas jazdy môžu taktiež využívať digitálne služby ako napríklad sledovanie streamovaných videí od rôznych poskytovateľov na centrálnom displeji. BMW Personal Pilot L3 je tak riešením pre efektívne využitie času v pomaly sa pohybujúcej premávke, alebo v zápchach pri každodennom dochádzaní po diaľnici.

Na displeji za volantom sa podľa aktuálnej situácie zobrazujú symboly, ktoré označujú či je funkcia BMW Personal Pilot L3 práve k dispozícii. Aktivuje a deaktivuje sa tlačidlom na volante. Počas používania funkcie musí byť vodič stále pripravený kedykoľvek prevziať úlohu riadenia – teda hneď, ako si to situácia na ceste vyžiada, alebo keď sa skončí úsek cesty vhodný na použitie funkcie BMW Personal Pilot L3. Vizuálne a akustické signály dajú vodičovi najavo, že musí opäť prevziať kontrolu nad vozidlom. Ak vodič nereaguje podľa potreby, vozidlo sa kontrolovane zastaví.

Živá HD mapa s presnými trasami sa neustále kontroluje a zosúlaďuje s mimoriadne presným určovaním polohy GPS a spolupracuje s 360° senzormi na zabezpečenie presného určenia polohy a monitorovania oblasti okolo vozidla. Živá HD mapa neustále dostáva pravidelné aktualizácie. V novom BMW radu 7 túto funkciu technologicky podporujú nový softvér, výkonná počítačová platforma a 5G prepojenie na BMW Cloud. Okrem kamier dostanú vozidlá vybavené s BMW Personal Pilot L3 aj ultrazvukové a radarové senzory najnovšej generácie a vysoko citlivý 3D lidarový snímač na monitorovanie okolia vozidla a situácie na ceste.