299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb autonomna jazda uber zdielane auta autozurnal.com 1 Thumb autonomna jazda uber zdielane auta autozurnal.com 3 Thumb autonomna jazda uber zdielane auta autozurnal.com 2

Autonómna jazda dostáva prvé trhliny. Môže zhoršiť životné prostredie

To, že plne autonómne autá bez potreby zásahu vodiča sú budúcnosťou mestskej dopravy, ste už určite čítali. Jazda "bez vodiča" však dostáva prvé trhliny. Podľa najnovšej správy Európskej federácie pre dopravu a životné prostredie (T&E) sa takýto typ dopravy v mestách môže vymknúť kontrole a spôsobovať zvyšovanie CO2, na ktoré sú európske krajiny v dnešnej eko dobe obzvlášť citlivé.

Prečítajte si tiež: 
Automobilky vraj môžu za problémy s emisiami CO2. Predávajú veľa SUV


Na autonómných vozidlách automobilky pilne pracujú a mnohí v nich vidia budúcnosť dopravy vo veľkých mestách. Avšak prvý varovný prst na európskej úrovni od T&E je zdvihnutý. Podľa federácie by sa jazdy autonómnymi autami mohli stať tak lacné, že by podporovali ľudí k ich veľmi častému využitiu bez toho, aby takýto druh individuálnej dopravy vôbec potrebovali. Jednoducho, obyvatelia by z verejnej dopravy presadali späť do autonómnych áut, jazdili by viac a dlhšie. To by podľa T&E malo veľmi negatívny vplyv na zvyšujúce sa emisie CO2, ktoré v dnešnej eko dobe dobe znejú už ako nadávka.

Autonómne jazdy môžu byť veľmi lacné

Európska federácia pre dopravu a životné prostredie teda navrhuje "klasický scenár" - zakázať autonómne vozidlá so spaľovacími motormi. To však nevyrieši problém dopravných zápch, keďže zdieľané autonómne vozidlá sa celkovo stanú veľmi lacnou, prístupnou formou dopravy a preto môže byť atraktívna aj pre ľudí, ktorí chodia pešo alebo využívajú nemotorové dopravné prostriedky, ako bicykel alebo klasická kolobežka. Navrhujú tak obmedziť klasické autá v prospech zdieľaných, elektrických áut. 

Prečítajte si tiež:
Výletné lode znečisťujú niektoré mestá väčšmi než autá!

Modelový výskum Európskej federácie pre dopravu a životné prostredie ukazuje, že mestá, ktoré postupne zmenšia životný priestor pre autá a súčasne zavedú zdieľané, elektrické a automatizované automobily, by mohli celkovú aktivitu vozidiel znížiť o 60%. Už  len táto zmena mestského plánovania zníži do roku 2050 emisie z automobilov o 32%, čo by spolu s prechodom na vozidlá s "nulovými emisiami" viedlo k tomu, že v r. 2050 dôjde k úplnému minimalizovaniu uhlíkovej stopy automobilov.

Myšlienka to je krásna a je chvályhodné že pri takomto rozprávkovom scenári by sme v mestách nedýchali emisie z automobilov. No netreba zabúdať na to, že výroba elektrického auta ako celku zhruba dvojnásobné zaťaží životné prostredie tonami CO2 v porovnaní s autom so spaľovacím motorom. O "špinavej" výrobe elektriny už ani nehovorím. Áno, potenciál pre očistenie procesu výroby batérii alebo elektriny tu je a ak sa ho podarí optimalizovať, tak životnému prostrediu odľahčíme. No dovtedy nech nikto nehovorí o elektromobiloch ako o "uhlíkovo neutrálnych" alebo "s nulovými emisiami CO2". Pre tých, ktorí trochu vnímajú, je to doslova smiešne.

Na Uber pozor!

Yoann Le Petit, nový odborník na mobilitu v spoločnosti T&E, povedal: „Automatizácia, elektrifikácia a zdieľané jazdy sú tri revolúcie, ktoré môžu zmeniť spôsob, akým sa dopravujeme. Či to však bude pozitívne pre životné prostredie a celkovú úroveň života, záleží na krokoch, ktoré urobia vlády európskych miest. Ak chceme trvalo udržateľnú mobilitu, musíme v našich mestách zakázať autonómne autá so spaľovacími motormi a postupne zúžiť priestor, ktorý vyhradzujeme pre automobily. Potrebujeme starostov z celej Európy, aby sa prikláňali k tejto štvrtej revolúcii a kultivovali ulice svojich miest pre obyvateľov.“ 


Európska federácia pre dopravu a životné prostredie si na mušku vzala aj spoločnosť Uber. Podľa nich platformy ako Uber budú v budúcnosti pri automatizovaných vozidlá povzbudzovať ľudí, aby ich využívali veľmi často, keďže zdieľaním a jednoduchosťou klesnú náklady a tým aj ceny prepravy (predpokladá sa pokles cien o 50 %).

Pri scenári, kedy v automatizovanom aute bude len jeden cestujúci (nepôjde o zdieľanú jazdu) a vozidlo bude mať pod kapotou spaľovací motor, T&E predpovedá zhoršenie dopravných zápch a samozrejme negatívny dopad na životné prostredie. Yoann Le Petit vyzýva politikov EÚ a tvrdí, že podobné systémy zdieľanej jazdy budúcnosti ako Uber, ale aj taxislužby, musia vo veľkých mestách do roku 2025 presedlať na elektrické autonómne zdieľané autá. Ruka v ruke s tým majú veľké mestá redukovať počty parkovacích miest pre "klasické", súkromné autá obyvateľov...  

Zdroj: www.transportenvironment.org