Automobilky vraj môžu za problémy s emisiami CO2. Predávajú veľa SUV
Na jednej strane až nezmyselný tlak na znižovanie emisií z automobilovej dopravy, na strane druhej obľuba SUV a rast ich trhového podielu. Vyššie autá však zákonite spália viac paliva a vypúšťajú viac emisií CO2. Európska federácia pre dopravu a životné prostredie (T&E) tvrdí, že za zvyšovanie a problémy s emisiami CO2 a potencionálne sankcie si môžu automobilky samé.
Nové oficiálne európske údaje ukazujú, že emisie CO2 z nových automobilov sa v roku 2018 zvýšili o 1,6% na 120,4 gramov CO2 na km. Kým nedostatočný pokrok v skutočných emisiách a palivovej účinnosti bol známy už roky (pamätáte sa na nereálne spotreby podľa normy NEDC, ktorá favorizovala downsizingové motory, no prax bola iná?), optimalizované a reálnejšie testy spotreby a emisíi už tento "problém" neskryjú. Po prvýkrát sa tiež zvýšili emisie CO2 z dodávkových automobilov o 1,2%.
Prečítajte si tiež:
Výletné lode znečisťujú niektoré mestá väčšmi než autá!
SUV sú žravejšie a emitujú viac CO2. Pre automobilky však predstavujú veľké finančné výnosy.
Hlavným dôvodom tohto fenoménu je podľa (T&E) výrazný rast predaja áut typu SUV, ktoré sú pre automobilky výnosné, no žerú viac a majú vyššie emisie CO2. Sú aj ťažšie a menej aerodynamické. Benzínové SUV, predané v roku 2018, emitovalo priemerne 133 g CO2 / km, zatiaľ čo priemer ďalších predaných benzínových automobilov bol 120 g CO2 / km. SUV v súčasnosti predstavujú asi tretinu predaja nových vozidiel predaných v Európe - oproti 7% v roku 2008.
Tieto čísla treba "čítať" inak a nie odpísať SUV na druhú koľaj. Dobré SUV s pohonom 4x4 prináša nemálo výhod a je väčším univerzálom, ako povedzme podobne veľký kombík. Ide však o to, že ľudia si ich kupujú, aj keď ich nepotrebujú. A o tom hovorí aj T&E, keď hovorí o výraznom náraste predaja oproti roku 2008. Stačí sa pozrieť na to, koľko veľkých SUV áut jazdí po našich mestách. Je veľa majiteľov, ktorí ich schopnosti, bohužiaľ, nikdy nevyužijú...
Julia Poliscanová, manažérka pre environmentálne čisté vozidlá v spoločnosti T&E, uviedla: „Výrobcovia áut hrajú rizikovú hru, kedy zámerne odkladajú príchod a tak aj predaj emisne čistejších vozidiel, aby maximalizovali zisky z predaja SUV. Môže to potešiť ich akcionárov, ale je to tragédia pre našu planétu. Tieto čísla jednoznačne pripomínajú, že vlády musia byť oveľa dôraznejšie, pokiaľ ide o podporu vozidiel s nulovými emisiami, najmä reformou zdaňovania vozidiel a zavedením poplatkov. “
Na jednej strane jasné dáta a logika v "kritizovaní" mánie SUV, na strane druhej výzva k typickej európskej rétorike v zasahovaní vlád do trhu a daňovej regulácii. Niekto si asi neuvedomuje (alebo si uvedomuje veľmi dobre?), že "reformy zdaňovania vozidiel a zavedenie poplatkov" sa dotknú najmä bežných motoristov, či už prostredníctvom nepriamych zdražení vozidiel alebo inak. Ono tu totiž netreba vinu hádzať len na automobilky. Tie totiž potrebujú financie na to (a preto aj predaj výnosných SUV), aby mohli každoročne investovať do vývoja nových technológii pre splnenie neustále sa sprísňujúcich noriem, ktoré sú dielom Európskej únie. Vyzerá to ako začarovaný kruh...
Európska federácia pre dopravu a životné prostredie tvrdí, že existuje veľa spôsobov, ako znížiť emisie automobilov, najmä predajom hybridných alebo elektrických automobilov. Výrobcovia automobilov v Európe však zaostávajú za Čínou a USA pri predaji batériových elektrických vozidiel, pričom podľa agentúry EEA predstavujú elektromobily iba 1% nových vozidiel predaných v roku 2018. Výrobcovia aút v roku 2018 ponúkali len 25 modelov s elektrickým alebo vodíkovým pohonom, čo vraj vysvetľuje nízky predaj. Počet nových modelov sa však prudko zvýši na 42 v roku 2019, 71 v roku 2020 a 93 v roku 2021, pretože výrobcovia automobilov sa ponáhľajú splniť flotilové ciele do roku 2020/2021.
Julia Poliscanova dospela k záveru: „Pokiaľ ide o životné prostredie, výrobcovia automobilov robia iba to, čo im hovorí zákon. Všetci teda čakajú na rok 2020, kedy sa zavedú normy pre CO2, aby predstavili dostatok plug-in hybridov a elektromobilov. To im zabezpečí, aby boli v súlade s právnymi predpismi EÚ o CO2. Vďaka lacnejším batériám, lepšiemu výkonu a dojazdu nebudú mať problémy s ich predajom európskym spotrebiteľom."
To je veľmi odvážne tvrdenie. Uvidíme, čo prinesie blízka budúcnosť. Ja len dúfam, že sa nestane to, o čom sa už dlhšie šepká... Kvôli podpore predaja elektrifikovaných modelov by mohli klasické autá s benzínovými a dieselovými motormi výrazne zdražieť. To si už človek potom rozmyslí, či si kúpi predražený elektromobil, alebo výrazne predražený bežný model, ktorý bude len o trochu lacnejší ako elektromobil...
Zdroj: Transport and Environment