Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Autoklub ČR testoval zimné pneumatiky rozmeru 185/65 R15
Najväčšie rozdiely sa prejavili na mokrom povrchu
Nielen kalendár, ale aj prvé nočné mrazy naznačili, že čas obuť zimné pneumatiky je tu. Aký typ vybrať na malé a kompaktné autá, radí test Autoklubu ČR. V najnovších skúškach porovnáva osem plášťov s rozmerom 185/65 R15 T.
Technici preverovali kvality pneumatík vo švajčiarskom Ulrichene i na testovacom polygóne neďaleko nemeckého Hannoveru. Použili pritom Peugeot 208, Volkswagen Golf VI a Touran, tedá autá, ktoré daný rozmer plášťov používajú najčastejšie.
Do testu boli zaradené dostupné typy pneumatík i exempláre z takzvaného prémiového segmentu, ktorý zastupuje najmä Continental ContiWinterContact TS850, Goodyear Ultra Grip 8 a Michelin Alpin A4. Ako referencia poslúžili plášte Barum Polaris 3 – dostupné obutie, ktoré medzi českými a slovenskými motoristami patrí medzi najobľúbenejšie z hľadiska pomeru cena/výkon. Jednotlivé parametre barumiek v teste predstavovali 100 percent. Od nich sa odvíjalo hodnotenie ostatných plášťov.
V jednotlivých jazdných skúškach podľa očakávania dominovali tri prémiové pneumatiky Continental, Michelin a Goodyear. V tesnom závese za nimi sa držala Sava, ktorá príjemne prekvapila a dostala nálepku čierneho koňa testu. Celkové prvenstvo patrí Continentalu za výborné jazdné vlastnosti predovšetkým na mokrom asfalte, aký je v našich klimatických podmienkach počas zimy veľmi častý. Skúšaný typ ContiWinterContact TS850 na mokrom podklade najlepšie zatáčal a dosiahol najkratšiu brzdnú dráhu zo 100 km/h (s ABS). Auto obuté do plášťov Michelin Alpin A4 zabrzdilo z rovnakej rýchlosti o dva metre ďalej. Nepríjemne prekvapili čínske Wanli Winter–Challenger S–1086 s brzdnou dráhou dlhšou až o 40 m.
Víťazným Continentalom technici namerali najkratšiu brzdnú dráhu aj na zasneženom povrchu, pri brzdení z rýchlosti 40 km/h s ABS. V ostatných parametroch sa vždy našla lepšia pneumatika, no Continental ani v jednej z hodnotených disciplín výrazne nezaostal. Celkové druhé miesto získal Goodyear za výbornú trakciu a ovládateľnosť na snehu. S touto pneumatikou máme na snehu aj my veľmi dobré skúsenosti z minulého roka, keď sme ich počas zimy mali obuté na dlhodobo testovanej Dacii Lodgy. Potvrdiť môžeme predovšetkým skvelú trakciu. Na mokrom asfalte, hlavne pokiaľ ide o vedie stopy v zákrutách už taká dobrá nebola. V teste Autoklubu ČR na mokru sa tento typ držal tesne za Continentalom. Tretie a štvrté miesto patrí pneumatikám Michelin, resp. Sava.
Test ukázal, že vedúcu úlohu majú naďalej pneumatiky prémiového segmentu, teda skôr drahšie plášte. Kým na snehu a suchu boli výkony jednotlivých typov pomerne vyrovnané, skúšky na mokrom povrchu ukázali zreteľné rozdiely. Výsledky plášťov Sava však dokázali snaživosť a rastúcu kvalitu ostatných značiek.
Referenčné plášte Barum Polaris 3 si z testu Autoklubu Českej republiky odniesli nálepku dobrej ekonomickej kúpy. Zo všetkých disciplín sa najlepším dokázali vyrovnať iba v hodnotení komfortu. Na druhej strane, ani v jednej zo skúšok vyslovene neprepadli a v celkovom hodnotení si medzi lacnejšími pneumatikami vybojovali druhé miesto.
Lepšie výsledky sa čakali od pneumatík Vredestein Snowtrac 4, ktoré síce dominovali v testoch na suchom asfalte, ale v ostatných disciplínach patrili k priemeru. To isté platí pre poľský Kormoran Snowpro s dobrými výsledkami na mokru a priemernými v ďalších skúškach.
Z ôsmich porovnávaných výrobkov vyslovene prepadol iba jeden. Lacné čínske obutie Wanli Winter– Challenger S–1086 sa na zasneženom a suchom podklade dokázalo držať za ostatnými pneumatikami, ale mokrý povrch ukázal ich veľké nedostatky.
Autoklub ČR odporúča vodičom, zvážiť pri výbere konkrétnych plášťov podmienky, v ktorých budú auto najčastejšie používať. Bežný šofér má prihliadať na vyvážené vlastnosti, zatiaľ čo vodič žijúci v hornatých častiach musí vyberať skôr podľa výsledkov na zasneženom povrchu.
Verejnosť by si nové pneumatiky mala vyberať najmä podľa testov rôznych národných auto-moto klubov, ktoré porovnávajú jednotlivé plášte vo viacerých disciplínach, nie iba podľa štítkov EÚ. Technici rovnako varujú pred nákupom lacných plášťov, ktoré tvarom dezénu imitujú drahšie prémiové pneumatiky. Sú vyrobené z iných zmesí, aké v žiadnom prípade nezodpovedajú originálom. V súvislosti s prezúvaním treba venovať pozornosť trvanlivosti pneumatík. Ich vek by nemal presiahnuť hranicu piatich rokov, lebo potom strácajú svoje pôvodné vlastnosti. Pneumatiky je potrebné skladovať v tme, naskladané na seba do tvaru komína.