299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Autá budú ešte drahšie. Vojna na Ukrajine zníži ich globálnu produkciu a zhorší polovodičovú krízu

Vojna na Ukrajine môže tento rok znížiť globálnu produkciu áut o milióny vozidiel. Najvýraznejší negatívny vplyv v krátkodobom horizonte sa prejaví na lokálnej ruskej produkcii, keďže firmy pôsobiace v krajine prerušili svoje aktivity. Čím dlhšie však bude vojna trvať, tým sa bude zvyšovať riziko ohrozujúce automobilový priemysel v ďalších regiónoch a globálne.

Vojna na Ukrajine bude mať vplyv na celý automobilový priemysel, nepochybuje šéf globálnych prognóz spoločnosti LMC Automotive Jeff Schuster. Veľkú úlohu budú hrať sankcie a narušenie obchodu. Ruská invázia na Ukrajinu už spôsobila problémy s dodávkami niektorých súčiastok, ktoré sa budú ešte prehlbovať. Takisto zvýši infláciu a už teraz rekordné ceny áut ešte porastú. Spotrebitelia bezprostredne pociťujú vplyv vojny napríklad prostredníctvom zvýšenia cien pohonných látok. Prvé prognózy týkajúce sa zníženia produkcie áut sa výrazne líšia - od 700 000 až po 3,5 milióna.

Prečítajte si tiež:

Volkswagen v Rusku kompletne zastavil výrobu až do odvolania

Očakáva sa, že počiatočné prerušenia výroby hlásené koncernom Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz a ďalšími potrvajú niekoľko týždňov, keďže automobilky hľadajú alternatívne zdroje (potrebných súčiastok) na obnovenie výroby, uviedla spoločnosť Auto Forecast Solutions v pondelkovej správe.

Zastavenie výroby súvisiace s konfliktom prichádza v časoch pokračujúceho nedostatku polovodičov, ktorý v roku 2021 stál výrobcov automobilov milióny nevyrobených vozidiel.  Očakáva sa, že polovodičová kríza bude pokračovať aj v roku 2022, hoci sa predpokladá, že v priebehu roka sa problémy s dodávkami zmiernia. Vojna na Ukrajine však zasiahne aj tento polovodičový priemysel – prevažne v ázijských a severoamerických továrňach na čipy. Ukrajina produkuje najmenej polovicu celosvetových dodávok neónového plynu, ktorý sa používa v laseroch používaných na výrobu čipov. 

Zdroj: TASR, Autonews Europe