Audi SQ7 TDI začína novú etapu naftových motorov
Ingolstadtská automobilka Audi chystá špičkový model svojho najväčšieho SUV. Rozhodla sa radikálne skoncovať s polemikou o turbodierach a nevyváženom dávkovaní krútiaceho momentu v naftových motoroch. Nové Audi SQ7 TDI dostane vidlicový naftový osemvalcový motor s objemom 3956 kubických centimetrov s trojitým prepĺňaním.
V osemvalci 4.0 TDI sa prvý raz pri naftovom motore používa Audi valvelift system (AVS), osvedčený pri benzínových motoroch značky. Na strane nasávania aj výfuku sú na vačkových hriadeľoch k dispozícii dva profily vačiek. Na strane nasávacích ventilov jeden profil vačky podporuje spolu s EAV dynamický rozjazd vozidla, druhý profil zabezpečuje lepšie plnenie valcov a tým optimalizuje výkon pri vysokých otáčkach. Vidlicový motor s radmi valcov v 90 stupňovom uhle má klasické biturbo a 2500 MPa vstrekovací tlak nafty do valcov.
Biturbo teda znamená dve turbá nerovnakej veľkosti, kde v nízkych a stredných otáčkach začína pracovať menšie a postupne so zvyšovaní otáčok preberá úlohu väčšie turbo. Nástup tlaku pri nízkych otáčkach a pri prudkej akcelerácii, ktorý stále v bežných podobných riešeniach chýba, však nové Audi získa z tretieho turba (EAV), to však má elektrický pohon. Vďaka tomu má motor výkon až 435 koní (320 kW). Ešte zaujímavejšia a fascinujúca je však hodnota krútiaceho momentu 900 Nm. A samozrejme aj jeho nebývalý priebeh, ktorý nemá obdobu. Tých 900 Nm je totiž k dispozícii v pásme od 1000 do 3250 otáčok za minútu. Grafické znázornenie krútiaceho momentu je doslova nudné, od 1000 do 3250 iba vodorovná čiara, potom pokles. Ale ešte pri 5000 otáčkach je hodnota krútiaceho momentu na hranici 600 Nm! Audi SQ7 TDI preto dokáže zrýchliť na stovku za 4,8 sekundy a maximálnu rýchlosť má obmedzenú na 250 km/h. Podľa predbežných údajov má byť spotreba podľa novej normy (NEDC) 7,4 litra nafty na 100 kilometrov.
Elektrické prepĺňanie nie je nová myšlienka, ale zrealizovať ju nebolo ľahké. Bežná 12 voltová sieť na pohon výkonného turba, ktoré má 70 tisíc otáčok a reakčný čas 250 milisekúnd jednoducho nestačí. Audi použilo paralelnú 48 voltovú sieť.
Elektrickú energiu na pohon kompresora EAV, ktorý v špičke odoberá 7 kW, dodáva paralelná elektrická sieť s napätím 48 voltov. Audi SQ7 TDI využíva túto sieť aj na napájanie elektromechanických stabilizátorov podvozka (EAWS). Na pokrytie vyššej energetickej spotreby týchto dvoch systémov má paralelná elektrická sieť pod podlahou batožinového priestoru vlastnú 48-voltovú lítiovo-iónovú akumulátorovú batériu s kapacitou 470 watthodín a špičkovým výkonom 13 kilowattov. Menič jednosmerného napätia (DC/DC) prepája paralelnú 48-voltovú sieť z 12-voltovou elektrickou sieťou. Energiu dodáva s maximálnym výkonom 3 kW. Je to tzv. generátor MOSFET (Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect Transistor), ktorý redukuje elektrické straty a zvyšuje účinnosť. Tranzistory MOSFET nahrádzajú doteraz obvyklé diódy v usmerňovači alternátora. Okrem toho 48-voltová sieť v prípade potreby podporuje základnú 12-voltovú sieť. Na motor nadväzuje osemstupňová automatická prevodovka tiptronic a samosvorný medzinápravový diferenciál. Audi SQ7 TDI dostane ako jediný z ponuky Q7 aj zadný samosvorný diferenciál.
Krátko po uvedení na trh bude na želanie k dispozícii brzdová sústava s extrémne ľahkými a odolnými brzdovými kotúčmi z keramiky spevnenej uhlíkovými vláknami. Audi na špičkové SUV radu Q7 štandardne montuje 20‑palcové kolesá s pneumatikami 285/45 R 20, ponuka kolies na želanie siaha až po veľkosť 22 palcov. Audi SQ7 TDI sa dá v Európe objednávať od jari 2016. V Nemecku sa predáva v cene od 89 900 eur.