Vw polo 06 2021 1140x190
Thumb audi Thumb titulka Thumb a4 disk Thumb 68e2db50 3d05 0133 b4c8 00163e17fa4b Thumb a4 pri  strojovka1 Thumb a4 reflektor1 Continental 03 2020 jar a 1024x597 mercedes Thumb a4 zadne   sedadla  Thumb s4 1

Audi A4 3.0 TDI: Evolučný skok nemusíte vidieť, ale rozhodne ho budete cítiť

Keď prišiel na trh nový Passat, povedal som si, Audi A4 má veľký problém a zvedavý som ako sa k tomu postaví nová generácia. Dokáže poskočiť dopredu tak výrazne, aby nikomu nenapadlo prirovnávať ju ako rovnocenného súpera k Passatu?

Odpoviem za seba. Prvýkrát ma táto myšlienka opustila pri pohľade na novú A4. Druhýkrát po usadení sa do interiéru a definitívne po odjazdení prvých kilometrov. Manažéri Audi zariskovali a z A4 urobili malú A6, proporčne k tomu o koľko je menšia aj ľahšie ovládateľnú a atraktívnejšiu na šoférovanie, s výťažkami interiéru Q7 a TT. Najprv musím napísať niekoľko slov k dizajnu, lebo po zverejnení prvých snímok som patril k tým, ktorí A4 kritizovali za výraznú podobnosť s predošlou generáciou.

V interiéri pribudlo miesta na dĺžku aj šírku. Dôrazom na kvalitu detailov sa A4 inšpirovala modelom Q7. Aj radiaca páka automatickej prevodovky pochádza z veľkého SUV.

Až som neveril, že je to úplne nové auto. Ono ale úplne nové je. Nemusíte to vidieť, ale rozhodne to budete cítiť. Marketéri tvrdia, že ak je nejaký model úspešný, čo predošlá generácia A4 rozhodne bola, nástupca by sa nemal extrémne zmeniť, ale na predchodcu nadviazať. Žiaľ veľkou chybou je, že minimálne na snímkach novinka na predošlý model nadväzuje až priveľmi. Úplne iný je ale dojem naživo. Vôbec nebudete mať pocit, že stojíte pri predchodcovi.

Novinka je na pohľad väčšia, robustnejšia a má priam dokonalé proporcie. V testovanej verzii S-Line je pre mňa dokonca najkrajším modelom Audi súčasnosti, čo by som pred testom rozhodne z úst nevypustil. Nový dizajn prispieva tiež k špičkovej aerodynamike. Koeficient odporu vzduchu sa v prípade sedanu podarilo stlačiť na 0,23. Výborne vyzerá aj interiér, ktorý akoby z oka vypadol modelu Q7. Čerpá z neho architektúrou aj dokonalým, hodinárskym prevedením jednotlivých detailov. Podstatnú zmenu v porovnaní s predošlou generáciou cítiť aj v priestore.

Za príplatok 2000 eur si svoje auto môžete vylepšiť RS-ovými diskami kolies.

Či je nová A4 najväčším autom vo svojej triede ako tvrdí výrobca sa neodvážim napísať bez priameho porovnania s konkurenciou, faktom ale je, že vnútri pribudlo citeľne viac priestoru na šírku aj dĺžku. V testovanej verzií nechýbal virtuálny kokpit ani ďalšie výbavové vychytávky. Za aparatúru Bang and Olufsen si priplatíte už len niečo cez 2000 eur v porovnaní s modelom A6, kde v minulosti stála takmer 7000 eur. Rovnako niečo cez 2000 eur vás budú stáť aj Matrixové predné LED svetlá, ktoré sú o vyše 800 eur drahšie ako podobné svetlá v kompakte Opel Astra, ale cenový rozdiel sa odráža aj v ich funkčnosti. Majú veľmi dobrú optiku, ktorá nezanecháva na vrchnom okraji svetelného lúča fialovú linku, čím vodičovi šetria oči. Citlivo a rýchlo pracujú s diódami, a hlavne v každej jazdnej situácii sa snažia maximálne osvetliť nielen priestor pred autom, ale aj po stranách. V praxi tak máte šancu zbadať zviera chystajúce sa vstúpiť do cesty skôr, než tak naozaj urobí.

Rozhodne najväčší zážitok som mal ale z jazdy. Od prvého momentu musíte cítiť, že novinka stojí na novej platforme MLB (len druhý model po Q7) s celým poháňacím ústrojenstvom uloženým pozdĺžne za sebou a vďaka tomu je ľahšia (podľa verzie až o 120 kg) a má tiež lepšie rozloženú hmotnosť. Motor posunutý viac dozadu, ale stále uložený pred prednou nápravou menej vplýva na riadenie a agilitu, aj keď ide o 3-litrový naftový šesťvalec. Doslova som žasol, až do akej rýchlosti vie byť s ním A4 neutrálna. Predná náprava pokrokovej konštrukcie skvelým spôsobom potláča všetky negatíva vyplývajúce z jeho hmotnosti a zároveň sa stará o čo najmenší vplyv malých aj väčších nerovností na riadenie.

Adaptívne tlmiče jednoduchšej konštrukcie s klasickým škrtiacim ventilom nevedia síce ponúknuť tak lahodný jazdný komfort ako vzduchové pruženie v Q7, ale na to, že testované auto bolo vybavené športovejším z dvoch adaptívnych podvozkov so svetlosťou zníženou o 20 mm, naše cesty zvládajú dobre. Celkovo budú na výber až 4 druhy pruženia – športové a komfortné v klasickom aj adaptívnom prevedení.

V zákrutách som sa veľmi dobre povozil aj vďaka pohonu quattro, ktorý využíva diferenciál Torsen, deliaci štandardne krútiaci moment medzi nápravy v pomere 40:60. V extrémnych podmienkach vie dozadu presunúť až 85%. Ešte som nezažil naftovú A4, ktorá by tak veľmi chcela jazdiť cez zákruty bokom. Klobúk dolu pred vyladením pohonu aj podvozka. Nová A4 má presne to, čo napríklad športovej čerešničke RS3 chýba – lepšie rozloženie hmotnosti, vyváženosť a pohon quattro s Torsenom. Naftový šesťvalec s výkonom 200 kW/ 272 k má dve veľké prednosti, teda okrem explozívnej sily a výbornej spotreby – kombinuje sa výhradne s pohonom quattro a klasickou planetovou 8-stupňovou automatickou prevodovkou Tiptronic (ako jediný motor v ponuke), ktorá radí rovnako rýchlo ako dvojspojky, je výborne zladená s motorom a dobre sa vie prispôsobiť jazdnému štýlu vodiča.

Technické parametre
motor 3.0 TDI quattro
zdvihový objem [cm3] 2967
výkon [kW/k] 200/272
pri otáčkach [1/min] 3250-4250
krútiaci moment [Nm] 600
pri otáčkach [1/min] 1500-3000
maximálna rýchlosť [km/h] 250
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 5,2
palivová spotreba [l/100 km] 6,7-9,4
objem bat. priestoru [l] 480
cena modelu od [€] 50.850

Kúpiť či nekúpiť?

Nová A4 vysoko nasadila latku v segmente a rozhodne si zaslúži byť v mojom finálnom  výbere o titul Auto roka. Kupujem a z naftových verzií chcem jednoznačne 3.0 TDI quattro.