Ben 2022 0049 f1 kampan bezbotas bannery 1140x190px sk 01mp 2
Thumb alfa romeo tonale ti 661 Thumb alfa romeo tonale 1.6 mjet diesel cennik Thumb alfa romeo tonale ti 10 Thumb alfa romeo tonale ti 38 Thumb alfa romeo tonale ti 71 000002480e430acd Thumb alfa romeo tonale ti 94 Thumb alfa romeo tonale ti 92 Thumb alfa romeo tonale ti 97 Thumb alfa romeo tonale ti 604 011e000012450d80 Thumb alfa romeo tonale ti 573 Thumb alfa romeo tonale ti 732 Thumb alfa romeo tonale ti 96

Alfa Romeo Tonale je v predaji už aj s turbodieselom 1.6 MJet. Poznáme ceny

Pre fanúšikov nafty máme potešujúcu správu. Tonale je na Slovensku dostupné už aj so štvorvalcovým turbodieselom 1.6 MJet s výkonom 96 kW (130 k), ktorý na predné kolesá posiela cez 6-st. dvojspojkovú prevodovku. 

Naftový motor má rovnaký výkon ako slabšia verzia elektrifikovaného turbobenzínového pohonu 1.5 e-Hybrid. Na rozdiel od neho však turbodiesel dostal 6-st. automatickú dvojspojkovú prevodovku, a nie novú 7-stupňovú. Krútiaci moment je o celých 80 Nm vyšší, konkrétne 320 Nm. Napriek tomu má naftové Tonale 1.6 MJet horšiu dynamiku ako mild-hybrid. Na stovku zrýchli za 10,9 sekúnd a maximálka je 194 km/h. K dispozícii je výlučne s pohonom predných kolies a s automatickou prevodovkou.

Kompletný cenník nájdete tu: Alfa Romeo Tonale 2022 

Cena naftovej verzie kopíruje slabší benzínový mild-hybrid. Za Tonale zaplatíte minimálne 35 500 eur vo výbave Super a to s oboma ponúkanými motormi. Rovnaká cena je aj vo výbave Sprint. Lepšie vybavené kúsky vo výbave Ti sa už cenou líšia, a to preto, že od tohto stupňa má mild-hybrid 1.5 e-Hybrid o 30 koní vyšší výkon. Ti je zároveň najvyšší stupeň výbavy pre turbodiesel. V okorenených výbavách Veloce a Edizione Speciale ho nekúpite.

Viac o jednotlôivých verziách Alfy Romeo Tonale si môžete prečítať v článku:

Alfa Romeo Tonale vstupuje na slovenskom trhu do predaja

Alfa Romeo Tonale je dlhá 4,53 m, široká 1,84 m a vysoká 1,6 m. Rázvor má hodnotu 2,64 m. Interiér je citeľne zameraný na vodiča - tak, ako je to pri Alfe zvykom. Kombinuje už na pohľad prémiové materiály so športovým vzhľadom kabíny a výbornou ergonómiou. Nám tvarmi pripomína interiér Giulie s tým rozdielom, že Tonale nasadilo nový infotainment systém (s funkciou Amazon Alexa). Kombinuje 12,3-palcový digitálny prístrojový panel s 10,25-dotykovým centrálnym displejom.

Alfa Romeo Tonale stojí tuhej platforme s nezávislým zavesením kolies. Vpredu aj vzadu nájdete tlmičové vzpery MacPherson. Značka sa pýši nasadením extrémne pevného skeletu, ktorý povyšuje jazdné vlastnosti, ale aj komfort odpruženia. Motiváciou bolo vytvoriť jedno z najlepšie jazdiacich áut segmentu C-SUV. Alfa mieri rovno na vrchol a tvrdí, že Tonale má v sebe DNA značky - zameranie na radosť z jazdy a špičkové jazdné vlastnosti.

Optimálne rozloženie hmotnosti medzi prednú a zadnú časť v spolupráci s nízkym ťažiskom dopĺňajú štandardne montované tlmiče s technológiou FSD s dvoma pracovnými okruhmi, vyvinuté v spolupráci s Koni. Poznáme ich už napr. z Fiatu Tipo. Ich tlmiaca sila závisí na miere stlačenia tlmiča. Na hladkej vozovke alebo pri športovej jazde, resp. brzdení sú tuhé a poskytnú viac opory. V prípade defenzívnej jazdy alebo na rozbitých cestách sa zasa "prispôsobia" a presunú misky váh na stranu komfortu. Nie sú však regulované elektronicky, ako pri adaptívnom podvozku, ale prietokom oleja v tlmiči a špeciálnym priepustným ventilom. 

Naše video z prvých jázd s Alfou Romeo Tonale:

Advertisement