Vw tiguan 11 2021 1140x190
Thumb alfa romeo stelvio 006 Thumb alfa romeo stelvio 001 Thumb alfa romeo stelvio 002 Thumb alfa romeo stelvio 003 Thumb alfa romeo stelvio 005 Thumb alfa romeo stelvio 004 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb alfa romeo stelvio 007 Thumb alfa romeo stelvio 008 Thumb alfa romeo stelvio 010 Thumb alfa romeo stelvio 011 Thumb alfa romeo stelvio 009

Alfa Romeo Stelvio prvýkrát na verejnosti

Taliani pokročili s vývojom SUV, postaveného na báze sedanu Giulia. Automobil už má vlastnú karosériu i meno.

Sexbomba medzi športovo-úžitkovými vozidlami alebo najlepšie jazdiace auto v triede. Do premiéry prvého SUV značky Alfa Romeo zostáva ešte viac ako rok, ale Taliani ho už teraz opisujú v superlatívoch.

Napokon, vývoj prebieha pod taktovkou značky Maserati a Sergio Marchionne uviedol, že auto bude vyladené predovšetkým pre čo najlepšie jazdné vlastnosti na spevnených cestách. Šéf koncernu Fiat Chrysler Automobiles zároveň prezradil názov novinky - Stelvio, inšpirovaný známym alpským priesmykom na taliansko-švajčiarskom pohraničí.

Passo dello Stelvio je častým cieľom fanúšikov dvoch alebo štyroch kolies, ale aj testovacích tímov automobiliek. Mimochodom, Alfa Romeo nebude vo svete motorov jediným vozidlom, ktoré nesie názov Stelvio. Rovnaký používa aj motocyklová značka Moto Guzzi.

Ale späť k novej Alfe. Jej vývoj napreduje, čo dokumentujú aktuálne špionážne fotografie. SUV s interným kódovým označením Tipo 949 D-SUV sa prvýkrát objavilo na verejnosti s vlastnou karosériou. Doteraz sa technika novinky ukrývala v útrobách rôzne upravených Fiatov.

Mohutná kamufláž veľa neodhaľuje, no podľa všetkého môžeme rátať s oblými líniami, aké má aj sedan Giulia. Z neho pochádza podvozková platforma pre nové SUV a podľa dostupných správ bude zhodný aj rozsah motorizácií. Pod kapotou nájdeme štvor- i šesťvalcové motory. Vrátane najvýkonnejšieho benzínového šesťvalca bi-turbo s objemom 2,9 litra (375 kW/510 k), určeného pre športový variant Quadrifoglio Verde.

Slabšie a lacnejšie varianty dostanú pohon zadných kolies, prevahu v ponuke Stelvia však budú mať štvorkolky.

O Talianoch je známe, že často menia svoje plány. Aktuálne platný termín pre premiéru Alfy Romeo Stelvio je záver budúceho roka. Predaj sa má rozbehnúť začiatkom roka 2018.

Mimochodom, na jednej spoločnej platforme má vzniknúť až osem áut značky Alfa Romeo. Prvá je Giulia, druhé Stelvio. Nasledovať bude menšie SUV (Tipo 962 C-SUV), veľký  športovo-luxusný sedan (Tipo 941), z neho odvodené kupé (Tipo 963) a nástupcovia existujúcich modelov MiTo a Giulietta.

Pôvodne mala verejnosť vidieť osem nových modelov Alfa Romeo do roku 2018, ale po novom automobilka posunula termín na rok 2020.