Vw 10 polo 10 2021 1140x190
Thumb 555555aaaa Thumb 63581 large 555555aaaa

Alfa Romeo avizuje novú platformu, SUVčka i konkurentov pre BMW 3 a 5

V roku 2018 vyrábať päťkrát viac áut ako v súčasnosti. Tak znie smelý plán obnovy tradičnej talianskej automobilky Alfa Romeo. Pomôcť jej má niekoľko nových modelov. Paradoxne, “ľudové” Alfy MiTo a Giulietta svojich nástupcov nedostanú.

Keď šéf holdingu FIAT Chrysler Automobiles Sergio Marchionne oznamoval, že Lancia sa postupne stiahne zo všetkých európskych trhov okrem talianskeho, argumentoval snahou upriamiť pozornosť na rozvoj Alfy Romeo. Dnes sme v tejto súvislosti o čosi múdrejší.

Alfa má zásluhou modelovej ofenzívy opäť získať imidž prémiovej značky a vyrábať 500.000 vozidiel ročne. Kľúčovým pre ňu je vývoj novej podvozkovej platformy, interne nazvanej Giorgio. Ráta sa s motormi uloženými vpredu pozdĺžne a pohonom zadných alebo všetkých štyroch kolies. Na tejto báze vzniknú sedany, prípadne aj kombíky, strednej a vyššej strednej triedy. Cieľom je konkurovať  trojkovému, resp. päťkovému BMW.

Menšia Alfa Giulia príde v roku 2017, väčšia Alfetta o rok neskôr, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemecký Auto Bild. Približne v rovnakom čase Taliani odhalia aj dve športovo-úžitkové vozidlá. Zdroj hovorí o “kompaktnom a väčšom” SUV, ktoré budú tiež stáť na platforme Giorgio.

“Nižšie” sa Taliani v budúcnosti nechystajú. Malé MiTo a kompaktnú Giuliettu nechajú dožiť bez nástupcov. Najmenšou Alfou v budúcnosti tak bude už skôr avizovaný Spider. Súrodenec novej Mazdy MX-5 sa na trhu objaví v roku 2016.

Oživenie 104-ročnej značky Alfa Romeo je pre FIAT Chrysler Automobiles kľúčové v snahe vrátiť sa na starom kontinente do čiernych čísel. Doplňme, že FIAT získal Alfu ešte v roku 1986 a odvtedy predstavil niekoľko plánov na jej výrazné pozdvihnutie. Ani jeden mu však celkom nevyšiel.