Continental 05 2020 1140x190
Thumb 39s Thumb 22s Thumb 23s Thumb 21s Thumb 24s Thumb 25s Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 26s Thumb 27s Thumb 28s Thumb 29s Thumb 30s Thumb 31s Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 32s Thumb 33s Thumb 34s Thumb 35s Thumb 36s Thumb 37s Thumb 38s Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 41s Thumb 40s Thumb 42s

Ako vyzerá budúcnosť Mitsubishi Evo a Subaru WRX STi? Pozrite sa

Niekdajší súperi z pretekárskych tratí sa musia popasovať s modernou dobou. Zatiaľ čo Subaru svoj športový sedan ďalej zveľaďuje, Mitsubishi pristúpilo k radikálnym zmenám.

Mitsubishi Lancer Evolution verzus Subaru Impreza WRX STi. Dva ikonické športové sedany boli najmä v deväťdesiatych rokoch minulého storočia veľkými rivalmi na rýchlostných skúškach automobilových súťaží, aj v porovnávacích testoch novinárov.

Myšlienka takmer pretekárskej techniky zabalenej do "obyčajného" kompaktného auta fascinuje dodnes a minimálne Subaru ju len tak ľahko neopustí. 

Na práve otvorenom autosalóne v Tokiu debutuje prototyp športového sedanu Subaru Viziv Performance Concept. Má klasickú trojpriestorovú karosériu, široké blatníky, veľa karbónových doplnkov aj typický nasávací otvor na kapote motora.

Chýba už len veľký zadný spojler, ktorý v tomto prípade čiastočne nahrádza špecificky tvarované veko kufra s výraznou odtrhovou hranou. Hlavným zdrojom prítlaku je však masívny zadný difúzor, doplnený o štyri koncovky výfuku.

Novinári okamžite začali špekulovať, že práve Viziv Performance Concept je vízia novej generácie Subaru WRX STi, ktorá sa v sériovej podobe objaví okolo roku 2020. Zástupcovia automobilky to nepotvrdili, ani nevyvrátili.

Každopádne, štúdia je o čosi väčšia ako súčasný sedan WRX STi. Na dĺžku meria 4630 mm, na šírku 1950 mm, na výšku 1430 mm a rázvor náprav dosahuje ohromných 2730 mm. Tmavé zliatinové disky majú priemer 20 palcov a sú obuté do pneumatík Bridgestone rozmeru 245/40.

Subaru hovorí o inšpirácii niekdajšími rýchlymi verziami modelov Legacy, Impreza a samotným WRX STi. O technike vieme iba to, že na pohon slúži prepĺňaný motor typu boxer a jeho sila prúdi na všetky štyri kolesá.

Konkurenčná automobilka Mitsubishi vlani ukončila výrobu svojho rýchleho sedanu Lancer Evolution X a skalní priaznivci plakali hneď dvakrát. Vedenie spoločnosti totiž potvrdilo, že ak Evolution ešte niekedy ožije, bude vyzerať úplne inak.

Tokijský autosalón dal manažérom za pravdu. Mitsubishi Evolution sa vracia v úplne novej podobe a zatiaľ len ako štúdia budúcnosti.

Z niekdajšieho sedanu vznikol dynamicky ladený crossover a šofér by sa v ňom mal cítiť ako pilot lietadla. Tento dojem navodí oblé čelné sklo i futuristická palubná doska obsahujúca množstvo displejov. Ani volant nie je obyčajný, namiesto okrúhleho venca má hranatý.

Umelá inteligencia dokáže sledovať jazdné návyky šoféra a priebežne vypracúva program na ich zlepšenie. 

Nielen zaslepená maska chladiča, ale najmä upravený názov auta - Mitsubishi e-Evolution - naznačujú, že ani pod kapotou nezostal kameň na kameni. Rýchly crossover má v duchu modernej doby elektrický pohon. To však neznamená, že s ním nemôže byť zábava. 

Predné kolesá roztáča jeden elektromotor, zadné hneď dva. Konštruktéri tým dosiahli účinné vektorovanie krútiaceho momentu, vďaka môže byť auto v zákrute neutrálne alebo dokonca pretáčavé.

Za zmienku stoja aj brzdy. Nie sú totiž hydraulické, ale čisto elektrické.