299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb vyhodnoteniet processed 640x420 Thumb rozbiehanie sa 650x323 Thumb neutr c3 a1l 441x650 Thumb jazda v kol c3 b3ne 650x433 Thumb jazda do kopca 2 650x297 Thumb jazda po rovine 650x396 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb hybridy 650x400 Thumb elektromobily 650x380 Thumb skupiny 650x383 Thumb striedanie 650x414 Thumb vyhodnotenie 650x408 Thumb 10096 large vyhodnoteniet 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 10095 large vyhodnotenie Thumb 10094 large striedanie Thumb 10093 large skupiny Thumb 10092 large rozbiehanie sa Thumb 10091 large neutr c3 a1l Thumb 10090 large jazda v kol c3 b3ne Thumb 10089 large jazda po rovine 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 10088 large jazda do kopca Thumb 10087 large jazda do kopca 2 Thumb 10086 large hybridy Thumb 10085 large elektromobily

Ako šetriť palivo?

S rastúcimi cenami palív sa stále viac rozpráva o úspornej jazde a znížovaním palivovej spotreby. Poučil nás o tom odborník Doc.Ing. Alexander Ikrinský PhD., zo strojníckej fakulty STU v Bratislave. Na začiatku hlavnej motoristickej sezóny nám poradil ako môžeme v rôznych jazdných situáciách ovplyvniť palivovú spotrebu. S každým autom si kúpite jeho špecifickú spotrebu, ktorú neovplyvníte. Tá s pribúdajúcimi kilometrami klesne. Neovplyvníte však prírodné podmienky, neodstránite kopce ani premávku na cestách. V trojuholníku technika, prostredie a vodič môže spotrebu najviac ovplyvniť práve on svojím správaním a návykmi. Poradíme vám ako šoférovaním neprichádzať zbytočne o litre benzínu. Najprv však teória.

Rozbiehanie

Po naštartovaní motora býva palivová spotreba veľmi vysoká, najmä v zime. Preto sa snažíme zohrievanie motora skrátiť na minimum. To znamená, že po naštartovaní – ak je to možné – sa s vozidlom hneď pohneme. Motor počas jazdy pracuje na väčší výkon, vyvíja viac tepla, tým sa skôr zohreje a skôr klesne aj spotreba paliva. Pekne to vidieť na palubnom počítači – ak máme okamžitú spotrebu – ako sa počas jazdy postupne znižuje. Iné je, keď výrobca zohrievanie motora na mieste predpisuje, to musíme rešpektovať, lebo určite vie, prečo to predpísal. Zásadne sa rozbiehame na prvom prevodovom stupni, asi na dĺžku vozidla. Takže ak vozidlo meria 3 m, tak na 3 m sa rozbehneme a hneď zaradíme druhý prevodový stupeň – hovoríme o manuálnej prevodovke.

Neutrál

Je výhodné včas pred križovatkou ubrať plyn a brzdením motorom prispôsobviť rýchlosť tak, aby sme po príchode na križovatku iba zošliapli spojku a zabrzdili. Vtedy dosiahneme úsporu paliva, lebo pri uvoľnenom akcelerátore – keď auto ide – sa nevstrekuje palivo. Keby sme chceli ešte viac ušetriť a okolitá premávka to dovolí, vtedy sa oplatí zaradiť včas pred križovatkou neutrál a zotrvačnosťou dobiehať až ku križovatke. Ideálne sú automobily, ktoré tesne pred zastavením alebo po zastavení samočinne vypnú motor. Ide o systém stop/ štart, ktorý zavádzajú do svojich modelov postupne všetky značky. Niektoré v štandardnej výbave pre všetky modely ako napr. BMW, iné ako súčasť základnej výbavy ekologických a úsporných verzií, ďalšie za príplatok. Výrobcovia ho niekedy nazývajú microhybridný systém, pretože tieto autá majú väčšinou tiež väčšie akumulátory, aby mali kam ukladať rekuperovanú pohybovú energiu, ktorú potom v podobe elektrického prúdu využívajú na prekrytie energetických nárokov auta počas státia na križovatke s vypnutým motorom.

Jazda v kolóne

Ak sa kolóna pohybuje určitou rýchlosťou – 20-30 km/h – tak sa oplatí jazdiť na druhý prevodový stupeň. Keby sme išli na jednotke a prispôsobovali rýchlosť kolóne, spotreba by bola vyššia. Rozdiel môže byť aj 2-3 l/100 km, možno aj viac. Dôležité je, aby sme zbytočne nepoužívali nízke prevodové stupne, lebo vtedy palivová spotreba veľmi rastie.

Jazda do kopca

Človek by si myslel, že keď pôjde na menší plyn a na nižšom prevodovom stupni do kopca, tak ušetrí. Opak je pravdou. Keď pôjdeme s minimálne zošliapnutým akcelerátorom na prvý alebo druhý prevodový stupeň, motor bude mať nízke otáčky, ale spotreba bude obrovská. Motor bude málo zaťažený, ale bude dochádzať k častému vstrekovaniu paliva. Pri málo zaťaženom motore veľmi stúpa jeho špecifická aj prevádzková spotreba. Čím dokážeme jazdiť do kopca na vyšší prevodový stupeň, tým viac sa zvýši účinnosť motora a zníži jeho spotreba. Najlepšie je ísť do kopca na najvyššom možnom prevodovom stupni, ktorý motor utiahne. Samozrejme, s ohľadom na bezpečnosť cestnej premávky.

Jazda po rovine

Keď jazdíme trebárs na druhom prevodovom stupni, dôležité je rozbiehať sa na pol až trištvrte plynu. Vtedy je najmenšia spotreba paliva a hneď ako je to možné zaradíme tretí prevodový stupeň, ale samozrejme pri takých otáčkách, aby motor nevynechával, netrhal a nezhasínal. Na trojke ďalej zrychlujeme na pol až trištvrte plynu a opäť radíme vyšší prevodový stupeň, akonáhle je schopný sa uchytiť a potiahnuť. Rovnakou technikou pokračujeme až po posledný stupeň, v závislosti od toho, koľko stupňovú prevodovku máme. Spravidla čím rýchlejšie jazdíme, tým spotreba narastá a pri vysokých rýchlostiach prudko narastá, protože tam úžasným spôsobom rastie tiež odpor vzduchu. Čím ideme pomalšie na nižšom prevodovom stupni, tým má motor vyššie otáčky, tým viac paliva sa vstrekuje a palivo, ktoré sa už raz dostane dnu sa nevráti späť a spotreba narastá. Takže vyhýbame sa nízkym prevodovým stupňom a pokiaľ je to možné, najdlhší kus cesty ideme na najvyššom prevodovom stupni. Nie príliš veľkou rýchlosťou. Aká je tá optimálna cestovná rychlosť na spotrebu? V každom aute iná. Záleží od toho ako je motor zladený s automobilom, ako je sprevodovaný, ale veľmi často to býva tá najnižšia rýchlosť akú motor dokáže utiahnuť na poslednom prevodovom stupni.

Hybridy

Hybridný pohon má obrovskú výhodu – pri každom ubraní plynu a pri brzdení šetrí palivo. Vtedy dobíja batérie. Rekuperáciou sa kinetická energia premieňa na elektrickú a ukladá v trakčných akumulátoroch. Potom sa opätovne použije pri rozbiehaní, čiže sa nestratí. Je to zaujímavá alternatíva, produkuje málo škodlivín, čiže je veľmi ekologická.

Elektromobily

Keď som odkázaný na elektrickú zásuvku, tak ju musím mať v garáži. Málokto má garáž so zásuvkou, prípadne vôbec nemá garáž, takže elektromobil nemá kde dobíjať. Spoliehať sa, že na parkoviskách budú stojany, kde sa bude dať dobíjať..? Obávam sa, že vandali by to rýchlo zničili. Ďalej – čo ak zdražie elektrický prúd? Ak by sa rozšírili elektromobily, došlo by k zdraženiu elektriny a chýbala by. Už aj tak je jej nedostatok a teraz si predstavte ten obrovský odber, keby na ňu jazdilo veľa áut. Otázka znie, ako vyrobiť elektrinu ekologickým spôsobom. Ono to iba vyzerá, že je to čistá energia. Problém emisií sa presúva do elektrární, hoci je pravda, že tam sa to dá riešiť vyššími nákladmi.

Jazda na spotrebu v praxi

Hodinovými “pretekmi” v dosiahnutí čo najnižšej spotreby sme čitateľom umožnili v praxi si vyskúšať čo všetko vplýva na spotrebu a ako sa v meste správajú rôzne typy automobilov. Vystačí si elektromobil so zásobou elektrickej energie? Koľko prejde plug-in hybrid čisto na elektrickú energiu? Je úspornejší v rovnakom aute trojvalec alebo štvorvalec ?

Čitateľov sme rozdelili do 4 skupín a “preteky” mohli začať. Jazdilo sa po vytýčenom okruhu na cvičisku bezpečnej jazdy v areáli Slovakia Ringu. Taktiku sme nechali na súťažiacich. Niektorí štartovali s otvorenými oknami a zapnutou klimatizáciou. Iní k tomu pristúpili zodpovednejšie a obmedzili akékoľvek straty energie, ktoré by negatívne ovplyvnili spotrebu. To sa týkalo najmä Plug In hybridu a elektromobilu. Bolo napínavé sledovať ako všetci vodiči postupne dochádzali na rôzne finesy, o ktorých píšeme vyššie. Postupne všetci pozatvárali okná. Pri striedaní vypínali motory, aby zbytočne nerástla spotreba a v týchto momentoch si viacerí v praxi uvedomili zmysel rastúcej módy stop/štart systémov.

Čitatelia sa rozdelili do štyroch skupín a v jednotlivých autách sa potom striedali celú hodinu pravidelne po troch kolách.

Asi najväčšia pozornosť sa sústredila na elektromobil a Plug In hybrid. Všetci boli zvedaví koľko oba prejdú výhradne na elektrickú energiu. Prius Plug In obsahuje rovnakú techniku ako klasický Prius, má však väčšie batérie novšej generácie (lithiumionové), ktoré mu síce ubrali z batožinového priestoru (zabrali voľný priestor pod podlahou kufra), ale vďaka nim sa dojazd výhradne na elektrický pohon predĺžil z 2 na 20 km pri najvyššej možnej rýchlosti 100 km/ h, namiesto pôvodných 50 km/h. V praxi tak minimálne cestu do práce môžete absolvovať na elektrinu a pokiaľ sa vám podarí po ceste rekuperovaním energie aj niečo ušetriť, tak možno vám vyjde aj na cestu späť. Ak nie, nič sa nedeje, stále máte benzínový motor, ktorý odstraňuje stres vyskytujúci sa pri elektromobile.

Súťažiaci počas “pretekov” sami na sebe zistili aký prínos môže mať v mestskej premávke stop/štart systém. Vypínaním motora pri striedaniach dokázateľne šetrili.

Jazdiť v aute Citroen C-Zero je nesmierne zábavné a poučné. Pokiaľ nevzrastú ceny elektriny, 100 km vás vyjde na vyše 1 €. Máte plnohodnotné 4-miestne auto, ktorého elektromotor výkonu 49 kW/ 67 k mu udeľuje úžasnú dynamiku a jediným jeho hendikepom je vysoká cena – asi 33.000 €. Nebyť jej, viem si ho predstaviť ako ideálne auto do mesta. V noci nabijem a hoci neprejdem až 150 km ako tvrdí výrobca, na každodenné povinnosti postačí aj 100 km. Pri jazde po meste veľa závisí od toho ako tlačíte na akcelerátor a hospodárite s elektrinou. Ak budete silno chladiť alebo kúriť, počúvať hlasno muziku a inak vo veľkom míňať elektrickú energiu, dojazd sa skráti. Predĺžiť ho môžete jazdným štýlom. C-Zero rekuperuje oveľa intenzívnejšie než Prius, čo cítiť na výraznejšom spomaľovaní po ubratí plynu. Ak teda máte dostatočný odhad na to kedy začať uberať pred zákrutou alebo križovatkou aby ste nemuseli použiť brzdu, naučíte sa jazdiť po meste úplne bez brzdenia. Tým šetríte brzdy a zároveň získavate elektrinu. Napr. keď som vychádzal z domu na Slovakia Ring dojazd ukazoval 98 km. Kým som došiel na koniec Bratislavy vďaka jazde bez použitia brzdy sa predĺžil na 104 km. Neskôr na okreskách a pri jazde vyššou rýchlosťou než v meste začal klesať. Takže v autách vybavených rekuperáciou brzdnej energie, dojazd vo veľkej miery záleží od vodiča a jeho jazdného štýlu.

Kombináciou dojazdu 20 km na elektrinu a možnosti pokračovať na spaľovací motor najviac presvedčil divákov Prius Plug In. Toto je alternatíva, ktorá umožňuje šetriť náklady na palivo pohonom na elektrinu a zároveň zbavuje majiteľa stresu kvôli dojazdu. Otázne je, či by za neho hlasovali aj s vedomím jeho ceny, ktorú momentálne ešte nepoznáme ani my. Nízka však rozhodne nebude.

Počas nášho testu Prius Plug In prešiel na elektrický pohon 15 km a hodinové preteky vďaka tomu ukončil s neuveriteľne nízkou spotrebou 1,6 l/100 km! Elektromobil minul sotva štvťku nádrže, čo ma potešilo, lebo aspoň mi vydalo aj na cestu domov. C-Zero sa dobíja 6 hodín, cez rýchlonabíjačku aké u nás zatiaľ nemáme mu to trvá do 30 min. Jazda s ním však trochu pripomína napínavu hru s názvom: kam spolu dôjdeme? V tomto smere Plug In hybrid dáva vodičovi viac slobody. Porovnanie dvoch motorických verzií Kie Picanto ukázalo, že nie vždy menej je viac. V tomto prípade o jeden valec menej. Trojvalček sa viac natrápi kým rozbehne auto, preto bol úspornejší 1,2-litrový štvorvalec. Spotreboval 5,2 l/100 km, zatiaľ čo trojvalec si odpil 5,4 l/100 km.