Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Ako funguje revolučný HybridAir od Citroënu a Peugeotu?
Zatiaľ sme v ňom nejazdili, no spolu so vznikom testovacej flotily áut, prenikli na verejnosť nové informácie o funkcii netradičného poháňacieho ústrojenstva.
Koncern PSA Peugeot-Citroën na vlaňajšom autosalóne v Ženeve vyrukoval s myšlienkou dostupného hybridu, ktorý namiesto použitia obvyklého elektromotora a drahých batérií, pracuje na báze pneumatiky a hydrauliky. V expozíciách oboch koncernových automobiliek žiarili makety systému HybridAir s veľmi stručným popisom funkcie, no potom nastúpilo mlčanie
Projekt však pokračuje ďalej. Peugeot medzičasom v spolupráci so spoločnosťou Bosch postavil prvú sériu testovacích prototypov. Skúšky by mali pokračovať až do prelomu rokov 2016/2017, kedy sa očakáva prvé nasadenie systému HybridAir do sériovej výroby.
Prototyp na báze crossoveru Peugeot 2008 poháňa atmosférický zážihový trojvalec 1.2 VTi (60 kW/82 k). Pod prednou kapotou mu sekunduje hydraulické čerpadlo fungujúce aj ako motor. V stredovom tuneli je umiestnená vysokotlaková valcová nádrž, naplnená zmesou vzduchu a dusíka. Pod podlahou kufra je ďalšia, tentoraz nízkotlaková nádrž s olejom. Čerpadlo s nádržami prepája sieť rúrok a niekoľko ventilov.
Primárnou úlohou spaľovacieho motora je roztáčať predné kolesá. Zároveň poháňa hydraulické čerpadlo, a to buď počas jazdy alebo pri voľnobežných otáčkach.
Hydraulické čerpadlo tlačí olej do vysokotlakovej nádoby v stredovom tuneli. Olej tam stláča zmes vzduchu s dusíkom. Tlak v nádrži rastie, až dosiahne približne 250 bar.
Pri následnej potrebe akcelerovať z miesta alebo zrýchliť počas jazdy sa tlak v nádrži uvoľní. Olej začne prúdiť v opačnom smere – z nádrže cez čerpadlo, ktoré tentokrát plní úlohu hydraulického motora, a roztáča kolesá auta. Hydromotor dokáže vyvinúť výkon až 29 kW (40 k).
Krútiaci moment zo spaľovacieho a hydraulického motora na predné kolesá prenáša planétová prevodovka – podobná, akú využívajú klasické hybridy. Vozidlo sa môže pohybovať iba na benzín, iba za pomoci pneumaticko-hydraulického systému alebo kombináciou oboch. Jazda v pnematicko-hydraulickom režime je omedzená maximálou rýchlosťou 60 km/h.
Olej z tlakovej nádrže dokáže poháňať auto na vzdialenosti asi 200 až 500 metrov. Cez hydraulický motor prúdi rúrkami do nízkotlakovej nádoby pod batožinovým priestorom. Následne sa celý proces začína odznova. Čerpadlo za pomoci spaľovacieho agregátu začína tlačiť olej do vysokotlakovej nádoby,…
Opätovné natlakovanie nádrže trvá údajne do desiatich sekúnd, takže cyklus sa veľmi rýchlo opakuje. Stačí uvoľniť akcelerátor alebo zastaviť na križovatke a opäť môžete absolvovať niekoľko sto metrov zadarmo.
Z pätnásťminútovej testovacej jazdy v preplnených uliciach Paríža vraj až deväť minút auto jazdilo iba s pomocou hydraulického oleja. Peugeot 2008 HybridAir podľa výrobcu v priemere spotrebuje dva litre benzínu na sto kilometrov.
HybridAir je určený práve pre malé a kompaktné vozidlá, kde je podľa Francúzov použitie klasického hybridu nerentabilné. Konštruktéri argumentujú jednoduchosťou celého systému, ktorému nevadia extrémne klimatické podmienky, takže je vhodný pre všetky kúty sveta. V hydraulickom systéme cirkuluje 14 litrov oleja, aký bežne maže automatické prevodovky.
Tlakové nádrže, čerpadlo, olej, rúrky, atď sa postarali o zvýšenie hmotnosti auta v porovnaní s bežnou verziou 2008 1.2 VTi o 120 až 130 kilogramov. Hybrid má byť výhľadovo drahší o 3.000 či 4.000 eur než bežný zážihový variant.