Aj Daimler sa pozerá ďaleko dopredu
Na svetovej výstave elektroniky CES v Las Vegas poskytne druhý januárový týždeň široký výhľad na mobilitu budúcnosti.
Svetovú premiéru tam bude mať druhá generácia kompaktného športovo-elegantného 4-dverového kupé s karosériou avantgardných tvarov a rekordne nízkym súčiniteľom odporu vzduchu Mercedes-Benz CLA a na americkom kontinente tam po prvýkrát vystavia prvé rýdzo elektrické SUV Mercedes-Benz EQC s dojazdom 450 km a revolučný koncept mobility Vision Urbanetic. Pretože o prvých 2 sme vás už na tomto mieste informovali, zameriame sa iba na predstavenie posledného z nich.
Autonómna elektrická platforma Vision Urbanetic pochádza z divízie Mercedes-Benz Vans. Vyvinuli ju ako súčasť úplne novej koncepcie mestskej mobility (v rámci programu adVANce). Platforma (dĺžka/úložná dĺžka: 3,70/ 5,14 m) je vybavená rozličnými kamerovými a snímacími systémami, rozpoznáva okolie a aktívne s ním komunikuje (napríklad „informuje“ okoloidúcich, že ich zaznamenala). Alternatívne môže niesť rôzne nadstavby (moduly) na prepravu nákladu (úložný objem 10 m3, respektíve 10 paliet EPAL) alebo na prepravu osôb (poskytuje 8 miest na sedenie a 4 na státie pre účastníkov kratších jázd), pričom flexibilná (automatická) výmena nadstavieb trvá iba niekoľko minút.
Vision Urbanetic tak odstraňuje hranice medzi dopravou osôb a nákladnou prepravou. Pomocou uceleného systémového riešenia a zaznamenávania údajov v reálnom čase reaguje na ponuku a dopyt v stanovenej oblasti. Databáza údajov a umelá inteligencia (v centrále Vehicle Control Center) dokáže potrebu prepráv navyše tiež vopred predvídať.
Inovatívna koncepcia mestskej mobility Vision Urbanetic umožňuje dopytom riadenú, udržateľnú a efektívnu prepravu osôb a tovaru. Inovatívnym spôsobom napĺňa potreby miest, podnikov najrozličnejších odvetví aj samotných obyvateľov a cestujúcich. Zároveň redukuje objem dopravy, odbremeňuje vnútromestské infraštruktúry a prispieva k lepšej kvalite života v mestských zónach.
„Počas dňa prepravuje Vision Urbanetic v časoch špičky najmä osoby, v noci sa využíva na rozvoz tovaru. Môže tiež slúžiť za mobilný základ pre dodávateľské drony alebo samojazdiace roboty na doručovanie na poslednom kilometri“, hovorí o možnostiach novej koncepcie dopravy Volker Mornhinweg, šéf divízie Mercedes-Benz Vans. Podľa jeho slov sú riešenia mobility budúcnosti nevyhnutnosťou. Veď už teraz sú mnohé centrá miest dramaticky preťažené. Pritom podľa odhadov OECD sa do roku 2050 svetová nákladná doprava strojnásobí.
Vďaka plnoautomatizovanému jazdeniu bez vodiča Vision Urbanetic výrazne znižuje náklady na prevádzku. S výnimkou času nabíjania pre akumulátorový elektrický pohon a prestávok na údržbu možno každé vozidlo využívať 365 dní v roku a 24 hodín denne. Takto sú napríklad v prímestskej osobnej doprave rentabilné aj také riešenia, ktoré by s vodičom nebolo možné prevádzkovať hospodárne. Koncepcia súčasne dáva odpoveď na stále väčší nedostatok vodičov. Už dnes dokážu prepravcovia obsadiť chýbajúce pozície iba veľmi ťažko alebo vôbec. V tejto súvislosti istý nemecký špecializovaný magazín označil slovné spojenie „Fahrermangel“ (nedostatok vodičov) za logistické slovo roka 2017. Neexistujúce pracovisko vodiča okrem toho zlepšuje využiteľnosť interiéru. Volant, pedále, prístrojová doska a celý kokpit patria minulosti. Získaný priestor možno využiť pre ďalších cestujúcich alebo na väčší nákladný priestor. Elektrický pohon Vision Urbanetic umožňuje mobilitu lokálne bez emisií a vytvára z neho dokonalé vozidlo do mestských centier a stredísk, do ktorých je napríklad zo zákona obmedzený vjazd. Okrem toho, takmer nehlučný elektrický pohon otvára aj nové možnosti vo večernom alebo nočnom rozvoze tovaru a má preto veľký ekonomický potenciál.