Kia 1140x190
Thumb alutec4 Thumb alutec3 Thumb alutec1 Thumb alutec2 Thumb brock1 Thumb rial1 Thumb brock2 Thumb rial2 Thumb rial3

Aj cez zimu bezpečne a štýlovo: Pri výbere zliatinových diskov rozhoduje kvalita a pôvod

Zima nie je dôvod na to, aby ste prezúvali z aludiskov na plechové. Všetko je o prístupe a údržbe. Ak už sa rozhodnete pre zliatinové disky, kupujte výhradne homologizované originály od preverených dodávateľov. Je pritom jedno, či disky používate celoročne, alebo sa rozhodnete prezuť na „zimné“ zliatinové.

Aké by mali pri výbere produktu platiť pravidlá? Otázka pre špecialistku Helenu Mikulovú zo spoločnosti BENET SK, s. r. o.

TOP pravidlá pri výbere diskov

 • Základom, bez ktorého sa nepohnete, je technický preukaz vozidla a technická špecifikácia
 • Ponúkaný disk by mal obsahovať najdôležitejší údaj a to je KBA (typové schválenie) – preverte si to. Tento údaj je vyrazený na disku a obsahuje KBA a číselný rad. 
 • Pýtajte si od predajcu TUV certifikát k predávanému dis­ku. 
 • Ak disk neobsahuje KBA + číselný rad, prípadne E (správu o homologizácii) s číselným radom, takýto výrobok rozhodne nie je originál, nekupujte ho.
 • Nápadne nízka cena veští len a len veľké problémy – nepodľahnite jej.
 • V prípade, že sa rozhodnete na zimu prezúvať iba pneumatiky, bez prechodu na plechové disky, a ostávate pri zliatinových – doprajte im pred zimou, tak ako autu, profesionálnu údržbu. Počas roka sa mohli znečistiť (od asfaltu, pohonných látok, kyselín, olejov …), mechanicky poškodiť, a to je práve živná pôda pre chemické posypy a náročný, meniaci sa terén. 

Predsudky dajte bokom

Čo motoristov najviac brzdí pri rozhodnutí, či jazdiť od jesene do jari na zliatinových diskoch alebo nie, sú zväčša predsudky. „Predovšetkým majú pocit, že sú disky v zime príliš krehké, ľahko sa poškodia a nezaručujú dostatočnú bezpečnosť pri jazde. Ak investujú do originálnych homologizovaných výrobkov a správne sa o ne starajú, obavy naozaj nie sú na mieste. Navyše – výrobcovia renomovaných značiek, ako napríklad Alutec alebo Brock majú v ponuke zliatinové disky, ktoré svojimi vlastnosťami takpovediac kopírujú zimné podmienky a nároky na ich bezchybnú prevádzku,“ vysvetľuje H. Mikulová. Aj tu platí, že pri jeho výbere by sme mali v prvom rade pozerať na technické parametre a bezpečnostné prvky a až potom na výbavu, príslušenstvo, ktoré spoľahlivému tátošovi dodá ten správny look.

Správna údržba je základ

V zime na kolesá negatívne pôsobia predovšetkým posypové soli a ich prímesi, ktoré môžu pri dlhšom pôsobení narušiť vrchné vrstvy laku alebo vniknúť do hlbších škrabancov, oderov. Takto spôsobia, že sa lak začne napríklad odlupovať a následná oprava si už vyžiada viac času a peňazí. „Často sa u nás stretávame so zákazníkmi, ktorí vôbec netušia, ako bežne disky udržiavať tak, aby ich – aj keď s dobrým úmyslom – sami nepoškodili.“ Čo radí odborníčka?

 • Pravidelná a správna starostlivosť.
 • Je potrebné používať profesionálne čistiace prípravky so zreteľom na typ povrchu diskov (či už majú chrómové, leštené alebo striebornú klasiku).
 • Nechajte si poradiť od odborníkov. Disky skontrolujú a bez problémov pripravia na ďalšie používanie.

Modely so snehovou vločkou

V ponuke spoľahlivých výrobcov renomovaných značiek aludiskov nechýbajú aj modely označené snehovou vločkou. Tvarom, materiálom a povrchovou úpravou sú pripravené čeliť ako mrazivým teplotám, tak i meniacemu sa povrchu vozovky. Môžete si byť istí, že ani pri 20 stupňoch pod nulou neprasknú, ako si niektorí pesimisti myslia. Čím sa od „letných“ diskov odlišujú?

 • Takzvané zimné verzie sú dizajnovo jednoduchšie, s menším počtom lúčov a teda i univerzálnejšie, vhodné pre viac modelov automobilov.
 • Kolesá s menším počtom lúčov a kompaktným dizajnom sa, vzhľadom na typ povrchu vozovky v zime, rozhodne ľahšie a dôkladnejšie čistia, udržiavajú.
 • Jednoduchosť tvaru znamená menšiu celkovú plochu, ktorá sa môže poškodiť.

Renomovaní výrobcovia zliatinových kolies, ako napríklad Alutec, Brock či Rial, pripravili na nastávajúcu sezónu modely, ktoré potešia každého milovníka kvality a pekného dizajnu. K týmto atribútom pridáme samozrejme aj bezpečnosť, ktorá je pri jazde – primeranej stavu a povrchu vozovky, zaručená. Z bohatej ponuky si môžete vybrať na www.diskybenet-sk.sk

Tip pre Vás:

Brock RC32 HGVP– označený snehovou vločkou, čiže na zimné cesty ako stvorený, variabilný pre všetky typy osobných vozidiel a SUV, s moderným, jednoduchým a nadčasovým dizajnom. 10-lúčové disky, povrchová úprava „leštený“ alebo „sivý metalický“, v ponuke od 16 do 19 palcov.

www.predajdiskov.sk 

 

zdroj foto : www.alutec.derial.debrock.de)