299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Aj Briti zakážu benzín a naftu. Budú mať dosť elektriny pre autá?

Lavína vyvolaná emisnými škandálmi automobiliek pravdepodobne zmetie všetky spaľovacie motory.

Od roku 2040 si vo Veľkej Británii nekúpite nový automobil spaľujúci benzín alebo naftu. Vyplýva to z rozhodnutia miestnej vlády. Zakázané budú dokonca aj hybridy, kombinujúce spaľovací a elektrický motor. Absolútnu prednosť dostanú elektromobily.

Už v roku 2020 získajú britské úrady možnosť spoplatniť niektoré úseky ciest pre autá s benzínovým alebo naftovým pohonom. Pôjde o tie cesty, na ktorých sa meraním preukážu zvýšené hodnoty škodlivých látok v ovzduší.

Vláda zdôraznila, že musí rázne zakročiť, pretože znečistené ovzdušie si vyberá daň na zdraví ľudí. Podľa odhadov, krajina kvôli zníženej produktivite obyvateľstva prichádza ročne o 2,7 miliardy libier.

O zákaze spaľovacích motorov sa diskutuje aj v ďalších krajinách - v Nemecku, Nórsku, Holandsku alebo vo Francúzsku.

Hoci "zelená" budúcnosť pôsobí na prvý pohľad lákavo, predsa len má niekoľko otáznikov. Napríklad či vieme ekologicky vyrobiť dostatok elektrickej energie pre všetkých. Koľko bude stáť vybudovanie nových rozvodných sietí, ktoré zvládnu nápor elektromobilov? Dokážeme vyrábať dostatočné množstvo batérií?

S akumulátormi už dnes hlási problémy americká Tesla i kórejský Hyundai. Tesla nedávno odpísala zo svojich akcií až 20 percent pre znížený predaj Modelu S a Modelu X. Nie že by o ne nebol záujem, ale výrobcovi chýbajú batérie. Američania horúčkovito pracujú na výstavbe továrne Gigafactory, kde by mali vznikať milióny lítiovo-iónových článkov ročne.

Hyundai hlási zvýšený záujem o svoj ekologicky ladený model Ioniq Electric. Ročná produkcia by mala stúpnuť zo súčasných 14 400 na 21 600 kusov, lenže dodávateľ batérií - spoločnosť LG Chem - je proti. Firma momentálne nemá výrobné kapacity na to, aby mohla vyhovieť takému počtu zákazníkov.

Samozrejme, je iba otázku času, kedy v rôznych častiach sveta vzniknú obrovské továrne produkujúce akumulátory. Potom bude potrebné odpovedať na otázku, aké batérie chceme vyrábať. Pre produkciu najrozšírenejších lítiovo-iónových článkov sú potrebné vzácne kovy. V blízkej budúcnosti preto môžeme očakávať otvorenie nových lítiových dolov, pričom jeden má vzniknúť aj v susednom Česku.

Zatiaľ čo zásoby lítia sú pomerne veľké, kobaltu je málo. Navyše, až dve tretiny svetových zásob kobaltu sa nachádzajú na území Demokratickej republiky Kongo. Napriek názvu ide o diktatúru, a tak je obchodovanie s ňou problematické minimálne z etického hľadiska.

Automobilky už dnes hľadajú rôzne alternatívy, aby skrátili čas potrebný pre dobitie batérií. 

Napríklad Toyota vyvíja nový typ akumulátorov založených na princípe polovodičov. Hlavnou výhodou je vyššia hustota energie a rýchle opätovné dobitie akumulátora. Nabitie elektromobilu by v budúcnosti nemalo trvať dlhšie ako natankovanie plnej nádrže benzínu či nafty.

Zdá sa, že svet čaká ďalšia priemyselná revolúcia.