Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Adam to všetko začal
Medzi najstaršie automobilky sveta patrí aj Opel. Dnes je jasné, že priekopnícka odvaha, objavovanie nových technológií a tradícia výroby sú veľmi dôležité. Vyše storočné skúsenosti s konštruovaním áut sa nedajú ničím nahradiť. Klasické automobilky nekopírujú ostatných, ale stále si udržujú náskok.
V druhej polovici devätnásteho storočia nastal nebývalý rozvoj techniky. Jedným z fascinujúcich vynálezov bol šijací stroj, ľahký, prenosný a dostupný pre domácnosti. Podnikateľ Adam Opel, vyučený zámočník z Rüsselsheimu usúdil, že taký prístroj dokáže vyrábať a v roku 1862 založil firmu, ktorá začínala výrobu v otcovej dielni. Rodinný podnik sa o šesť rokov preťahoval do nových budov a postupne sa do chodu továrne zapájalo aj jeho päť synov. Továreň nebola úspešná iba výrobkami, od roku 1872 mali zamestnanci napríklad zdravotné poistenie. K šijacím strojom pribudla v roku 1886 výroba bicyklov. V roku 1895 Adam Ople vo veku 58 rokov umiera na týfus, jeho firma je v tom čase jednotkou na európskom trhu vo výrobe šijacích strojov a svetovou vo výrobe bicyklov.
V roku 1897 bratia Wilhelm a Fritz Oplovci kupujú práva na výrobu áut od Friedricha Lutzmanna a v roku 1899 sa zrodí v Rüsselsheime prvý automobil značky Opel. Čoskoro však model s reťazovým pohonom kolies zastaral a bratia sa v roku 1901 s Lutzmannom rozišli. Nadviazali partnerstvo s Francúzom Pierrom Alexandrom Darracqom, ktorý používal na pohon kardan a dokázal stavať karosérie z plechových výliskov. Ani toto partnerstvo nevydržalo dlho. Bratia Oplovci pochopili, že potrebujú vlastný vývoj. Zaviedli výrobu motocyklov a začali konštruovať automobily. V jeseni 1902 mal výstavnú premiéru pôvodný Opel s dvojvalcovým motorom a výkonom 12 koní. O rok neskôr prišiel prvý vlastný štvorvalec. Značka Opel sa zapájala úspešne do motoristického športu, ktorý pomáhal vyvíjať stále dokonalejšie autá. To mimochodom platí dodnes. Pre veľký záujem o ďalšie modely postavila automobilka v roku 1906 ďalší výrobný závod v Berlíne. V roku 1914 už bola značka Opel najväčšia v Nemecku.
V dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia sa prvý raz prejavil ešte výraznejšie priekopnícky duch značky Opel, ktorý pretrváva až dodnes. Je to éra modelov Laubfrosch (rosnička) a Rakete (raketa). Malý automobil s typovým označením 4/12 hp dostal prezývku Laubfrosch pretože mal karosériu štandardne nalakovanú svetlo zelenou farbou pripomínajúcou žabu. V roku 1924 Opel ako prvý automobilový výrobca v Nemecku začal používať výrobný pás. V roku 1928 automobil Opel s raketovým pohonom vytvoril nový rýchlostný rekord pozemných vozidiel na pretekárskom okruhu Avus v Berlíne. Fritz von Opel dosiahol rýchlosť 238 km/h, ktorá bola v tých časoch takmer nepredstaviteľná. O rok neskôr sa Opel vzniesol na oblohu: Klzák Opel-Sander RAK1 s raketovým pohonom odštartoval z trávnatej plochy letiska Rebstok vo Frankfurte, čo bol historicky prvý úspešný let pilotovaného lietadla s raketovým pohonom.
Ťažké časy ekonomickej krízy dopadli po roku 1929 aj na automobilku Opel. Osemdesiat percent jej akcií získava GM za 26 miliónov dolárov. Firma zavádza prostredníctvom Opel Bank predaj áut na splátky. Prekonať ťažké časy pomohol aj ľahký nákladný automobil Blitz s nosnosťou 1,5 tony. Vývoj technológii však neustáva. Opel Olympia je v roku 1935 prvé nemecké auto so samonosnou oceľovou karosériou. V tridsiatych rokoch minulého storočia motorizmus zažíva nebývalý rozmach. Autá idú na odbyt, ale trh je hladný po takzvaných ľudových autách. Má ísť i kompaktné, obratné veľkosériové auto za dobrú cenu s nízkou spotrebou a solídnymi jazdnými vlastnosťami. V roku 1936 predstavia prvú generáciu slávneho modelu Kadett za 2100 ríšskych mariek. Motor s objemom 1073 kubických centimetrov a výkonom 23 koní poháňal cez trojstupňovú prevodovku zadné kolesá. Zvláštnosťou motora bol nov ý druh spádového karburátora. Auto dosahovalo rýchlosť 100 km/h. Malo na všetkých kolesách hydraulicky ovládané bubnové brzdy. Komfort jazdy zabezpečovali 16-palcové kolesá. Samonosná karoséria dlhá 3810 milimetrov bola zvlášť ošetrená proti korózii, lak bol nanesený aj na vnútorných plochách dutín. Kadett mal mnoho ďalších riešení, dovtedy v tejto cenovej kategórii nemysliteľných: integrované svetlomety do karosérie, vetranie interiéru výklopnými trojuholníkovými okienkami, batožinový priestor , do ktorého sa neprášilo, ukazovatele smeru či kvapalinové tlmiče pruženia. Rok po predstavení modelu Kadett predáva Opel divíziu bicyklov firme NSU, v ďalšom roku prichádza luxusnejší model Kapitän.
V októbri 1940 sa po produkcii milióna kusov modelov Kadett a Kapitän výroba osobných áut zastavuje. Prednosť má vojnová technika. V roku 1944 bombardovanie spojeneckých vojsk zničí polovicu fabriky v Rüsselsheime a celú v Brandenburgu. Rusi majú v Moskve automobilku, ktorá už v roku 1940 vyrobila repliku modelu Kapitän, ale Stalinovi sa auto nepáčilo pre vyčnievajúce svetlá z blatníkov a najmä pre dvojdverovú karosériu. Po vojne však Rusi nájdu riešenie, celé výrobné zariadenie Kadetta odvezú do Moskvy ako vojnovú korisť. Kadett žije ďalej pod novým menom Moskvič 400.
Po vojne vyrábali v automobilke najprv chladničky. Výroba áut začala modelom Blitz. V októbri 1947 zišiel z výrobnej linky v Rüsselsheime prvý osobný automobil Opel Olympia, no až o tri roky sa podarilo dokončiť úplnú obnovu výrobných závodov. Potom však Nemecko zažilo hospodársky zázrak. Azda k tomu prispelo aj 100 percentné zdanenie zisku firiem, takže všetky peniaze išli na ich rozvoj. V roku 1962, keď automobilka oslavovala storočnicu, predstavili svetu novú generáciu Kadett s prívlastkom A. Vyrábal sa od októbra v novej fabrike v meste Bochum a stál na dnešné pomery 2590 eur. Litrový vodou chladený štvorvalec s výkonom 40 a neskôr až 48 koní poháňal zadné kolesá. Karoséria kombi dostala meno Caravan.
Automobilka oslávila v roku 1962 sté výročie novým Kadettom s označením A. Založil novú triedu áut a jeho priamym pokračovateľom je dnes Astra.
Vo Wolfsburgu vyrábali ešte dvanásť rokov na to Chrobáka so vzduchom chladeným motorom, ktorý bol vzadu. Po Kadette sa zrodilo množstvo legendárnych modelov: Ascona, Manta, GT, Senator. V roku 1972 bol Opel najúspešnejším automobilovým výrobcom v Nemecku s trhovým podielom vyše 20 percent. V roku 1979 prišla na trh piata generácia modelu Kadett, ktorá dostala pohon predných kolies, mala koeficient aerodynamického odporu Cx 0,39, čím patrila medzi najaerodynamickejšie kompaktné automobily. Rekordné hodnoty pokračovali modelmi Omega A (Cx 0,28) a Calibra (Cx 0,26). V roku 1982 sa stal majstrom sveta v rely Walter Rohrl na Opli Ascona. Bol to posledný titul na aute s pohonom jednej nápravy.
V 80. rokoch dvadsiateho storočia do popredia vystúpila problematika emisií. Opel patril aj v tejto oblasti medzi priekopníkov. Ako prvý nemecký automobilový výrobca ponúkal kompletný modelový program s riadeným katalyzátorom. Od roku 1989 sú katalyzátorom štandardne vybavené všetky automobily značky. V roku 1992 Opel spustil výrobu v novo vybudovanom závode Eisenach – v tom čase najmodernejšom výrobnom závode na svete. Opel úspešne vstúpil aj do ostatných segmentov áut. Corsa patrí vo svete medzi najpredávanejšie malé autá, modelom Frontera zasa Opel dobyl svet v kategórii SUV s pohonom 4×4. V roku 2000 sa predstavil mikrovan Agila a od roku 2003 sa vyrába malý van Meriva, ktorý je spolu so väčšou sestrou Zafirou najúspešnejší vo svojich triedach. Priaznivcov vyšších výkonov uspokojuje divízia OPC, ktorá vyrába celý modelový rad. Spoločnosť celkovo zamestnáva približne 40 500 ľudí. Uvedením elektromobilu Ampera tradičná značka štartuje v novom segmente na európskom automobilovom trhu. V júni 2012 bola Corsa druhým najpredávanejším autom v Európe. Do roku 2016 chce automobilka Opel predstaviť až 13 nových motorov. Práve prichádzajú na trh dva nové štvorvalcové motory 1.6 SIDI Turbo a naftový 1.6 CDTI. Na autosalóne vo Frankfurte uvedú nový benzínový trojvalec s turbom s objemom 1,0 litra a výkonom 115 koní.