29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb 9234 lemans15 vitazi Thumb 90595 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90634 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90637 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90636 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90635 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90634 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90633 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90632 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90631 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90630 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90629 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90628 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90627 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90626 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90625 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90624 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90623 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90622 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90621 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90620 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90619 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90618 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90617 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90616 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90615 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90614 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90613 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90612 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90611 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90610 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90609 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90608 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90607 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90606 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90605 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90604 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90603 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90602 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90601 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90600 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90599 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90598 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90597 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90596 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90595 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90594 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90593 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90592 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90591 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90590 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90589 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90588 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90587 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90586 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90585 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90584 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90583 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90582 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90581 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90580 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90579 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90578 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90577 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90576 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90575 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90574 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90573 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90572 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90571 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90570 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90569 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90568 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90567 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90566 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 90565 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom Thumb 90564 large 24 hodinovku le mans vyhral porsche s debutantmi za volantom

24-hodinovku Le Mans vyhral Porsche s debutantmi za volantom

Absolútnym víťazom legendárnych vytrvalostných pretekov sa pred zrakmi 263.500 fanúšikov stal mladučký pilot F1 tímu Force India Nemec Nico Hulkenberg. V aute Porsche 919 Hybrid sa s ním striedali Novozélanďan Earl Bamber a Nick Tandy z Veľkej Británie.

„Nemám slov, je to úžasné zvíťaziť už pri prvom štarte. Porsche sa vlani vrátil do LeMans a tento rok sa vrátil aj na špicu. Víťazstvu vďačíme zato, že sme neurobili žiadnu chybu,“ povedal „Hulk“. Trojica neskúsených jazdcov (aj Bamber štartoval v Le Mans po prvý raz) preukázala svoje kvality, podala úžasný výkon a dospela nakoniec k neohrozenému víťazstvu.

Medzi prvými gratuloval Hulkenbergovi šéf tímu F1 Vijay Mallya, ktorý mu na twitteri napísal: “Všetci vo Force India sú na Teba hrdí.“

Úspech značky Porsche podčiarkli druhým miestom v cieli Nemec Timo Bernhard, bývalý pilot F1 Mark Webber a Brendon Hartley, obaja z Austrálie. Autá zo Stuttgartuprvýkrát triumfovali v Le Mans pred 45 rokmi. Zaslúžili sa o to Nemec Hans Herrman a Brit Richard Attwood v legendárnom aute Porsche 917K. Naposledy sa o víťazstvo značky pričinili Francúz Laurent Aiello, Brit Allan McNish a Stephane Ortelli z Monaka v roku 1998 v aute 911 GT1.

Sériový víťaz Audi sa musel tentoraz po 6 rokoch zmieriť s porážkou. K vytúženému 14. víťazstvu mu nepomohol ani futbalový majster sveta Mario Gotze, ktorý priletel do Le Mans po víťazstve nad Gibraltarom 7:0. Minuloroční víťazi Nemec Andre Lotterer, Švajčiar Marcel Fässler a Francúz Benoit Treluyer obsadili v Audi R18 e-tron quattro tretie miesto.

V tieni Hulkenbergerovho triumfu si splnil svoj osobný sen hollywoodsky herec Patrick Dempsey, ktorý v aute Porsche obsadil medzi amatérmi v triede GTE druhé miesto.

V tábore Toyoty panuje po tomto podujatí veľké sklamanie. Obe jej vozidlá 040-Hybrid prišli síce do cieľa ale so stratou 8 resp. 9 kôl sa museli uspokojiť so 6. a 8. miestom.

Štvrtá značka elitnej skupiny LMP1 – Nissan – musela sa pri debute nekonvenčných vozidiel GT-R LM Nismo zaradiť až za dve súkromné autá Rebellion R-One. Jedno z jej vozidiel sa trojici Krumm/Tincknell/Buncombe podarilo doviesť so stratou 150 kôl do cieľa.

V triede GTE-Pro sa odohrávali napínavé duely medzi autami Aston Martin, Ferrari a Chevrolet Corvette. Víťazne z nich vyšla americká značka. Stalo sa to vďaka obrovskému výkonu jej motora a menšiemu počtu zastávok v boxoch než potrebovali jej konkurenti.

V triede GTE-Am bolo sklamanie tímu Aston Martin ešte väčšie. Pedro Lamy, Matthias Lauda a Paul Dalla Lana mali dianie pod kontrolou celých 16 hod. Lenže 45 min pred koncom 24-hodinových pretekov dopravil Dalla Lana svoj Vantage mimo trať a vedúce miesto tak uvoľnil vozidlu SMP-Ferrari 458 Italia, v ktorom sa striedali Bertolini/Schaitar/Basow.

83. ročník legendárnej 24-hodinovky vojde do histórie i napriek rekordným časom v kvalifikácii aj pretekoch ako podujatie s malými materiálnymi stratami. Niet pochýb o tom, že prototypy elitnej kategórie LMP1 Porsche aj ďalších značiek sa osvedčili. Vo vytrvalostných majstrovstvách sveta (WEC) nasleduje teraz letná prestávka. Najbližším podujatím svetového šampionátu bude posledný augustový víkend 6-hodinovka na Nurburgringu.