Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
2 l/100 km realitou: Opel Ampera
Cestu z Haagu do prímorského mestečka Noordwijk aan Zee absolvujeme so zatajeným dychom. Ešte pred chvíľou sme v Louwmanovom múzeu – najstaršej súkromnej zbierke automobilov na svete – pozorovali, ako si budúcnosť vozidiel predstavovali konštruktéri v minulom a predminulom storočí.
O niekoľko minút neskôr už jazdíme autom, ktoré môže znamenať prelom v celosvetovom motorizme. Skúšame elektromobil s predĺženým dojazdom. Po prvých kilometroch jazdy nám je jasné, že Ampere najviac vyhovujú kratšie trasy, aj keď s plnou nádržou a nabitými batériami prejde vyše 500 km. Na prvý pohľad vidno, že novinka je iná ako ostatné modely rüsselsheimskej značky. Úzke predné svetlomety nadväzujú na smerovky ukryté v prednom nárazníku a vytvárajú akési bumerangy. Čierna plastová lišta opticky zväčšuje plochu bočných skiel. Zadnú časť 5-dverového liftbacku robí ešte mohutnejšou spojler rozdeľujúci zadné okno na dve časti a úzky pás koncových svetiel.
Ak vám vizáž Ampery pripadá trochu „americká“, nemýlite sa. Je súrodencom modelu Chevrolet Volt. Obe vozidlá vyrábajú v USA. Pred jazdou nám personál auto odpojil z dobíjacieho stojanu (230V/ 16A). Lítiovo-iónové články z neho čerpali energiu necelé 4 hodiny, kým dosiahli plnú kapacitu 16 kWh. To by malo stačiť na jazdu do vzdialenosti 80 km. Potom sa dostane k slovu 1,4 l zážihový štvorvalec (63 kW/86 k), ktorý zdieľa priestor pod prednou kapotou s 2 elektromotormi. Hlavný (111 kW (151 k) poháňa auto a sekundárny slúži ako generátor.
Šofér motor nespúšťa, ale ho zapína. Jazda elektromobilom fascinuje, aj keď ju absolvujete už po niekoľkýkrát. Z motorového priestoru nepočuť tradičný hluk, iba jemné bzučanie riadiacej elektroniky. Dynamika Ampery prekvapuje. Krútiaci moment s 370 Nm je totiž k dispozícii v celom spektre otáčok. Výrobcom udávanej hodnote zrýchlenia z 0 na 100 km/h – 9 s – sa nám nechcelo veriť. Napriek hmotnosti 1.732 kg može auto vyštartovať bleskovo. Stačí poriadne zošliapnuť akcelerátor. Ampera zrýchľuje aj nad 100 km/h. Pri akceleráciách však značne stúpa spotreba energie. Krútiaci moment elektromotora sa na predné kolesá prenáša cez planétovú prevodovku. Zrejme preto vozidlo dosahuje najvyššiu rýchlosť iba 161 km/h.
„Zázrak“ na prvých 100 km
Opel prezieravo naplánoval prvé jazdy s Amperou tak, aby sme čo najmenej prešli so zapnutým spaľovacím motorom. Z 90 km trasy sme v elektrickom režime absolvovali 70 km. Potom sa naštartoval spaľovací agregát. Elektronika aktivuje zážihový štvorvalec tesne pred vybitím batérií. Ten potom roztáča generátor vyrábajúci energiu a v rýchlostiach nad 50 km/h sa podieľa na pohone predných kolies. Spaľovací agregát mení otáčky podľa zaťaženia elektromotora.
Tým končí idylka tichého presúvania sa a jazda v tomto režime pripomína bežné auto. Hlukom v kabíne aj nárokmi na palivo. Spotreba na prvých 100 km trasy, keď sme mali nabité batérie a jazdili zväčša na elektrinu, predstavovala asi 2 l benzínu na 100 km. S pribúdajúcimi kilometrami a vybitými batériami apetít logicky stúpal. Výrobca uvádza priemernú spotrebu 6 l/100 km. My sme na 20 km trati spotrebovali 1,7 l paliva. Radi tento jazdný režim vyskúšame v redakčnom teste na slovenských cestách. Dominantou Ampery sú krátke každodenné trasy do práce a na nákupy s dobitými akumulátormi, kedy sa spaľovací motor za celý deň často ani nestihne naštartovať. Automobilke nahrávajú do karát aj prieskumy, podľa ktorých dojazd 60 km v elektrickom režime uspokojí 80% európskych motoristov. S plnou 35 l palivovou nádržou akčný rádius Ampery presiahne 500 km.
Pre štyroch
História už niekoľkokrát ukázala, že zákazník akceptuje moderné technológie iba vtedy, ak sú uložené v užívateľsky príjemnom aute. Konštruktéri sa preto snažili modernou technikou neobťažovať posádku. Pri pohľade na robustné tvary Ampery prekvapí, že dĺžkou 4.498 mm iba o málo prerástla Astru hatchback. Rázvor osí kolies majú oba modely rovnaký – 2.685 mm. Šírkou 1.787 mm a výškou 1.439 mm elektromobil zaostáva za svojou konvenčnou sestrou.
Novinku homologovali ako 4-miestnu. Uprostred kabíny nájdete masívny tunel s batériami. Ďalšie ležia spolu s palivovou nádržou pod zadnými sedadlami. Priestorová ponuka evokuje Astru – vpredu bez výhrad, vzadu panujú stiesnenejšie pomery. Po otvorení zadného veka nás prekvapil batožinový priestor s objemom iba 310 l. Zadné sedadlá sa našťastie dajú sklopiť a prepravnú kapacitu tak možno zväčšiť na 1.005 l.
Nováčik sa za volantom stratí
Starší vodiči sa po nástupe do nových áut občas sťažujú, že na ich vkus sú dnešné palubné dosky príliš obsypané ukazovateľmi a ovládačmi. Nuž, výdobytky doby si žiadajú svoje. Lenže v Ampere sme sa strácali aj my. Palubná doska obsahuje dva 7-palcové monitory. Jeden z nich ležiaci na stredovej konzole je dotykový.
To by bolo fajn, keby samotná stredová konzola nebola tiež preplnená tlačidlami. Ďalšie nachádzame vľavo od volantu. Základné funkcie sa človek naučí používať rýchlo. Spoznať celé menu dotykového displeja si nechávame až na redakčný test. Firma Bose navrhla pre Amperu energeticky úsporný audiosystém. Aj elektrické kúrenie je projektované na čo najnižšiu spotrebu. K štandardnej výbave patria vyhrievané predné sedadlá.
Vyššiu hmotnosť cítiť
Opel a Chevrolet sa pri projektovaní podvozka Ampery a Volta zamerali na jednoduchosť a úsporu hmotnosti. Základ prednej nápravy tvoria vzpery McPherson a hliníkové kované ramená, vzadu nájdeme vlečené ramená spojené torznou priečkou. Výrobca charakterizuje jazdné vlastnosti auta ako športové. Na plných holandských cestách sme to vyskúšať nemohli.
Príjemný dojem zanechalo dostatočne strmé riadenie s optimálne naladeným elektrickým posilňovačom. Tuhšie pruženie minimalizuje náklony auta v zákrutách. Pomerne rýchlo sme nadobudli dojem, že Ampera nezatáča tak ochotne, ako väčšina klasických modelov nižšej strednej triedy. Je to dôsledok vyššej pohotovostnej hmotnosti. Predajcovia áut Opel už dostali od európskych záujemcov 5.000 rezervácií na Amperu. Na najväčších trhoch ju začnú predávať koncom tohto roka.
U nás sa objaví až budúci rok. Základná cena 42.900 € sa vraj ešte môže v niektorých krajinách detailne zmeniť. Potenciálny majiteľ by mal mať pred kúpou auta jasné, kde ho bude pravidelne dobíjať. Podstatná je aj záruka na batérie – 8 rokov alebo 160.000 km. Ampera dostane v Európe konkurenta takpovediac z vlastného chovu. Na starý kontinent totiž mieri aj Chevrolet Volt s identickou technikou a mierne odlišnou karosériou aj interiérom.