Vw 06 2020 1140x190 t cross
Thumb 02 127 sanitiek na b ze sprintera Thumb 127 sanitiek na baze sprintera autozurnal  1 Thumb 127 sanitiek na baze sprintera autozurnal  2 Thumb 127 sanitiek na baze sprintera autozurnal  3 Thumb 127 sanitiek na baze sprintera autozurnal  4 Thumb 127 sanitiek na baze sprintera autozurnal  5 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 127 sanitiek na baze sprintera autozurnal  6

127 sanitiek na báze Sprintera

Vozidlový park spoločnosti LSE – Life Star Emergency obnoví a rozšíri 127 nových sanitiek postavených na báze vanu Mercedes-Benz Sprinter.


Objednanú flotilu tvorí 107 vozidiel pre záchrannú službu (RZP/RLP) a ďalších 20 bude zabezpečovať dopravnú zdravotnú službu. Prvé sanitky si zákazník prevzal na konci novembra v bratislavskej centrále Mercedes-Benz Slovakia. Celý kontrakt sa zrealizuje postupne do konca apríla 2020. Prestavbu dodávkových vozidiel Sprinter na sanitky robili špecialisti vo firme FOSAN z Českej republiky a MEDSOL Slovakia.

Zo strany Mercedes-Benz nejde o prvú spoluprácu so spoločnosťou Life Star Emergency, tento zákazník si už v roku 2013 prevzal 30 Sprinterov upravených na účely RZP/RLP. Teraz ide o najnovšiu generáciu modelu Sprinter 316 CDI a objednané vozidlá majú špičkovú výbavu: 7-stupňovú automatickú prevodovku 7G-TRONIC, adaptívne ESP, asistenta jazdy pri bočnom nárazovom vetre, asistenta brzdenia, cúvaciu kameru a handsfree telefonovanie i ľahko udržiavateľný poťah sedadiel pre posádku v kabíne vozidla. Do sanitiek je inštalované nezávislé kúrenie a klimatizáciu aj v ambulantnom priestore vrátane integrovaného zariadenia na trvalú dezinfekciu ovzdušia. Výhodou je ovládací panel vetrania, kúrenia, klimatizácie a osvetlenia umiestnený na dosah záchranára. K špeciálnej výbave patrí kardio-kreslo na transport pacienta a nájazdová rampa; anatomicky tvarovaný matrac na ležadle spolu s 5-bodovým samonavíjacím bezpečnostným systémom garantuje lepšiu stabilitu pacienta a šetrnosť pri transporte.


Dôležitý je integrovaný transportný prostriedok pre najmenšie deti PEDI MATE priamo v matraci ležadla, vďaka ktorému je transport malých pacientov bezpečnejší a ohľaduplnejší. Premiérovo je na Slovensku v sanitkách integrovaná modulárna chrbticová doska. Navyše vozidlá Ambulancia záchrannej služby majú vstavaný integrovaný chladiaci box na skladovanie špecifických liekov a prevoz replantátov aj transportný defibrilátor Life Pak 15 so snímačom oxidu uhoľnatého a vydychovaného oxidu uhličitého.

Spoločnosť Life Star Emergency je neštátne zdravotnícke zariadenie, ktoré poskytuje komplexný rozsah záchranárskych činností a jeho posádky každoročne ošetria vyše 65.000 pacientov. Okrem tzv. primárnych výjazdov poskytuje pre zdravotnícke zariadenia, zdravotné a komerčné poisťovne tiež sekundárne výjazdy, čiže prevozy a transporty pacientov medzi nemocnicami v rámci celého Slovenska aj Európy. Záchranárske vozidlá LSE sú najmodernejšie na Slovensku a vybavenosť prístrojmi i liekmi je lepšia, než predpisujú normy Európskej únie. Keďže prevádzkujú dopravnú službu, majú k dispozícii ďalšie sanitné vozidlá pre prípad hromadného nešťastia.


Na snímkach z oficiálneho odovzdávania vozidiel sú: Stephan Moebius, generálny riaditeľ Mercedes-Benz Slovakia a doc. MUDr. Viliam Dobiáš, odborný zástupca spoločnosti Life Star Emergency (vpravo) a prezidentka Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny MUDr. Táňa Bulíková s kolegami.